30.000 TL'ye kadar Yayıncı Sistemi tavsiyesi

Bütçe
30000

namirets

Decapat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Bir yayıncı bilgisayarı toplayacağım fakat 3-5 bilgi bir şeylere yetmiyor. İşi bilen bu alanda üstad arkadaşların bilgi ve fikirlerine ihtiyacımız oluyor. Bu yüzden bende kendi kendime yapmak ya da işi biliyormuş gibi görünenlere yaptırmak yerine burada sizlere sormak istedim.

Bu PC ile ne yapacağım?
Yayın ve Kayıt yapacağım. Yani Twitch yayını açarken aynı zamanda video olarak da kaydedeceğim. 1080P görüntü kalitesinde Webcam ve Oyun İçerikleri olacak. Ayrıca Webcam'de 1080P/60FPS olmasını istiyorum.
Ayrıca kayıt alınan bu videoları rahatça Premier'e üzerinden kurgulayıp hızlıca render almak istiyorum.
Son olarak her oyunu rahat rahat en yüksek modda oynayabilmek istiyorum. Tabii bu modda oynarken hem Yayın hem Kayıt yapılacak. Örneğin Full mod Battlefield V oynuyorum + Yayındayım + Record yapıyor olacak ve buna rağmen saat gibi tıkır tıkır akacak bir sistem.
Klavye, Ekran, Mouse, Kulaklık, Mikrofon, Webcam gibi şeyler zaten mevcut. Bunlar dışında kasa dahil A'dan Z'ye bir liste şeklinde tavsiyeleriniz olursa sevinirim. Son olarak RGB ve beyaz renkte hoş gözüken donanımlar tercihimdir.
Bütçem: 15-16K üzerine rahat çıkabilirim zorlarsam Maks 30K olur fakat 20-25 civarı daha bir güzel olur :)

Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olacak arkadaşlara...

Öncelikle iki PC ile yayın yapmanızı öneririm. Elgato yakalama kartı edineceksiniz. Ana PC'nizde 9900K / Z390 / 2080Ti (2080S de yeter) bulundurun, yayın PC'nizde 2700X / B450 / RX560 bulundurabilirsiniz.

Düzenleme işlerini iki PC'de de yapabilirsiniz, tek başına 2700X ile slow render ile iyi sıkıştırmalı yayın yapabileceğinizi düşünüyorum. 1950X önerirdim ancak bence gerek yok, tek başına 2700X hem daha ucuz hem slow için yeterli olur. Depolama için de bence 2 tane IronWolf 8TB yeterli olur. Ana diski 970EVO 1TB yaparsınız, abartmanın anlamı yok.

Tam olarak bileşen tavsiyesi mi istiyorsunuz yoksa akıl-fikir mi? Bu arada belirtmeyi unuttum; tek PC ile uğraşmadan rahat rahat yayın yapmak istiyorsanız (ki bence gereksiz olur), 3950X'ten başka alternatif önermiyorum :) Hem yayın hem oyun her şeyi krallar gibi yapar.

Bir yayıncı bilgisayarı toplayacağım fakat 3-5 bilgi bir şeylere yetmiyor. İşi bilen bu alanda üstad arkadaşların bilgi ve fikirlerine ihtiyacımız oluyor. Bu yüzden bende kendi kendime yapmak ya da işi biliyormuş gibi görünenlere yaptırmak yerine burada sizlere sormak istedim.

Bu PC ile ne yapacağım?
Yayın ve Kayıt yapacağım. Yani Twitch yayını açarken aynı zamanda video olarak da kaydedeceğim. 1080P görüntü kalitesinde Webcam ve Oyun İçerikleri olacak. Ayrıca Webcam'de 1080P/60FPS olmasını istiyorum.
Ayrıca kayıt alınan bu videoları rahatça Premier'e üzerinden kurgulayıp hızlıca render almak istiyorum.
Son olarak her oyunu rahat rahat en yüksek modda oynayabilmek istiyorum. Tabii bu modda oynarken hem Yayın hem Kayıt yapılacak. Örneğin Full mod Battlefield V oynuyorum + Yayındayım + Record yapıyor olacak ve buna rağmen saat gibi tıkır tıkır akacak bir sistem.
Klavye, Ekran, Mouse, Kulaklık, Mikrofon, Webcam gibi şeyler zaten mevcut. Bunlar dışında kasa dahil A'dan Z'ye bir liste şeklinde tavsiyeleriniz olursa sevinirim. Son olarak RGB ve beyaz renkte hoş gözüken donanımlar tercihimdir.
Bütçem: 15-16K üzerine rahat çıkabilirim zorlarsam Maks 30K olur fakat 20-25 civarı daha bir güzel olur :)

Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olacak arkadaşlara...
R9 3950x
Rog strix X570
Rog strix 2080S
Samsung 970 Evo 1tb m.2 ssd
Hyperx fury 16X1(4 adet)
Kasa size kalmış
En az 750W 80+ PSU (marka olarak Coolermaster veya thermaltake tavsiyem)
Seagate 16tb HDD
Bu sistemin üstüne sistem tanımam
Fiyatını bilmiyorum hesaplamadim marka olarak asusdan şaşmayın ama

Edit;
Buyrun
Link açılmazsa ek te resim var

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-02-17-01-52-16-235_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-02-17-01-52-16-235_com.android.chrome.jpg
    261 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:
İncehesap.com üzerinden: Intel Sistem

1581894033139.png

Sıvı soğutma dahildir: Cooler Master Liquid ML360R MLX-D36M-A20PC-R1 360mm CPU Sıvı Soğutma Sistemi - incehesap.com

Tüm bileşenler RGB. Kasa Cougar Panzer, benim çok hoşuma gidiyor. Sıvı soğutma ve ekran kartı RGB ile çok hoş bir görünümü olacaktır.
SteelSeries ya da Razer marka ürünler ile tamamlayabilirsin kombini. Klavye için Corsair de tercih edebilirsin.

Depolama için XPG8200 öneririm. 2TB yeterli olacaktır.
Ayrıca incehesap.com ile sponsorluk için görüşebilirsin.

İncehesap.com üzerinden: Intel Sistem

Eki Görüntüle 502176

Sıvı soğutma dahildir: Cooler Master Liquid ML360R MLX-D36M-A20PC-R1 360mm CPU Sıvı Soğutma Sistemi - incehesap.com

Tüm bileşenler RGB. Kasa Cougar Panzer, benim çok hoşuma gidiyor. Sıvı soğutma ve ekran kartı RGB ile çok hoş bir görünümü olacaktır.
SteelSeries ya da Razer marka ürünler ile tamamlayabilirsin kombini. Klavye için Corsair de tercih edebilirsin.

Ayrıca incehesap.com ile sponsorluk için görüşebilirsin.
Yayın için Intel olmaz hocam
Yani olur ama bir AMD performansı vermez

Yanlış Bilgilendirme
Yayın için Intel olmaz hocam
Yani olur ama bir AMD performansı vermez

Verir verir merak etme :) 3950X'den daha iyi çoklu çekirdek performansı var. Benchlere bakabilirsin. AMD düşük bütçelerin kahramanıdır. Bu denli bir bütçede Intelden başkasına gerek yok. Kontrol edebilirsin. 9900K ile 3950X kıyaslamaları her yerde :)

Verir verir merak etme :) 3950X'den daha iyi çoklu çekirdek performansı var. Benchlere bakabilirsin. AMD düşük bütçelerin kahramanıdır. Bu denli bir bütçede Intelden başkasına gerek yok. Kontrol edebilirsin. 9900K ile 3950X kıyaslamaları her yerde :)
1581894495408.png

Biri 8 diğeri 16 çekirdekli iki işlemciden bahsediyoruz ve single core güçleri çok yakın iken 9900K için nasıl 3950X'ten yüksek çoklu çekirdek performansı var dersiniz?

Bütçe dediğiniz zaten 3950X çok daha pahalı 9900K'dan. En ufak bilginiz yok ve bilgili gibi enteresan bilgiler veriyorsunuz. Bu kadarını nadir gördüm.

3950X; 9900K'dan toplam güç olarak neredeyse iki kat daha güçlü.
Yayın için Intel olmaz hocam.
Yani olur ama bir AMD performansı vermez.
Öyle demek de yanlış olur. 9900K ile de Upload'a yüklenerek gayet kaliteli şekilde tek PC canlı yayın yapılabilir. Canavar gibi işlemci sonuçta. Bütçe 30K olunca en kalitelisi dizilir ama ben de tek PC yayın için AMD önerirdim, çünkü çok çekirdek var ve tek PC üzerinden hem yayın hem oyun rahat rahat yapılabilir 3950X ile.

Eki Görüntüle 502180
Biri 8 diğeri 16 çekirdekli iki işlemciden bahsediyoruz ve single core güçleri çok yakın iken 9900K için nasıl 3950X'ten yüksek çoklu çekirdek performansı var dersiniz?

Bütçe dediğiniz zaten 3950X çok daha pahalı 9900K'dan. En ufak bilginiz yok ve bilgili gibi enteresan bilgiler veriyorsunuz. Bu kadarını nadir gördüm.

3950X; 9900K'dan toplam güç olarak neredeyse iki kat daha güçlü.

Öyle demek de yanlış olur. 9900K ile de Upload'a yüklenerek gayet kaliteli şekilde tek PC canlı yayın yapılabilir. Canavar gibi işlemci sonuçta. Bütçe 30K olunca en kalitelisi dizilir ama ben de tek PC yayın için AMD önerirdim, çünkü çok çekirdek var ve tek PC üzerinden hem yayın hem oyun rahat rahat yapılabilir 3950X ile.

Birbirimizi yormayalım lütfen. 64-Core verisini gösteriyorsunuz bana. Sayfanın başına geldiğinizde Core Speed ve OC Core Speed verilerine bakılır. Haklısınız 3950X gayet güzel bir işlemci ama gerek yok. Workstation kullanılmayacak bu PC. Çizgi film yapmayacağız ya da sinema filminin montajı için bir ekipman olmayacak bu sistem. Oyun oynanacak, kayıt yapılacak ve Twitch yayını yapılacak. 30.000 yazmış arkadaşımız evet ama 20.000 bandında kalırsa sevinirim demiş, zaten 20.000 bandında kalır. Fazlası demek kullanmayacağı şeye para ödemek demek.

Birbirimizi yormayalım lütfen. 64-Core verisini gösteriyorsunuz bana. Sayfanın başına geldiğinizde Core Speed ve OC Core Speed verilerine bakılır. Haklısınız 3950X gayet güzel bir işlemci ama gerek yok. Workstation kullanılmayacak bu PC. Çizgi film yapmayacağız ya da sinema filminin montajı için bir ekipman olmayacak bu sistem. Oyun oynanacak, kayıt yapılacak ve Twitch yayını yapılacak. 30.000 yazmış arkadaşımız evet ama 20.000 bandında kalırsa sevinirim demiş, zaten 20.000 bandında kalır. Fazlası demek kullanmayacağı şeye para ödemek demek.
O veri maximum all core (multicore / çoklu çekirdek) performans skoru verisi. Yani 32 çekirdekli bir işlemcinin de tek çekirdekli bir işlemcinin de performansını ölçebiliyor o sitenin yazılımı. Ki buna gerek yok, her çoklu çekirdek kullanan uygulamada 9900K'dan çok çok çok daha üstün bir işlemci 3950X. Birbirimizi yormalık bir durum yok, gerçeği söylüyorum. Ayrıca 3950X; 6000TL'e alınabiliyor ve tek PC kaliteli yayın için OBS'de birçok işleme ayarı vardır. Yani sandığınız gibi 9900K alınca kralını yaparım yayın kalitesinin diye bir şey yok. Sıkıştırma teknolojisi denilen bir şey var, Upload hızı düşük ama işlemcisi çok güçlü birisi Upload'ı yüksek ancak işlem gücü düşük birinden daha kaliteli yayın yapabilir sıkıştırma sayesinde.

Core-Speed kısmı vs. dediniz gülme geldi :)
1581896552901.png

Evet buyrun? Nedir yani? Tek çekirdekte %5-10 güçlü olabilir/olsun farketmiyor ki, 16C32T olan 3950X'in çoklu çekirdek gücünden daha mı güçlü 9900K?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı