Çözüldü 3 pinli fan kontrolü nasıl yapılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

burakurt

Kilopat
Daha fazla  
Kasamda 5 adet 3 pinli fan var. Bunları ekran kartı sıcaklığına göre fan hızlarını ayarlamak istiyorum. Malum anakart işlemci ve sistem şeklinde 2 sıcaklık okuyabiliyor. O nedenle Argus Monito adında 3. parti bir uygulama kullanıyorum. Fakat ölçümlerime göre 5 fan tam güçte anakarttan toplamda 1.2 amper güç çekecek. Sanırım 1 amper üzeri takılması önerilmiyor. Anakart MSI A320M Grenade. Üzerinde 3 adet fan girişi var. Bir tanesi işlemci pompasına, bir tanesi radyatör fanlarına diğeri de ekran kartına bakan fanlar için kullanmak istiyorum.

Daha önceden üzerinde manuel potansiyometreler olan fan çoklayıcıdan kullanıyordum fakat onu manuel bir şekilde elimle her seferinde çevirmem gerekiyor. Daha sonra sıcaklığa göre voltaj ayarı yapan transistörlü ve ntcli bir sistem kurmuştum (Az çok elektronik devrelerden anlarım ;) ). Fakat o da pencereyi açınca hava soğuyunca devreden çıkıyor ve fanları istemsiz bir şekilde duruyordu.

Ben de son olarak Alfais'in 10'lu fan çoklayıcısını aldım. Anakarttan 3. ve 4. pin bilgisini alıp Molex'den gücünü alıyor. Fakat 3 pinli fanlar tam güçte dönüyor. Elimdeki diğer 4 pinli fanları bağladığım zaman da sırayla fanları taktıkça fan devirleri düşüyor. Fan devirleri istemim dışında hareket edecek ise bunu niye aldık? Kaldı ki 3 pinli fanları da desteklemiyor gibi. Anakarttan PWM ve DC ayarlarını da değiştirdim. Aklıma gelen her şeyi yaptım ama bir türlü başaramadım.

Herhangi başka önerisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Elimde 10 fan ve bir sıvı soğutma pompası var. Toplamda 2.66 amper kalkış gücü çekiyorlar. Anakartta 3 adet 1 amper veren port var. Fanları portlara dağıtarak problemi çözdüm. 3 pinli fan çoğaltıcı diye bir şey yok.
3 pin fanları sıcaklığa göre ayarlayamazsınız çünkü 4 pin gerekli. 4.pin kontrol için.
2022-12-31_01-17-59.png

3 pin fanlarda hız sadece görülebiliyor. 3 nolu pin. Kontrol edilemiyor.

3 pin fanları sıcaklığa göre ayarlayamazsınız çünkü 4 pin gerekli. 4.pin kontrol için.Eki Görüntüle 1618704

3 pin fanlarda hız sadece görülebiliyor. 3 nolu pin. Kontrol edilemiyor.
Voltaj kontrolü ile yönetilebiliyor. Sıkıntı şu ki 3 pinli fan çoklayıcı diye bir ürün yok. Piyasadaki bütün ürünler 4 pinlileri kontrol edebiliyor pwm sinyalini taklit ederek.

3 pinliler kontrol edilmiyor.

Elimde 10 fan ve bir sıvı soğutma pompası var. Toplamda 2.66 amper kalkış gücü çekiyorlar. Anakartta 3 adet 1 amper veren port var. Fanları portlara dağıtarak problemi çözdüm. 3 pinli fan çoğaltıcı diye bir şey yok.

Çözüm

Geri
Yukarı