30.000 TL'ye kadar Yayıncı Sistemi tavsiyesi

Bütçe
30000
Hocam öncelikle temiz bir sistem önermişsin teşekkür ederim. Fakat şöyle bir durum söz konusu aslında ben zamandan tasarruf etmek amacıyla masamın yanına şu anki notebook'umu koyarım diye düşündüm. Video çektim, bir çay kahve molası derken orada hemen crop işlemlerini yapar render tuşuna basar sonra yayın bilgisayarıma koltuğumu çevirip devam ederim şeklinde düşünmüştüm. Yani demek istediğim şey şu iş kolaylığı açısından destek olacak bir Laptop mevcut epeyda sağlam güzel bir laptop. Ayrıca böyle kocaman bir alana sahip değilim. Dediğiniz şey çok mantıklı çok güzel fakat 2 kasa koyacak bir yer imkanı inanın yok hatta o kadar yer yok ki şu an ki masama bir tahta çakacağım, Laptobumu bu ek tahta üzerine koyacağım :)
Şimdi olay şuraya geliyor; diyeceksin ki neden o zaman render yapacağını belirttin. :) Fakat günde 5-6video çıkarttığım oluyor. 2sinde Render ve Kurgu yapabileceğim. Laptop sadece 1tane fazladan yapmamı sağlayacak ama yeni bilgisayar her şeyim olacak. Umarım yanlış bir şey söylememişimdir. 🙏

NOT: bu arada hocam özelden mesaj atamıyorum sana nasıl özelden yazabilirim ?
Öncelikle iki PC ile yayın yapmanızı öneririm. Elgato yakalama kartı edineceksiniz. Ana PC'nizde 9900K / Z390 / 2080Ti (2080S de yeter) bulundurun, yayın PC'nizde 2700X / B450 / RX560 bulundurabilirsiniz.

Düzenleme işlerini iki PC'de de yapabilirsiniz, tek başına 2700X ile slow render ile iyi sıkıştırmalı yayın yapabileceğinizi düşünüyorum. 1950X önerirdim ancak bence gerek yok, tek başına 2700X hem daha ucuz hem slow için yeterli olur. Depolama için de bence 2 tane IronWolf 8TB yeterli olur. Ana diski 970EVO 1TB yaparsınız, abartmanın anlamı yok.

Tam olarak bileşen tavsiyesi mi istiyorsunuz yoksa akıl-fikir mi? Bu arada belirtmeyi unuttum; tek PC ile uğraşmadan rahat rahat yayın yapmak istiyorsanız (ki bence gereksiz olur), 3950X'ten başka alternatif önermiyorum :) Hem yayın hem oyun her şeyi krallar gibi yapar.

--

20megabit upload hızım var. Kamera olarak Webcam 1080p/60FPS Logitech düşünüyorum ya da elimde Canon var onu Webcam olarak kullanacağım.

Upload değerleriniz nasıl? Elgato almanız şart diyebilirim :) .

R9 3950x
Rog strix X570
Rog strix 2080S
Samsung 970 Evo 1tb m.2 ssd
Hyperx fury 16X1(4 adet)
Kasa size kalmış
En az 750W 80+ PSU (marka olarak Coolermaster veya thermaltake tavsiyem)
Seagate 16tb HDD
Bu sistemin üstüne sistem tanımam
Fiyatını bilmiyorum hesaplamadim marka olarak asusdan şaşmayın ama

Edit;
Buyrun
Link açılmazsa ek te resim var
3950x ve 2080li sisteme 750w psu önerisi şaka olmalı heralde 🤨

3950x ve 2080li sisteme 750w psu önerisi şaka olmalı heralde 🤨
[/URL]
Hesaplayabilirsiniz 450w civarı bir değer çıkıyor
Verir verir merak etme :) 3950X'den daha iyi çoklu çekirdek performansı var. Benchlere bakabilirsin. AMD düşük bütçelerin kahramanıdır. Bu denli bir bütçede Intelden başkasına gerek yok. Kontrol edebilirsin. 9900K ile 3950X kıyaslamaları her yerde :)
Ben de normalde intelciyim fakat arkadaş hem render alacak hem yayın yapacak hem kayıt alacak hem oyun oynayacak

@actanonverba ile harika bir sistem topladık, sağ olsun çok ilgili ve alakalı bir şekilde severek yardımcı oldu. On numara bir insan iyi ki tanımışım :)

Topladığımız sistem: System Builder

CPU şu an seçili olan ya da 3950 olacak. Kasa araştırması da yapıyorum değişik ve ekonomik bir şeyler bakıyorum. Bir ihtimal beyaz ve kaliteli bir CPU Cooler bulursam Cooler'da değişecek.

Öncelikle iki PC ile yayın yapmanızı öneririm. Elgato yakalama kartı edineceksiniz. Ana PC'nizde 9900K / Z390 / 2080Ti (2080S de yeter) bulundurun, yayın PC'nizde 2700X / B450 / RX560 bulundurabilirsiniz.

Düzenleme işlerini iki PC'de de yapabilirsiniz, tek başına 2700X ile slow render ile iyi sıkıştırmalı yayın yapabileceğinizi düşünüyorum. 1950X önerirdim ancak bence gerek yok, tek başına 2700X hem daha ucuz hem slow için yeterli olur. Depolama için de bence 2 tane IronWolf 8TB yeterli olur. Ana diski 970EVO 1TB yaparsınız, abartmanın anlamı yok.

Tam olarak bileşen tavsiyesi mi istiyorsunuz yoksa akıl-fikir mi? Bu arada belirtmeyi unuttum; tek PC ile uğraşmadan rahat rahat yayın yapmak istiyorsanız (ki bence gereksiz olur), 3950X'ten başka alternatif önermiyorum :) Hem yayın hem oyun her şeyi krallar gibi yapar.

@actanonverba ile harika bir sistem topladık, sağ olsun çok ilgili ve alakalı bir şekilde severek yardımcı oldu. On numara bir insan iyi ki tanımışım :)

CPU şu an seçili olan ya da 3950 olacak. Kasa araştırması da yapıyorum değişik ve ekonomik bir şeyler bakıyorum. Bir ihtimal beyaz ve kaliteli bir CPU Cooler bulursam Cooler'da değişecek.
Bence ekran kartını palit almayın bir de kasayı 570X yapabilirsiniz daha hoş duruyor.

Hocam, Steam temizlik yaptim listede, arada kaynamissiniz. Lutfen ekleyin :)

RAM'ler CL18 olarak gözüküyor. O RAM'lerin yerine 3600MHz CL16 RAM bakmanızı öneririm. Trident Z Neo 2X8GB 3600MHz CL16 RAM'lerden iki tane alıp 32GB'a tamamlayabilirsiniz. Corsair 460X 2016'da çıkmış eski bir kasa. Onun yerine ARGB, sisteme yakışacak daha iyi kasalara yönelebilirsiniz. Corsair 465X olabilir, yeni çıktı ve sizin seçtiğiniz kasanın ARGB modeli bence daha güzel olur bu sisteme. Sıvı soğutucu gayet güzel ama ben olsam fanları da ARGB bir model tercih ederim. Corsair H100i RGB Platinium modeli olabilir, kasanızla da uyumlu olur. Anakartı ben de kullanıyorum çok güzel bir model, bu sisteme de fazlasıyla yetecektir. Ekran kartı olarak Palit yerine Gigabyte modelleri tercih edilebilir. Hatta bütçe izin veriyorsa 'high end' modellere bakmanızı öneririm. Bunun dışındaki her şey fazlasıyla iyi. Özellikle PSU seçimini beğendim, ömürlük bir model. Bütçeniz artabiliyorsa 3950X de seçebilirsiniz sizin için daha iyi bir model olacaktır. Anakart olarak da beyaz renkli bir şeyler isterseniz Asus Prime X570 Pro tercih edebilirsiniz.

Hocam detaylı bir şekilde senden yardım alabileceğim bir link verebilir misiniz? Senin için mahsuru yoksa :)
RAM'ler CL18 olarak gözüküyor. O RAM'lerin yerine 3600MHz CL16 RAM bakmanızı öneririm. Trident Z Neo 2X8GB 3600MHz CL16 RAM'lerden iki tane alıp 32GB'a tamamlayabilirsiniz. Corsair 460X 2016'da çıkmış eski bir kasa. Onun yerine ARGB, sisteme yakışacak daha iyi kasalara yönelebilirsiniz. Corsair 465X olabilir, yeni çıktı ve sizin seçtiğiniz kasanın ARGB modeli bence daha güzel olur bu sisteme. Sıvı soğutucu gayet güzel ama ben olsam fanları da ARGB bir model tercih ederim. Corsair H100i RGB Platinium modeli olabilir, kasanızla da uyumlu olur. Anakartı ben de kullanıyorum çok güzel bir model, bu sisteme de fazlasıyla yetecektir. Ekran kartı olarak Palit yerine Gigabyte modelleri tercih edilebilir. Hatta bütçe izin veriyorsa 'high end' modellere bakmanızı öneririm. Bunun dışındaki her şey fazlasıyla iyi. Özellikle PSU seçimini beğendim, ömürlük bir model. Bütçeniz artabiliyorsa 3950X de seçebilirsiniz sizin için daha iyi bir model olacaktır. Anakart olarak da beyaz renkli bir şeyler isterseniz Asus Prime X570 Pro tercih edebilirsiniz.

Ekledim :)
Hocam, Steam temizlik yaptim listede, arada kaynamissiniz. Lutfen ekleyin :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı