3000-3200 TL Mimarlık için sistem tavsiyesi

Sizin bu önyargılarınız yüzünden hiçbir şey değişmeyecek. Hangi kartın daha verimli çalışacağı, programa göre değişir. Ayrıca, 3,5 GB VRAM ile hiçbir 3D modelleme yapamazsınız. Eğer yapılsa idi profesyonel kartlarda sürekli VRAM arttırımı olmazdı.

1- 2000 TL'lik sistemlerde kullanılınca ne oluyor? Performans kaybı mı yaşatıyor bu anakart yoksa benim mi haberim yok? Yıl olmuş 2016, hala fiyata göre değerlendirme yapan tek milletiz.

2- Neye göre? Kime göre? Sadece CUDA çekirdeği kullanan programlarda öyle. O devir eskidendi.

3- 3D Render yapılacağından dolayı ekran kartına ağırlık verilmelidir. İşlemciye ağırlık verildiği takdirde ekran kartı düşük kalacak ve 3D Render'da kasmalar meydana gelecektir.

Benim fanboy olduğum söylenmiş, başka sistemlere bakarsanız GTX kartlarda önerdiğimi görürsünüz. Bütçeye göre öneri yapıyorum. Yeni çıkan AMD kartlarında ham performans olarak NVIDIA'dan daha iyi olduğu bir gerçek. Burada önceden GTX kart alıp, daha sonra AMD yeni kartlar çıkardığında kendi kartınızı savunmaya çalışmayın.

Topladığınız sisteme en az B150M Bazooka tercih etmeliydiniz. Fiyata göre değerlendirme yapmak yanlış bir şey değil. Telefonlardan gidelim, iPhone 6 ile iPhone 6S. iPhone 6S'in donanımı daha güncel ve daha performanslı. Araladında da 500TL'lik bir fiyat farkı var. Bir de Android platformundan gidelim; Galaxy S6 ve S7. S7, S6'dan kat kat daha iyidir. Siz gidip 2000TL'lik sistem ile 5000TL'lik sisteme kafa tutamazsınız.
  • B150M Bazooka'da 4 RAM slotu bulunuyor. H110M Pro-VD'de ise 2.
  • Bazooka'ya iki fan takabiliyorken H110M'e ise sadece bir tane takabiliyoruz.
  • Bazooka'da Killer Lan gibi özellikler bulunuyor ve yongaları H110M'e göre daha kaliteli.
Ekran kartı Mercedes anakart Şahin. Sizin sistem toplama anlayışınız render için de olsa anakart vs. bileşenlerden kısıp ekran kartını yüksek tutmaksa ben bir şey demiyorum, sağlıcakla kalınız.

Topladığınız sisteme en az B150M Bazooka tercih etmeliydiniz. Fiyata göre değerlendirme yapmak yanlış bir şey değil. Telefonlardan gidelim, iPhone 6 ile iPhone 6S. iPhone 6S'in donanımı daha güncel ve daha performanslı. Araladında da 500TL'lik bir fiyat farkı var. Bir de Android platformundan gidelim; Galaxy S6 ve S7. S7, S6'dan kat kat daha iyidir. Siz gidip 2000TL'lik sistem ile 5000TL'lik sisteme kafa tutamazsınız.
  • B150M Bazooka'da 4 RAM slotu bulunuyor. H110M Pro-VD'de ise 2.
  • Bazooka'ya iki fan takabiliyorken H110M'e ise sadece bir tane takabiliyoruz.
  • Bazooka'da Killer Lan gibi özellikler bulunuyor ve yongaları H110M'e göre daha kaliteli.
Ekran kartı Mercedes anakart Şahin. Sizin sistem toplama anlayışınız render için de olsa anakart vs. bileşenlerden kısıp ekran kartını yüksek tutmaksa ben bir şey demiyorum, sağlıcakla kalınız.

İşlemci dışında anakart'ın neresine fan takılıyor? Slot farkı var. Çok mu önemli? Killer Landa önemli değil. Bu özellikler için 170 TL fazla vermeye değer mi? Değmez.

İşlemci dışında anakart'ın neresine fan takılıyor? Slot farkı var. Çok mu önemli? Killer Landa önemli değil. Bu özellikler için 170 TL fazla vermeye değer mi? Değmez.

Killer Lan'in faydalarını bildiğinizden şüphe ediyorum. İşlemci dışında kasa fanı anakarta bağlanıp kontrol edilebiliyor. Yonga kalitesi ve slot farkı sizin için önemli olmayabilir fakat o 4 slotu sistem sahibi dolduracak belki nereden biliyorsunuz? Belki kasasındaki bir fanı anakarta bağlayıp kontrol edecek? Yonga kalitesi, slot farkı, Killer Lan gibi özelliklerden tek fan takılmasına mı takıldınız? Piyasadaki en düşük kartı yüceltmeye çalışırken B150M Bazooka'yı küçük gösteriyorsunuz. Bu özellikler işe yarar mı? Evet. Siz bunu anlayabildiniz mi? Hayır. Sizinle bu konuda tartışmam hata mı? Kesinlikle.

Bence en iyi bu olur.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2016-04-18-22-22-50.png
    Screenshot_2016-04-18-22-22-50.png
    151 KB · Görüntüleme: 281
Killer Lan'in faydalarını bildiğinizden şüphe ediyorum. İşlemci dışında kasa fanı anakarta bağlanıp kontrol edilebiliyor. Yonga kalitesi ve slot farkı sizin için önemli olmayabilir fakat o 4 slotu sistem sahibi dolduracak belki nereden biliyorsunuz? Belki kasasındaki bir fanı anakarta bağlayıp kontrol edecek? Yonga kalitesi, slot farkı, Killer Lan gibi özelliklerden tek fan takılmasına mı takıldınız? Piyasadaki en düşük kartı yüceltmeye çalışırken B150M Bazooka'yı küçük gösteriyorsunuz. Bu özellikler işe yarar mı? Evet. Siz bunu anlayabildiniz mi? Hayır. Sizinle bu konuda tartışmam hata mı? Kesinlikle.

Fan kontrolcülü kasalar mevcut. Zaten 32 GB sisteme ihtiyaç duyduğu zaman, sistem değiştirme vakti olduğunu anlar. 16 GB RAM neyine yetmeyecek? Yonga kalitesi, yonga kalitesi aaa neymiş bu yonga kalitesinin farkları? Ses mi? Render'ci adamın sesle ne işi olur? Killer LAN gibi bir özelliği napsın. Çok mu önemli, uygulamalar arası internet atamak ya da Wi-fi filan mı kullanacak ki Killer LAN işe yarasın. Neyse boşuna konuşuyorum. Sizin gibi paranın değerini bilmeyen Apple'cılarla niye konuşuyorum ki zaten. Siz anakart ile diğer bileşenleri yüksek tutup, ekran kartı ve işlemciyi düşük tutun. Doğru yoldasınız.

Fan kontrolcülü kasalar mevcut. Zaten 32 GB sisteme ihtiyaç duyduğu zaman, sistem değiştirme vakti olduğunu anlar. 16 GB RAM neyine yetmeyecek? Yonga kalitesi, yonga kalitesi aaa neymiş bu yonga kalitesinin farkları? Ses mi? Render'ci adamın sesle ne işi olur? Killer LAN gibi bir özelliği napsın. Çok mu önemli, uygulamalar arası internet atamak ya da Wi-fi filan mı kullanacak ki Killer LAN işe yarasın. Neyse boşuna konuşuyorum. Sizin gibi paranın değerini bilmeyen Apple'cılarla niye konuşuyorum ki zaten. Siz anakart ile diğer bileşenleri yüksek tutup, ekran kartı ve işlemciyi düşük tutun. Doğru yoldasınız.

Önerdiğim sistemlerde göz atmanı isterim, dengesiz sistemim varsa da bana bildirmemi. Render'cı adamın sesle işi olduğunu söylemedim. Sadece anakartlar arasındaki yonga kalitesi farkını söyledim. Bu adam bu bilgisayarla gece gündüz render almayacak. Belki oyun da oynayacak, belki de yeri gelecek ses ile işi olacak? Herşeyi çok mu iyi biliyorsunuz? Hangi özelliğin ne zaman gerekeceğini? Geleceği görebiliyorsanız yıl 2100'de ne olacak bunu da söyleyin o zaman? Siz oyun için topladığınız sistemde sadece oyun mu oynuyorsunuz? Film falan izlemiyor musunuz? Eğer izlemiyorsanız sizde bir sıkıntı var demektir. Siz konuyu başka yerlere sürüklüyorsunuz, anakart konusunda sonuna kadar haksızsınız bunu siz de bilip böyle konuşuyorsunuz. Bu arada, her Apple'cı paranın değerini bilmez diye bir şey yok. İmzamdaki cihazlara bakın, son model bir Mac ya da iPhone yok. Ben öğrenci adamım, paranın değerini senden çok daha iyi bilirim. Haksız olduğun konularda bana laf atmazsan sevinirim yoksa bu konu başka boyutlara taşınacak.

Burada da az önce önerdiğim sistem: 3300 TL Oyun Bilgisayarı Toplama
Yanlış mı olmuş? Fan kontrolcülü kasa mı lazım? Anakart H110M mi olmalıydı?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı