3 tane bir sınıfı geçmeme engel midir

Berat korkmaz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim bir sorum olacak. Ben 10 sınıf öğrencisiyim ve 9 sınıfta 4 dersten kaldım bunların içinde Edebiyatta var. Sorumlu kaldım. Sanırım sorumlu kalan öğrencilerin 3 tane biri olursa sınıfta kalırmış. Bu doğru mu yoksa öğrenciler daha çok çalışsın diye mi söyledi öğretmenlerimiz? Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde sınıfta kalmaman için hiç 1 olan notun olmamalı. 3 tane 1 olması sınıfta kalman için yeterli zaten. Bence buraya bu tür sorular sormak yerine zayıf olan derslerine çok çalışman ve onları düzeltmen daha iyi olacak senin için. Başarılar.

Lise okumayı bırakalı 2- 2.5 yıl oluyor ama hatırladığım kadarıyla 9.sınıf ta o sorumlu olarak geçtiğin 4 adet dersi vermek zorundasın.

Not: Bu ülke de okumak ile ne halt olunuyor onu da anlamış değilim ama hadi neyse.

İkinizde yanlış yorum yapmışsınız 10. sınıfta istediğin kadar 1 olsun genede geçersin. Fakat ortalamanın 50 olup, bölüm dersinden ve dil anlatım dersinden geçmen gerek. Sorumluluk sınavına gelirsek o sınavları 50 notu ile verip, geçersen hiç bir problem olmayacaktır.

Valla bilemiyeceğim o kadarını kardeş. Yaş olmuş 38, üniversite biteli 16 sene olmuş. Benim zamanımda 1 zayıfın bile olsa kalıyordun, sonradan yaz sınavları çıktı da millet sınıfını geçti. Şimdi 10 dersin zayıf olupta sınıf geçilmesi günümüzdeki eğitimin ve öğretimin ne kadar ciddiyetsizleştiğinin ve kalitesizleştiğinin göstergesidir. Yazık.

Lise okumayı bırakalı 2- 2.5 yıl oluyor ama hatırladığım kadarıyla 9.sınıf ta o sorumlu olarak geçtiğin 4 adet dersi vermek zorundasın.

Not: Bu ülke de okumak ile ne halt olunuyor onu da anlamış değilim ama hadi neyse.
Okuyunca bir şey olunmuyor, evet. Ama okuyunca çevren oluyor, aile tarafından ilgi görüyorsun, iş görüşmelerinde 1 adım önde oluyorsun vs vs.. Ama dediğinde haklısın, meslek liselerinde bile düzgün meslek eğitimi verilmiyor ya da ben görmüyorumdur.

Okuyunca bir şey olunmuyor, evet. Ama okuyunca çevren oluyor, aile tarafından ilgi görüyorsun, iş görüşmelerinde 1 adım önde oluyorsun vs vs.. Ama dediğinde haklısın, meslek liselerinde bile düzgün meslek eğitimi verilmiyor ya da ben görmüyorumdur.
Nasıl okuyunca bir şey olmuyor. Olmaz olur mu. Türkiye 'de inanılmaz bir şekilde doktor açığı, ihtiyacı var. Türkiye' deki herhangi bir üniversitesinin tıp fakültesini bitir, otomatik olarak işin hazır. Sen tıp fakültesi okumak istemez doktor olmak istemezsin ayrı mesele. Gidip üniversite okumak için üniversite, bölüm tercihi yapmak yanlış. Oturacaksının güzelce ders çalışacaksın çok iyi üniversitede, çok iyi bölümde okuyacaksın, sadece bular yeterli değil, üniversiteyi bitirdin,iş görüşmesine gittin. Görüşmede gözlerinden ateş çıkacak, görüşmeciye kendini göstereceksin, ben bu iş yaparım, ben bu işi çok istiyorum, bu işi benden daha iyi kimse yapamaz izlenimim vereceksin. Aldığın ücret seni tatmin eder etmez ayrı mesele. Okuyunca aile tarafından saygı duyuluyorsun, ilgi görüyorsun demişsin, okumaktaki amacın aileden daha fazla ilgi görmek ise 3-4 üniversite bitirmek ilgi görmek konusunda daha faydalı olacaktır ki, bu düşüncenize katılmıyorum. Doğru, dediğimiz gibi ülkemizde okullarda kaliteli eğitim, öğretim yok ancak, bu iş insanın kendisinde bitiyor. Sadece eğitim ve öğretim kurumları ile alakalı değil. Siz baştan okuma ile bir şey olmayıp demiş kestirip atmışsınız, eğer öyle ise bence hiç zaman kaybetmeyip, gidip bir zanaat öğrenmek, altın bir bileziğe sahip olmak faydanıza olacaktır.

Eğer genel ortalaman 50 'nin üstündeyse ne kadar zayıfın olursa olsun geçersin. Ben 9. sınıfta 5 zayıfla geçmiştim. Ama eğer Dil ve Anlatım dersin (Şimdi Türk Dili ve Edebiyatı olarak Edebiyat dersiyle birleştirdiler) zayıf olursa gelecek yıllarda sorumluluk sınavına girip 50 üstü not alman gerekiyor. 12. sınıfın sonuna kadar alamazsan mezun olamıyorsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı