30.000 TL sistem toplama

Bütçe
30.000
Hocam o zaman önceliğiniz render gibi işlerde ekran kartını sonradan alacaksanız lhr modellere de bakabilirsiniz sizin attığınız sistemde Ventus ekran kartı pek kaliteki değil açıkçası ayrıyeten o sistemde kullanılan MSI sıvı soğutma MSI kasa bunlar pek iyi değil aynı şekilde RAM'de de sıkıntı yaşayanlar olmuştu kasada genel olarak 3 büyük sorun var kasası alt düzey bir kasa orta düzey diye bile geçmiyor sıvı soğutucu kesinlike fiyatını haketmiyor daha düşük fiyata normalde daha güçlü birçok soğutucu var ayrıyeten Ventus kartları şahsen 25bin gibi yüksek bütçede önermem şu an piyasa sıkıntıda önceliğiniz render sonradan ekran kartı almaksa lhr model bir kart alıp daha uyguna getirebilirsin sistemi ben şahsen bu bütçede bu kasayı tercih etmezdim.
ustad zaten kafamdaki , hazır ve istegime gore bir sistem almak , hazır sistemin içerisindede mining icin kullanabilecegim 3070 yada 3080 bir kart olursa onu miningte degerlendirip kendim tasarım icin dusuk butceli bir kart kullanabilirim. hazır sistemlerdede suan icin sinerjinin sayfasına bakıyorum onerebileceginiz baska yerler varsa inceleyebilirim.

Üstat zaten kafamdaki, hazır ve istegime gore bir sistem almak, hazır sistemin içerisindede mining için kullanabilecegim 3070 ya da 3080 bir kart olursa onu miningte degerlendirip kendim tasarım için dusuk butceli bir kart kullanabilirim. Hazır sistemlerdede şu an için Sinerji'nin sayfasına bakıyorum onerebileceginiz baska yerler varsa inceleyebilirim.

Vallahi biraz araştırdım hocam sizin önceliğiniz render olduğu için lhr olmayan modeller genelde 3060 Ti da var 3070'lerin %99'u lhr yani mininge izin vermiyor yani eğer Intel'in 11 nesil işlemcileri işinizi görürse 3070'li sistemler var lhr olmayan yani iki işi bir yapacağı için kararsız kalıyoruz piyasa sürekli değişiyor 1 ay önce sorsaydınız bir sürü seçenek vardı.

ahmet hocam sinerjide indirime girmiş , 3080 kartlı sistem , işlemciyi ryzen 9 olarak revize ettim , ram'ı daha sonra alıcam , sistem üzerinde gelen ramları mining anakartında kullanabilirim diye düşnüyorum , bu sistemde 3080 i mining icin kullansam , kendım ayrıca 4-6 gb lık bir ekran kartı alıp kullansam sıkıntı yaratırmı bana ? amacım 3080 + 3070 2 kart edinip mining yapmak ve render sistemimi kurabilmek.

1628329851699.png

Ahmet hocam Sinerji'de indirime girmiş, 3080 kartlı sistem, işlemciyi Ryzen 9 olarak revize ettim, RAM'ı daha sonra alacağım, sistem üzerinde gelen RAM'ları mining anakartında kullanabilirim diye düşnüyorum, bu sistemde 3080'i mining için kullansam, kendım ayrıca 4-6 GB'lık bir ekran kartı alıp kullansam sıkıntı yaratır mı bana? Amacım 3080 + 3070 2 kart edinip mining yapmak ve render sistemimi kurabilmek.

Eki Görüntüle 1130517

Hocam öncelikle sıra ile açıklama yapayım
Ekran kartı mining için uygun görünüyor sitede lhr olarak geçmiyor bilgilendirilmemiş ki bilgilendirilmediğine göre lhr olmaması gerekiyor
RAM'leri her ne kadar da mining sistemde kullanacakda olsanız hyperix veya G.Skill ile değiştirmenizi taviye ederim uzun ömürlülük açısından hyperix ile arasında yaklaşık 330TL var tabii sizin kararınız ama uzun süreli mining yapmayı planlıyorsanız birden patlamayın :D
Anakart alınabilir ASUS ROG strif B550-F ile neredeyse aynı
Mining için kullanacağınız sisteme de SSD gerekecek sanırım ileride bütçeniz ne olur bilemiyorum ama başlangıçta SSD Samsung 500 GB yapıp miningden belli bir bütçe kazanınca 500GB mining sistemine takmanız hız açısından daha iyi olacaktır 1TB olan modelini de ana bilgisayarınıza takabilirsini o nedenle burada 500GB seçip bazı parçaları değiştirebiliriz SSD yükkseltmesi kolay olan parçalardan.
İlla HDD istiyorsanız ayrı almanızı tavsiye ederim internette 479 TL'ye kadar bulunuyor ne de olsa kimse yerden bulmuyor parayı 100TL fark var internetteki fiyatı ile
Kasanız gayet iyi
Mining için sistem kuracaksanız şu da var eğer PSU nuz yoksa burada ASUS'un 1000W olan modelini seçebilirsiniz ileride 1000W olan modeli mining sistemine koyup siz tekrar bir 850W PSU alabilirsiniz 850W ile 1000W arasında normal piyasada almaya kalkarsanız 400TL var PSU white Edition olmasın dersenizde 600TL daha ucuza 850W +80Gold alınabilecek PSU'lar var.
İşlemci soğutucu olarak siz sanırım kasa ile uyumlu olsun diye white Edition bir sıvı soğutma tercih etmişsiniz ama arada 330TL gibi bir fark varken ASUS ROG ruyijn kesinlikle tercih edilmeli belirttiğim gibi SSD ve HDD istediğin zaman alabilirsin ama sıvı soğutma anakart almaya kalkarsan 3000TL gibi rakamlar ödüyoruz sizin seçtiğiniz sıvı soğutma benim önerdiğim kadar başarılı değil üstelik bu önerdiğimi seçerseniz hem işlemciniz çok daha serin çalışır hem de mesela normal bir sıvı soğutma 3-5 sene gidiyorsa eğer bu üst düzey bir sıvı soğutma 7-8 yıl gidecek gibi düşünebilirsiniz.

Hocam öncelikle sıra ile açıklama yapayım
Ekran kartı mining için uygun görünüyor sitede lhr olarak geçmiyor bilgilendirilmemiş ki bilgilendirilmediğine göre lhr olmaması gerekiyor
RAM'leri her ne kadar da mining sistemde kullanacakda olsanız hyperix veya G.Skill ile değiştirmenizi taviye ederim uzun ömürlülük açısından hyperix ile arasında yaklaşık 330TL var tabii sizin kararınız ama uzun süreli mining yapmayı planlıyorsanız birden patlamayın :D
Anakart alınabilir ASUS ROG strif B550-F ile neredeyse aynı
Mining için kullanacağınız sisteme de SSD gerekecek sanırım ileride bütçeniz ne olur bilemiyorum ama başlangıçta SSD Samsung 500 GB yapıp miningden belli bir bütçe kazanınca 500GB mining sistemine takmanız hız açısından daha iyi olacaktır 1TB olan modelini de ana bilgisayarınıza takabilirsini o nedenle burada 500GB seçip bazı parçaları değiştirebiliriz SSD yükkseltmesi kolay olan parçalardan.
İlla HDD istiyorsanız ayrı almanızı tavsiye ederim internette 479 TL'ye kadar bulunuyor ne de olsa kimse yerden bulmuyor parayı 100TL fark var internetteki fiyatı ile
Kasanız gayet iyi
Mining için sistem kuracaksanız şu da var eğer PSU nuz yoksa burada ASUS'un 1000W olan modelini seçebilirsiniz ileride 1000W olan modeli mining sistemine koyup siz tekrar bir 850W PSU alabilirsiniz 850W ile 1000W arasında normal piyasada almaya kalkarsanız 400TL var PSU white Edition olmasın dersenizde 600TL daha ucuza 850W +80Gold alınabilecek PSU'lar var.
İşlemci soğutucu olarak siz sanırım kasa ile uyumlu olsun diye white Edition bir sıvı soğutma tercih etmişsiniz ama arada 330TL gibi bir fark varken ASUS ROG ruyijn kesinlikle tercih edilmeli belirttiğim gibi SSD ve HDD istediğin zaman alabilirsin ama sıvı soğutma anakart almaya kalkarsan 3000TL gibi rakamlar ödüyoruz sizin seçtiğiniz sıvı soğutma benim önerdiğim kadar başarılı değil üstelik bu önerdiğimi seçerseniz hem işlemciniz çok daha serin çalışır hem de mesela normal bir sıvı soğutma 3-5 sene gidiyorsa eğer bu üst düzey bir sıvı soğutma 7-8 yıl gidecek gibi düşünebilirsiniz.
ustad çok teşekkür ederim zaman ayırıp bilgilendirdiginiz için , yönlendirdiginiz şekilde revize edeceğim sistemimi.
gününüz çok güzel geçsin, emeğinize sağlık.

Üstat çok teşekkür ederim zaman ayırıp bilgilendirdiginiz için, yönlendirdiginiz şekilde revize edeceğim sistemimi.
Gününüz çok güzel geçsin, emeğinize sağlık.

Rica ederim hocam burada ki amacımız size en iyi şekilde sistemi aldırmak yardımcı olduysam ne mutlu bana eğer aklınıza takılan bş soru olursa her zaman buradayım.

Geri
Yukarı