300 TL i7 6700 Soğutucu Tavsiyesi

smnfrkn

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şubat ayında MSI H170 Gaming M3, i7 6700 ve RX 480'li bir sistem topladım. Seçtiğim kasa Zalman Z9 Neo'ydu. Kasa 5 fan yuvasına sahip ve 5'i de üstünde geliyor. Başlangıçta yeterli olduğunu düşündüğüm için işlemcime soğutucu almadım ancak şimdilerde özellikle kasamı masanın altından üstüne aldığımdan ve PUBG gibi online oyunlarda işlemcim yük altına girip 70 dereceleri görünce stok fanın savaş alanındaki sese ortak olmasından beri soğutucu değiştirme ihtiyacım oluştuğunu düşünüyorum.

Birden fazla sorunum oluşuyor bu noktada, ilk sorunum odam küçük ve zaten kendim girdiğim ortamı ısıtan bir insanım, doğal olarak 700 wattlık bir PSU + benim ısıtma gücüm eklenince cam açık da olsa oda ciddi derecede sıcak oluyor.

İkinci önemli durum, eğer öneriler hava soğutma yönünde olmayacaksa, kasanın tepesindeki egzoz çıkışı fanları LED'li olduğu için onları sökmek istemiyorum, sıvı soğutma taksam bile aynı 120 cm'lik fanları kullanabileceğim veya yine LED'li fanları olan 240 mm'lik bir sıvı soğutma ya da arka egzoz çıkışına takabileceğim 120mm'lik bir sıvı soğutma almayı düşünüyorum.

Üçüncü önemli durum ise, daha önce noteboo'umda termal macun miktarını ayarlamayamadığım için çok sıkıntı çekmiştim, mümkünse macunu sürülmüş hazır şekilde gelen bir soğutucu istiyorum.

Önerileriniz benim için oldukça önemli, 250-300 TL civarında para ayırabilirim ama tabii ki ne kadar fiyat/performans odaklı olursa o kadar iyi. :) Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni işlemciler çok fazla ısınmıyor. Ben 120 lira verdiğim 9cm fan çapı olan bir hava soğutma kullanıyorum. X4 860K ve 4.3Ghz OC olmasına rağmen çekirdek sıcaklıkları 30-40 derece civarında oluyor. Üstelik bu yaz sıcağında.

Eğer varsa kasa içerisindeki havanın tahliyesini zorlaştıracak unsurları ortadan kaldırırsan, 9-12cm aralığında fana sahip 4-6 ısı borusu olan bir hava soğutma işini görecektir. Ya da kaliteli markaların herhangi birine ait ucuz bir sıvı soğutma modeli tercih edebilirsin.

Yeni işlemciler çok fazla ısınmıyor. Ben 120 lira verdiğim 9cm fan çapı olan bir hava soğutma kullanıyorum. X4 860K ve 4.3Ghz OC olmasına rağmen çekirdek sıcaklıkları 30-40 derece civarında oluyor. Üstelik bu yaz sıcağında.

Eğer varsa kasa içerisindeki havanın tahliyesini zorlaştıracak unsurları ortadan kaldırırsan, 9-12cm aralığında fana sahip 4-6 ısı borusu olan bir hava soğutma işini görecektir. Ya da kaliteli markaların herhangi birine ait ucuz bir sıvı soğutma modeli tercih edebilirsin.

30-40 derecelik sıcaklıklar gerçekten iyi. Kasa içerisinde sıcaklığa engel olabilme ihtimali olan bir venom modelciği var, o da ekran kartını sırtlıyor ve çok büyük değil. :) MSI Core Frozr L geçti aklımda ama bilemiyorum, oldukça kararsızım.

Xigmatek, Thermaltake, Cooler Master gibi markalar da işinizi fazlasıyla görür. Bir tane örnek vereyim ; http://www.vatanbilgisayar.com/xigm...150-1151-1155-1156-1366-islemci-sogutucu.html
Bu ve buna benzer ürünler sorunu çözer. Buna benzer kule tipi soğutucular ile ucuz sıvı soğutma sistemlerin performansı yakın. Çok fazla para vermeye gerek yok bence. Kullanıcı yorumlarını ve testleri inceleyin daha sonra kararınızı verirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı