300-450 TL işlemci soğutucu tavsiyesi

Neko

Megapat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 İşlemci
MSI B550-A PRO Anakart
XPG Gammix D35 16GB (2x8) 3600MHz CL18 RAM
ID-Cooling Frostflow X 240 Soğutucu
Powercolor Fighter RX 6600 XT 8GB
WD Blue 1TB + WD Blue 1TB + WD Purple 1TB HDD + Adata Ultimate SU650 240G + Samsung PM991A 256G SSD
MSI MAG Forge 100M
Silverstone Strider Essential 500W 80+ Bronze (ST50F-ES230)
BenQ GW2270H 1080p 60Hz 5MS VA + LG 22MN430M-B 1080p 75Hz 5MS IPS
Meslek
Öğretmen
Profil Kapağı
1523109432
Selamlar.

Ryzen 5 2600 işlemcim var ve stok soğutucuyu değiştirmeyi düşünüyorum. En fazla 450 TL verebilirim fakat ne kadar düşük olursa fiyatı o kadar iyi olur benim için. 300 TL civarı olsa daha iyi olur yani.

Aklımdaki fanlar:

Mümkünse güvenilir sitelerden incelemesi olan bir fan önerebilirseniz sevinirim. Mesela Kitguru, Tomshardware, Tweaktown vs.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de ID Cooling SE 224 XT ve FrostFlow X 240 arasında kaldım. Aradaki fiyat farkına değer mi? İkisinden birini alacağım ama henüz kararımı veremedim. Arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. @BerkayZ87

Ben de ID Cooling SE 224 XT ve FrostFlow X 240 arasında kaldım. Aradaki fiyat farkına değer mi? İkisinden birini alacağım ama henüz kararımı veremedim. Arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. @BerkayZ87
Selam hocam.

Ben burada paylaştığım bütün soğutucuların incelemelerine baktım farklı kaynaklardan.

FrostFlow'un fazla bir incelemesi yoktu fakat AuraFlow X240 ile tamamen aynı olduklarını gördüm kendi sitesinde. Tek farkı RGB idi. Bu yüzden incelemesi daha çok olan bu modelin incelemelerine baktım ve 450 TL için iyi bir soğutucu olduğunu gördüğümden FrostFlow X240 aldım.

SE 224 XT ve LETO PRO da epey iyi gözüküyordü 300 TL fiyatlarına göre. Burada etkili olan faktör kasanızın müsait olup olmadığı, ne kadar vermek istediğiniz vs. bence.

FrostFlow'da kullanılan fanları ben daha önce kasa fanı olarak almıştım kendime iki adet. Epey güçlüler fakat son güçte sesli çalıştıklarını biliyorum. Zaten incelemelerde de %80 güç civarında epey sesli çalıştığı söyleniyor FrostFlow/AuraFlow için.

İncelemeler ve testler:

Son düzenleme:
Selam hocam.

Ben burada paylaştığım bütün soğutucuların incelemelerine baktım farklı kaynaklardan.

FrostFlow'un fazla bir incelemesi yoktu fakat AuraFlow X240 ile tamamen aynı olduklarını gördüm kendi sitesinde. Tek farkı RGB idi. Bu yüzden incelemesi daha çok olan bu modelin incelemelerine baktım ve 450 TL için iyi bir soğutucu olduğunu gördüğümden FrostFlow X240 aldım.

SE 224 XT ve LETO PRO da epey iyi gözüküyordü 300 TL fiyatlarına göre. Burada etkili olan faktör kasanızın müsait olup olmadığı, ne kadar vermek istediğiniz vs. bence.

FrostFlow'da kullanılan fanları ben daha önce kasa fanı olarak almıştım kendime iki adet. Epey güçlüler fakat son güçte sesli çalıştıklarını biliyorum. Zaten incelemelerde de %80 güç civarında epey sesli çalıştığı söyleniyor FrostFlow/AuraFlow için.

İncelemeler ve testler:

İlginiz ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Ben de FrostFlow X 240 siparişi verdim.

İlginiz ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Ben de FrostFlow X 240 siparişi verdim.
Rica ederim hocam. Umarım memnun kalırız. Sistemlerimiz de aşırı benziyor. SSD, HDD, CPU, Ekran Kartı vs. aynı.

@Jisoo Selam hocam.

Soğutma bugün geldi. Montajı epey basit. Aldığım değerleri ise şöyle:

İşlemci: R5 2600
Macun: Arctic MX-4
Kasa: MSI MAG FORGE 100M

Stok Soğutucu:
Boşta: 50 derece
Prime95 Max Heat (3 DK): 95 derece

ID-Cooling Frostflow X 240:
Boşta: 35 derece
Prime95 Max Heat (20 DK): 55 derece

Kısacası bir 40 derece düşmüş gibi gözüküyor yük altında. Siz de monte ettikten sonra aldığınız değerleri yazarsanız sevinirim.

@Jisoo Selam hocam.

Soğutma bugün geldi. Montajı epey basit. Aldığım değerleri ise şöyle:

İşlemci: R5 2600
Macun: Arctic MX-4
Kasa: MSI MAG FORGE 100M

Stok Soğutucu:
Boşta: 50 derece
Prime95 Max Heat (3 DK): 95 derece

ID-Cooling Frostflow X 240:
Boşta: 35 derece
Prime95 Max Heat (20 DK): 55 derece

Kısacası bir 40 derece düşmüş gibi gözüküyor yük altında. Siz de monte ettikten sonra aldığınız değerleri yazarsanız sevinirim.
Öncelikle hayırlı olsun. Ses konusunda bir yorum istesem sizden, stok fana göre ses durumu nedir? Benimki de elime ulaştı fakat henüz montaj işine girişmedim.

Teşekkürler hocam. Stok fana göre pek kıyas yapamayacağım çünkü stok fanı ben son güçte kullanmama rağmen gerçekten sessiz çalışıyordu. Şu anda deneme aşamasında olduğum için kasadaki bütün fanları son güçte çalıştırıyorum. Yine de çok sesli olduğunu düşünmüyorum.

Kutuyu açtığınız zaman sizden ricam soğutucunun işlemciye denk gelen kısmındaki etiketin rengini söyleyebilir misiniz? Beyaz mı yoksa şeffaf mı merak ediyorum.
@Jisoo Hocam birkaç deneme yaptım. Fanların sesi %70'in üzerinde rahat duyuluyor. Benim kasamda sıvı soğutucudakiler hariç toplamda dört fan var. Bu dört fanın ikisi sıvı soğutucudakiler ile tamamen aynı. Yani aynı fandan kasada dört tane var, iki tane de kasanın kendi fanı var. Ben bunları %70'de bıraktım şimdi ve ses düzeyi gayet iyi. %75 ve üzeri çok rahat duyulabiliyor.

Isı değerleri ne kadar değişti diye soracak olursanız eğer şöyle söyleyeyim, Prime95 yaptım yine 20 dakika. 2-3 derece arttı sadece. Ben böyle kullanmayı tercih edeceğim çünkü ses gerçekten hiç rahatsız etmiyor. Kısacası pompa tam güçte, fanlar %70 hızda çalışırken hem sesi iyi hem de soğutması.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı