30 bin TL sistem önerisi

Bütçe
20-30 k

Ramzi

Hectopat
Merhaba. Bir şekilde kendimizi memurluğa attık ve uzun zamandır hayalini kurduğum bilgisayarı toplamaya karar verdim.
Şu anda yeterli param yok ve kredi kartı limitim de bu bütçeleri karşılayacak seviyede değil. O yüzden parça parça almayı planlıyorum. 2-3 ay içinde parça parça diyebiliriz yani.
Bu arada PC'yi oyun için toplamak istiyorum bu da önemli bir ayrıntı olsa gerek. Bilgisayar toplama konusunda neredeyse hiçbir bilgim yok o yüzden bu konuda sizlerin desteğini bekliyorum ( bu siteye çok güveniyorum, çok bilgili ve yardımsever insanlar var)

Açıkçası 20-30 arası dedim ama tüm oyunları senelerce rahatlıkla çalıştıracak ve beni senelerce götürecek bir bilgisayar istediğim için direk 30 k da düşünebiliriz herhalde.
Para kazanmanın zorluğunu da çalışırken anlıyorsunuz açıkçası, derseniz ki bunları 20 küsur civarında da yapabilirsin o zaman onları da düşünürüm. Monitör konusunda ise kafam karışık. Elimde LG 22MK430 75 Hz monitör var, bu kadar para harcarken monitörün 75 Hz kalması bana mantıklı gelmiyor ama monitörü de yeni almış sayılırım.
Bu konuda da fikirlerinizi bekliyorum. Aynı zamanda bu parçaları Vatan Bilgisayar gibi yerlerden mi almalı yoksa internetten mi sipariş verilmeli? Bu kadar para harcayacağım için kafamda güven sorunu da var tabii ki. İnternetteki sitelere güven olur mu?
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benden sana şöyle bir tavsiye gelsin:

Garantisi devam eden veya alınmış ama kullanılmamış ikinci el parçaları sıfırından çok daha az maliyet ile alabilirsin.

Örnek: Artic Freezer 360 A-rgb modelinin sıfırı 4,200 civarında gezerken hiç kullanılmamış ikinci elini 2900 gibi bir rakama alabiliyorsun. O yüzden kredi kartına yüklenmektense nakittin gücü ile ikinci ele gidebilirsin.

Her parça için söylemiyorum bunu elbette bazı parçalarda ikinci eli ile sıfır arasında oynayan bir rakam olmuyor o zaman elbette taksiyle sıfırı almak avantajına olur.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim ama hiçbir parça için ikinci eli düşünmüyorum.

Yardımcı olacak var mı?

Merhaba. Bir şekilde kendimizi memurluğa attık ve uzun zamandır hayalini kurduğum bilgisayarı toplamaya karar verdim.
Şu anda yeterli param yok ve kredi kartı limitim de bu bütçeleri karşılayacak seviyede değil. O yüzden parça parça almayı planlıyorum. 2-3 ay içinde parça parça diyebiliriz yani.
Bu arada PC'yi oyun için toplamak istiyorum bu da önemli bir ayrıntı olsa gerek. Bilgisayar toplama konusunda neredeyse hiçbir bilgim yok o yüzden bu konuda sizlerin desteğini bekliyorum ( bu siteye çok güveniyorum, çok bilgili ve yardımsever insanlar var)

Açıkçası 20-30 arası dedim ama tüm oyunları senelerce rahatlıkla çalıştıracak ve beni senelerce götürecek bir bilgisayar istediğim için direk 30 k da düşünebiliriz herhalde.
Para kazanmanın zorluğunu da çalışırken anlıyorsunuz açıkçası, derseniz ki bunları 20 küsur civarında da yapabilirsin o zaman onları da düşünürüm. Monitör konusunda ise kafam karışık. Elimde LG 22MK430 75 Hz monitör var, bu kadar para harcarken monitörün 75 Hz kalması bana mantıklı gelmiyor ama monitörü de yeni almış sayılırım.
Bu konuda da fikirlerinizi bekliyorum. Aynı zamanda bu parçaları Vatan Bilgisayar gibi yerlerden mi almalı yoksa internetten mi sipariş verilmeli? Bu kadar para harcayacağım için kafamda güven sorunu da var tabii ki. İnternetteki sitelere güven olur mu?
Yardımcı olacak var mı?

Son düzenleme:
Masaüstü bir sistem için makul bir bütçe ayırmışsın iyide toplanır o fiyata ama yazı da yazdığın tüm oyunları senelerce rahatlıkla çalıştıracak kısmı biraz sıkıntı olur orayı daha iyi açarsan ona göre istediğin parçalar üzerinde yorumumu yapabilirim

Masaüstü bir sistem için makul bir bütçe ayırmışsın iyide toplanır o fiyata ama yazı da yazdığın tüm oyunları senelerce rahatlıkla çalıştıracak kısmı biraz sıkıntı olur orayı daha iyi açarsan ona göre istediğin parçalar üzerinde yorumumu yapabilirim
Hocam en azından 5-6 sene her oyunu oynatabilecek seviyede bir şey istiyorum. İstediğim şey abartılı mı? Beni uzun süre idare edecek bir bilgisayar lazım bana

Sistem satıyorum bütün parçaları garantili bilginiz olsun 😁

Hocam en azından 5-6 sene her oyunu oynatabilecek seviyede bir şey istiyorum. İstediğim şey abartılı mı? Beni uzun süre idare edecek bir bilgisayar lazım bana
Kurulur ya her parça üst seviye tabi olmaz ama güzel olur yinede . Anakartı işlemciyi ve ekran kartını hangi marka düşünüyorsun? Anakartta MSI B4x veya B5x serisini öneririm ekran kartı tamamen tercih meselesi yani şöyle telefon üzernden örnek vereyim iPhone 14 mü alırdın yoksa aynı kalitede ama atıyorum Samsung Galaxy S22 mi . nvidia amd seçimi önemli
işlemciden ben amd taraftarıyım onda da aynı ekran kartındaki gibi konu geçerli

Kurulur ya her parça üst seviye tabi olmaz ama güzel olur yinede . Anakartı işlemciyi ve ekran kartını hangi marka düşünüyorsun? Anakartta MSI B4x veya B5x serisini öneririm ekran kartı tamamen tercih meselesi yani şöyle telefon üzernden örnek vereyim iPhone 14 mü alırdın yoksa aynı kalitede ama atıyorum Samsung Galaxy S22 mi . nvidia amd seçimi önemli
işlemciden ben amd taraftarıyım onda da aynı ekran kartındaki gibi konu geçerli
açık konuşayım hocam ben parçalar hakkında hiçbir bilgim yok. Zamanında eski pcyi alırken araştırmıştım ama 10 sene oldu yani sen düşün durumumu. Valla ben iphonedan pek hazzetmem. Dediğim gibi 30 k ya yakın alabileceğim en yüksek performansı alabileceğim bir şey olsun istiyorum.
Monitör konusunda ne dersin? Onu en sona bırakmayı düşünüyorum açıkçası

açık konuşayım hocam ben parçalar hakkında hiçbir bilgim yok. Zamanında eski pcyi alırken araştırmıştım ama 10 sene oldu yani sen düşün durumumu. Valla ben iphonedan pek hazzetmem. Dediğim gibi 30 k ya yakın alabileceğim en yüksek performansı alabileceğim bir şey olsun istiyorum.
Monitör konusunda ne dersin? Onu en sona bırakmayı düşünüyorum açıkçası
Yani illa monitor içinde 30k olacaksa belki biryerlerden kısıp bir alt performans alacağın ekran kartı işlemci gibi şeyleri alırsın ha yok diyorsan monitor buna dahil değil sorun değil yani o sisteme en azından 120 veya 144hertz monitor tabi gider ama elzem mi değil mi bunu senin daha çok iyi bilmen gerek .

mesela ekran kartı için minimum nvidia rtx 2060 veya nvidia rtx 2070 öneririm . ha şu an piyasada en çok alınan nvidia rtx 3060 işte bunların fiyatlarına bak. kendine sorman gereken diğer şey bir ekran kartına en fazla kaç veririm . aynı zamanda bunların eşdeğer amd versiyonları da var . işte burda yapacağın seçim en iyi samsung telefon mu yoksa en iyi iphone telefon mu . yani tamamen seçim meselesi yoksa ikiside aynı hemen hemen performans olarak .

işlemci bence amd ryzen 5 veya ryzen 7 modellerinden biri . tabi bu modellerin içinde onlarca farklı çeşitler var .

geriye kalan parçalar zaten pastanın süslemesidir . asıl önemlisi ekran kartı ve işlemcin ve yani kadroyu onlar üzerine dizersin piyon görevi misali .

Arkadaşımdan rica ettim ve kendine göre seçimler yaptı sizin de fikirlerinizi almak isterim. Sizce nasıl?
1667507589157.png

1667507608783.png

1667507628404.png

Geri
Yukarı