30.000 TL sistem toplama

Bütçe
30.000
Hocam şu an bu sistem için düşük kalan şeyler belli anakartınız düşük kalıyor bu bütçe için ekran kartı da monitör biraz pahalı seçilmiş gibi geldi monitörde önceliğiniz nedir ki bu sistem de PCI Express 4.0 kullanma amacınız nedir hocam zaten 3.0 ile gerekli gücü alabiliyoruz çok fazla para israfı şu dönemde benim gözümden ben biraz araştırayım 33K civarına montiörle monitör de hangi özelliklerin olmasını istersiniz belirtin bende hazır sistem isterseniz bütçeniz için olabilecek en iyi kasayı araştırayım.
Hocam araştırdım eğer toplasanız hazır sistemlerin çok altını toplayabiliyoruz yani bundan önce de önerdiğim Sinerji ares en iyi seçiminiz olacak kasa bütçesini 30.000TL olarak belirledik sanırım monitör seçeneğimiz artsın diye Sinerji aresi şu şekilde önerebilirim ki illa toplama derseniz de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım size stok kritik diyor yani bulunuyor hala Sinerji Ares Ryzen 5 5600X 16GB 1TB NVMe M.2 SSD RTX3080 [Gaming PC]
Burada istersek 3070'li sistemde Ryzen 9 5950X işlemci koyabiliyoruz ama Ryzen 9 5950X ile en az kullanmak için 3080 öneriliyor diye biliyorum.
Bu sistemi düşünürseniz.
İşlemci: AMD Ryzen 9 5900X tray fansız olan modelini seçtim stok fan kullanmayacağımız için artı 200TL eklemek istemedim.
Anakart olarak: Gigabyte X570 Aorus Elite modelini seçtim
RAM olarak: G.Skills Trident Z RGB 4000MHz modelini seçtik gerçeten güçlü bir RAM anakartında yeterli soğutması var 4000MHz RAM'ler için
Ekran kartı daha önce de belirttiğim gibi gayet kaliteli
SSD Samsung 1 TB 980EVO yaptık en kaliteli SSD idir kendisi piyasadaki
Sizin yapacağınız işler işlemciye dayalı işlemciyi over clok yapalım diye 850W 80+Gold bir PSU seçtim
PSU: Corsair 850W rm series RM850 80+ Gold tam modüler güç kaynağı.
İşlemciye OC yapalım diye piyasadaki neredeyse en kaliteli olan modellerden biri NZXT Kraken sıvı soğutma seçtim.
Soğutucu: NZXT Kraken X73 RGB 360 mm.
30600TL gibi bir bütçe tutuyor bu sistemle OC yapıp çok başarılı bir performans alırsınız ki belirttiğim gibi işlemciyi yüksek tutup ekran kartını düşük tutmak darboğaza sebep olacaktır şu an çok dengeli işlemci ekran kartı dengesi.
Ahmet bey ilginiz için teşekkür ederim. Şöyle ki Anakartı B550-XE seçmiştim çünkü okuduğuma göre baktığım diğer kartlara nispeten ısınma sorunu yok wifi ve blutooth var, ryzen 5900x için çoğu kişi tavsiye etmiş. PCI 4.0 bir anakart seçtim çünkü Samsung 980 pro PCI 4.0 özelliği var. Şu an sizin seçtiğiniz anakarttan özellik olarak daha iyi gözüküyor.

Ramleri de 3600 MHz cl 14 veya cl16 tavsiye etmişler o yüzden GSkill 3600 cl 16 seçmiştim.2200 TL ye buldum. PSU yu pek bilmediğimden PSU tier liste bakmıştım ve yorumları okudum seasonic'in çok sessiz çalıştığını söyledikleri için onu seçtim. Corsair fiyat olarak daha uygun değiştirebilirim.
Artric Sıvı soğutucu 1200 TL bossbilişimde. Sinerji Nzxt x73 RGB 360mm 2200 TL.
ryzen 5900x 5700 TL şu an onu 5000 TL ye alabiliyorum. corsair 5000d 1320 TL hem hava akışı Nzxt H510 a göre daha iyi gözüküyor, 400 TL fiyat farkı var.

Monitor de istediğim özellikler
27" srgb desteği düz renk doğruluğunun yüksek olması 2k çözünürlük

Durum böyle olunca

Anakart B550XE 3080
CPU Ryzen 5900x 5000
Sıvı Soğutucu Artric L.F 360mm 1200
PSU Corsair 850W rm series RM850 80+ Gold 1300
Kasa Corsair 5000D 1320
RAM G.Skill 3600 MHz CL16 2200
SSD Samsung Pro 980 2050
Ekran kartı Palit Gamerock 13500
Monitor Asus proart 3800

Böyle olunca 33.5 bin TL yapıyor.
Ekran kartını 3080 yaptım.
Böyle olsaydı hangisini tercih ederdiniz

Ahmet bey ilginiz için teşekkür ederim. Şöyle ki anakartı B550-XE seçmiştim çünkü okuduğuma göre baktığım diğer kartlara nispeten ısınma sorunu yok Wi-Fi ve blutooth var, Ryzen 5900X için çoğu kişi tavsiye etmiş. PCI 4.0 bir anakart seçtim çünkü Samsung 980 Pro PCI 4.0 özelliği var. Şu an sizin seçtiğiniz anakarttan özellik olarak daha iyi gözüküyor.

RAM'leri de 3600 MHz CL 14 veya CL16 tavsiye etmişler o yüzden G.Skill 3600 CL 16 seçmiştim. 2200 TL'ye buldum. PSU'yu pek bilmediğimden PSU tier liste bakmıştım ve yorumları okudum Seasonic'in çok sessiz çalıştığını söyledikleri için onu seçtim. Corsair fiyat olarak daha uygun değiştirebilirim.
Artric sıvı soğutucu 1200 TL bossbilişimde. Sinerji NZXT X73 RGB 360mm 2200 TL.
Ryzen 5900X 5700 TL şu an onu 5000 TL'ye alabiliyorum. Corsair 5000D 1320 TL hem hava akışı NZXT H510'a göre daha iyi gözüküyor, 400 TL fiyat farkı var.

Monitör de istediğim özellikler.
27" sRGB desteği düz renk doğruluğunun yüksek olması 2K çözünürlük.

Durum böyle olunca.

Anakart B550Xe 3080.
CPU Ryzen 5900X 5000.
Sıvı soğutucu artric l. F 360mm 1200.
PSU Corsair 850W rm series RM850 80+ Gold 1300.
Kasa Corsair 5000D 1320.
RAM G.Skill 3600 MHz CL16 2200.
SSD Samsung Pro 980 2050.
Ekran kartı Palit gamerock 13500.
Monitör ASUS proart 3800.

Böyle olunca 33.5 bin TL yapıyor.
Ekran kartını 3080 yaptım.
Böyle olsaydı hangisini tercih ederdiniz.

Hocam tabii ki bu arada seçtiğiniz anakart sizin çok daha iyiydi lakin hem 4.0 destekli SSD'ler çok pahalı hem de anakartlar Wi-Fi gibi özellikleri masaüstünde kablo ile kullanmanız çok önemli çok fark oluyor Wi-Fi'de ki o yüzden Wi-Fi desteği var diye anakarta 500-600 fazla vermek pek mantıklı olmaz tabii sizin kararınız SSD de 2 kat hız farkı var bütçeniz yüksek sonuçta anakart da X 570 Aorus modelinin soğutması başarılı olduğu için önermiştim seçenkler arasında hazır sistemde.
Anakart olarak modeliniz iyi ASUS'lar genelde anakartda başarılıdır zaten.
Sıvı soğutucu için bütçeniz artarsa NZXT önerebilirim şu an seçtiğiniz modelde gayet iyi ama yüksek OC seviyelelerinde NZXT başarılı performans veriyor.
PSU OC için yeterli düzeyde.
RAM'leri CL15 16 almanız pek önemli değil yüksek MHz RAM alıp CL değerlerini over clock ile düşürebilirsiniz ör 4000MHz CL 18 ise 4400MHz CL16 ya çekebilirsiniz RAM'leri ki bu performans açısından sizin 3D uygulamalarda 3600MHz RAM'e göre performans sağlar.
Ekran kartınız eğer 3080 ise Palit gamerock modeli gayet başarılı soğutması iyi bir karttır.
Monitörde MSI önerebilirim istediğiniz özellikleri karşılıyor gibi https://www.epey.com/monitor/msi-optix-g273qf.html
Hazır sistem önermemim en büyük sebebi parçalar takılı geliyor ve test ediliyor o sistemin bu sisteme göre avantajı 4000MHz RAM'leri olurdu ki şu an alacağınız sistemide 4000MHz'ye çekebilirsiniz lakin anakart 5100MHz destekliyor destekliyor diye kullanmak lazım değil illa ama varken de fırsat 4000 alıp en azından 4400'e çekerdim ama dediğim gibi bütçenizide bilemiyorum maddi durumunuzu tam olarak kasa olarak da NZXT soğutması bayağı iyiydi 5000D hakkında pek bir fikrim yok yanlış bir şey demek istemem ayrıyeten sıvı soğutma tarafında NZXT daha kaliteli diye biliyorum.

bu arada sinerji ares modelini aldım bende kasa h510 elite iken 360mm takamıyorsunuz max 280 burda seçeneklerdede 240 ve 360 var yani kasa değiştirmesseniz 240 almak zorundasınız ben öyle yaptım x53 rgb aldım

bu arada sinerji ares modelini aldım bende kasa h510 elite iken 360mm takamıyorsunuz max 280 burda seçeneklerdede 240 ve 360 var yani kasa değiştirmesseniz 240 almak zorundasınız ben öyle yaptım x53 rgb aldım
Hazır sistemden vazgeçtim, yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Hocam tabii ki bu arada seçtiğiniz anakart sizin çok daha iyiydi lakin hem 4.0 destekli SSD'ler çok pahalı hem de anakartlar Wi-Fi gibi özellikleri masaüstünde kablo ile kullanmanız çok önemli çok fark oluyor Wi-Fi'de ki o yüzden Wi-Fi desteği var diye anakarta 500-600 fazla vermek pek mantıklı olmaz tabii sizin kararınız SSD de 2 kat hız farkı var bütçeniz yüksek sonuçta anakart da X 570 Aorus modelinin soğutması başarılı olduğu için önermiştim seçenkler arasında hazır sistemde.
Anakart olarak modeliniz iyi ASUS'lar genelde anakartda başarılıdır zaten.
Sıvı soğutucu için bütçeniz artarsa NZXT önerebilirim şu an seçtiğiniz modelde gayet iyi ama yüksek OC seviyelelerinde NZXT başarılı performans veriyor.
PSU OC için yeterli düzeyde.
RAM'leri CL15 16 almanız pek önemli değil yüksek MHz RAM alıp CL değerlerini over clock ile düşürebilirsiniz ör 4000MHz CL 18 ise 4400MHz CL16 ya çekebilirsiniz RAM'leri ki bu performans açısından sizin 3D uygulamalarda 3600MHz RAM'e göre performans sağlar.
Ekran kartınız eğer 3080 ise Palit gamerock modeli gayet başarılı soğutması iyi bir karttır.
Monitörde MSI önerebilirim istediğiniz özellikleri karşılıyor gibi https://www.epey.com/monitor/msi-optix-g273qf.html
Hazır sistem önermemim en büyük sebebi parçalar takılı geliyor ve test ediliyor o sistemin bu sisteme göre avantajı 4000MHz RAM'leri olurdu ki şu an alacağınız sistemide 4000MHz'ye çekebilirsiniz lakin anakart 5100MHz destekliyor destekliyor diye kullanmak lazım değil illa ama varken de fırsat 4000 alıp en azından 4400'e çekerdim ama dediğim gibi bütçenizide bilemiyorum maddi durumunuzu tam olarak kasa olarak da NZXT soğutması bayağı iyiydi 5000D hakkında pek bir fikrim yok yanlış bir şey demek istemem ayrıyeten sıvı soğutma tarafında NZXT daha kaliteli diye biliyorum.
Ahmet bey bu süreçte yardımınız için çok teşekkür ederim. Toplamaya karar verdim. Kasa işlemci ve Anakartı aldım çok şükür.
Geriye diğer bileşenler kaldı
Kasa Corsair 5000D Airflow 1200 incehesap Cuma gecesi kampanyası
Anakart Asus B550 E alcaktım 2200'e Asus B550-XE bugün incehesapta yapılan kampanyada 2500 e düştüğü için onu tercih ettim.
İşlemci: Ryzen 5900x 4750
PSU Corsair Rm850x 2018 (daha almadım)
İşlemci Soğutucu: Çok araştırdım Normalde Arctic FL II 360 mm alacaktım ama 280 mm de araştırdığım kadarıyla çok iyimiş. Ona karar verdim
Ram: Baktığım çoğu yerde

Crucial Ballistix RGB 32 GB 3600 MHz DDR4 Cl16 https://www.epey.com/bellek-ram/crucial-ballistix-rgb.html

ve

G.Skill Trident Z Neo 32 GB 3600 MHz DDR4 Cl16

öneriyorlardı. Crusial olmadığı için Gskill'e karar verdim.

SSD olarak sizin dediğiniz gibi Samsung 970 Evo Plus 1 TB alacağım inşaallah belki ilerde yükseltirim.
Ekran kartı için şu an bekliyorum.
Durum son olarak bu.
Yardımınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hazır sistemden vazgeçtim, yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Ahmet bey bu süreçte yardımınız için çok teşekkür ederim. Toplamaya karar verdim. Kasa işlemci ve anakartı aldım çok şükür.
Geriye diğer bileşenler kaldı.
Kasa Corsair 5000D airflow 1200 İncehesap cuma gecesi kampanyası.
Anakart ASUS B550'e alacaktım 2200'e ASUS B550-XE bugün İncehesap'ta yapılan kampanyada 2500'e düştüğü için onu tercih ettim.
İşlemci: Ryzen 5900X 4750.
PSU Corsair RM850X 2018 (daha almadım)
İşlemci soğutucu: Çok araştırdım normalde Arctic fl II 360 mm alacaktım ama 280 mm de araştırdığım kadarıyla çok iyi miş. Ona karar verdim.
RAM: Baktığım çoğu yerde.

Crucial Ballistix RGB 32 GB 3600 MHz DDR4 CL16 https://www.epey.com/bellek-ram/crucial-ballistix-rgb.html

ve

G.Skill Trident Z Neo 32 GB 3600 MHz DDR4 CL16

Öneriyorlardı. Crusial olmadığı için G.Skill'e karar verdim.

SSD olarak sizin dediğiniz gibi Samsung 970 EVO Plus 1 TB alacağım inşaallah belki ileride yükseltirim.
Ekran kartı için şu an bekliyorum.
Durum son olarak bu.
Yardımınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana anakart seçiminiz gayet iyi olmuş fiyatı da iyi denk gelmiş
PSU pek indirime girmez diye biliyorum ama emin olabilirsiniz kaliteli bir PSU yani bütçenize bağlı olarak sıvı soğutma ben şahsen kendim toplayacak olsam kesinlikle NZXT tercih ederdim 360mm birçok videosu var çok başarılı bir soğutucu
RAM'ler cuma indirimlerine giriyor arada takio ediyorum bende pek sık değil sanırım ama
Ekran kartı olarak 3070'ler girer indirime veyahut 3080 Ti'lar cuma indirimine biraz yüksek 3080 Ti fiyatları bu sisteme aslında 3070 Ti yakışmaz ama bütçenizi zorlamak istemiyorsanız genelde indirimde 3070 Ti denk geliyor 3070 Ti alabilirsiniz ama v RAM farkından özellikle ve NVIDIA ile kullanılan bazı 3D render gibi programlar var 3070 Ti ile 3080 arasında en az %20 fark olacaktır o tarz işlerde bütçeniz yeterse 3080 Ti da bu fark yaklaşık %35'e çıkıyor ben aslında işlemcinin hiç darboğaz olmadan kullanılabilmesi için 3080 önerdim 3070 bazı kısımlarda düşük darboğaz yapabilir sistemi toplayınca bir resim bekliyorum zahmet olmazsa 😅

30000'lik kasa için RM850x'ten ziyade, Asus Rog Thor 850W daha iyi bir şeçenek olur. Bu bütçe için en son kısılacak yer PSU.

Ekran kartı fiyatları uçuşta ve yakında yeni platformlar gelecegi düşünülürse custom 5950X PC'ye 30k gömmek anlamsızlıgın ucu olur. Heleki yapacagınız iş render ise, güç anlamında render için süper bir işlemci olmasına ragmen fiyat / performans olarak kuracagınız bilgisayar yerlerde olacaktır hazır bir sisteme kıyasla.

11-12k'ya 5700g + 3060 Ti'lı HP Pavillion Gaming alırım yerinizde olsam. 3070 Ti + 5950X lı bir bilgisayar 3 katı daha hızlı render etmeyecegine göre hiç bir şekilde matematigini yaptıgınızda ne kadar degmeyecegini düşünebilirsiniz o PC'nin. Belki 1.5-2x daha hızlı olur, ama 3 katı fazla para etmez.

30000'lik kasa için RM850x'ten ziyade, Asus Rog Thor 850W daha iyi bir şeçenek olur. Bu bütçe için en son kısılacak yer PSU.
Hocam Aldığım kasa Corsair 5000D Airflow PSU gözükmüyor muhtemelen tam emin değilim. F/P olarak dizdiğim için RGB ve göstergesi benim için bir anlam ifade etmiyor. Teki 1500 TL diğeri 220 TL 700 TL vermeye değmeyeceği kanaatindeyim. İsraf yapmak istemiyorum. Yorumun için teşekkür ederim.

Hocam Aldığım kasa Corsair 5000D Airflow PSU gözükmüyor muhtemelen tam emin değilim. F/P olarak dizdiğim için RGB ve göstergesi benim için bir anlam ifade etmiyor. Teki 1500 TL diğeri 220 TL 700 TL vermeye değmeyeceği kanaatindeyim. İsraf yapmak istemiyorum. Yorumun için teşekkür ederim.

İki PSU arasında RGB'den çok daha fazla fark mevcut. Rog Thor serisi Seasonic Prime altyapısını kullanmaktadır, RM850x ise CWT yapımıdır. Rog Thor voltaj regülasyonu konusunda gayet sıkıdır. Düşük voltaj kanallarının OCP koruması, RM850x'e nazaran daha iyidir. Yarı iletkenleri daha kalitelidir. Daha sessiz bir PSU'dur. Tavsiyedir, tercih sizin.

Ekran kartı fiyatları uçuşta ve yakında yeni platformlar gelecegi düşünülürse custom 5950X PC'ye 30k gömmek anlamsızlıgın ucu olur. Heleki yapacagınız iş render ise, güç anlamında render için süper bir işlemci olmasına ragmen fiyat / performans olarak kuracagınız bilgisayar yerlerde olacaktır hazır bir sisteme kıyasla.

11-12k'ya 5700g + 3060 Ti'lı HP Pavillion Gaming alırım yerinizde olsam. 3070 Ti + 5950X lı bir bilgisayar 3 katı daha hızlı render etmeyecegine göre hiç bir şekilde matematigini yaptıgınızda ne kadar degmeyecegini düşünebilirsiniz o PC'nin. Belki 1.5-2x daha hızlı olur, ama 3 katı fazla para etmez.
Siz biraz geriden gelmişsiniz :) 5950x den vazgeçip 5900x aldım. Son mesajları okumadınız muhtemelen. Aldığım zaman bir 7 8 sene kullanmak istiyorum. Hazır bir sisteme kıyasla neden yerlerde olacağını anlamadım.

Geri
Yukarı