3000-4000 TL Monitör Önerisi

CenQQ

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Asus Rog Strix B550M-F Wifi

Ekran kartı: Asus Tuf Gaming RTX 3060 V2 12GB OC
İşlemci: Ryzen 7 5700X
Sıvı Soğutma: Msi Mag Coreliquid 240R V2
Ram: Kingstone Fury Best Argb CL18 3600MHz 16x2
SSD: Kingstone Fury Renegade 7.300/7.000MB/s1
KASA: Nzxt H5 Elite
PSU: Gametech 750W 80+ Gold
Merhaba arkadaşlar, maksimum 4000TL verebileceğim monitör önerilerinize açığımız. Sizden tek bir ricam var monitör önerirken hangi konuya dikkat ediyorsunuz. Monitörlerden çok fazla anlayan bir insan değilim o yüzden dikkat ettiğiniz konuları, beğenmediğiniz monitörleri beğenmeme sebeplerini iletirseniz en azından biraz bilgi sahibi olmuş olacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, maksimum 4000TL verebileceğim monitör önerilerinize açığımız. Sizden tek bir ricam var monitör önerirken hangi konuya dikkat ediyorsunuz. Monitörlerden çok fazla anlayan bir insan değilim o yüzden dikkat ettiğiniz konuları, beğenmediğiniz monitörleri beğenmeme sebeplerini iletirseniz en azından biraz bilgi sahibi olmuş olacağım.

IPS panel, 144Hz güzel bir monitör. Bu bütçede tercih edilebilir. Monitörler önerilirken panel tipine ve kalitesine bakılıyor genelde. Kısa bir araştırmayla bilgi edinebilirsiniz.

O bütçede bu monitör çok güzel gider. Giriş seviyesi (3-5K fiyat aralığı) monitörlerde VA panel almamaya dikkat et. Aşırı derecede ghosting yapıyorlar. 1-2ms olması çok fark etmez profesyonel oyuncu değilseniz. Yorumlarını ve kronik sorunu olup olmadığına bakın. Hz değeri büyük ölçüde önemli. Bütçeniz dahilinde 144-165Hz monitör almanız sizin için iyi olur. Panel olarak IPS almanı tercih ederim. Ve markalara da adı olduğu için kanma. Samsung'un giriş seviyesi Odyysey monitörleri (G3 ve G5) yerlerde geziyor. Bir sürü kronik sorunları var.

Hocam neden bu modeli önerdiniz?

Ghosting problemi en çok yaşanan cihazlar. Platformda konuları da var. Model farklıysa bilemiyorum. Yanlış bilgi vermek istemem.

O bütçede bu monitör çok güzel gider. Giriş seviyesi (3-5K fiyat aralığı) monitörlerde VA panel almamaya dikkat et. Aşırı derecede ghosting yapıyorlar. 1-2ms olması çok fark etmez profesyonel oyuncu değilseniz. Yorumlarını ve kronik sorunu olup olmadığına bakın. Hz değeri büyük ölçüde önemli. Bütçeniz dahilinde 144-165Hz monitör almanız sizin için iyi olur. Panel olarak IPS almanı tercih ederim. Ve markalara da adı olduğu için kanma. Samsung'un giriş seviyesi Odyysey monitörleri (G3 ve G5) yerlerde geziyor. Bir sürü kronik sorunları var.
Anlıyorum hocam, bir süredir Odyysey monitörlerde gözüm vardır ama arkadaşlarıma sorduğum zaman almamam konusunda ısrarcıydılar. Peki "TN" panel hakkında ne düşünüyorsunuz?

Merhaba arkadaşlar, maksimum 4000TL verebileceğim monitör önerilerinize açığımız. Sizden tek bir ricam var monitör önerirken hangi konuya dikkat ediyorsunuz. Monitörlerden çok fazla anlayan bir insan değilim o yüzden dikkat ettiğiniz konuları, beğenmediğiniz monitörleri beğenmeme sebeplerini iletirseniz en azından biraz bilgi sa.

Monitörler 3'e ayrılır;
TN panel.
VA panel.
IPS panel.
Panel olarak en iyisi IPS'dir gerek oyun gerek render olsun.
Ha ben film izlerim video izlerim video edit yaparım dersen VA panel tercih etmelisin, televizyonlarda da genelde tercih edilen panel türüdür.
Kısaca TN panel en kötüsü IPS panel en iyisidir.
Monitör seçerken IPS olmasına dikkat et ve Hz'si yüksek olsun genelde 1 ms almayı tercih et 0.5 ms çok pahalı oluyor 4 ms de çok gecikmeli o yüzden 1 ms 144 Hz falan ideal genelde veya 165 Hz normal bir oyuncu için.
Eğer CS:GO Valorant tarzı rekabetçi oyunlar oynuyorsan 24 inç bir monitör almalısın ama yok ben RDR2 alacağım akıcam dersen 27 inç tercih etmelisin ama 27 inç alışırsan 24 inç kullanamayabilirsin 24 inçe de alışırsan 27 inçte pikselleri sayarsın yani Pokemon gibi en baştaki hayvanını iyi seç çünkü başka seçeneğin yok.
Genel bilgiler bu kadar umarım kafana yatmıştır.

Ghosting problemi en çok yaşanan cihazlar. Platformda konuları da var. Model farklıysa bilemiyorum. Yanlış bilgi vermek istemem.
Bu monitörde ghosting problemi yaşayan görmedim. Rica etsem link atar mısınız?

Anlıyorum hocam, bir süredir Odyysey monitörlerde gözüm vardır ama arkadaşlarıma sorduğum zaman almamam konusunda ısrarcıydılar. Peki "TN" panel hakkında ne düşünüyorsunuz?
TN paneller günümüze göre artık eskide kaldı ve çok hantal paneller. Geriye kalan VA ve IPS panele göre günümüzde tek ajantajları hızlı olmaları. Yani o da 360Hz'de e-spor oyuncularını etkiler. Onun harici artık TN panel önermem. IPS tercihimdir.

Ve monitörde ghosting, ölü piksel olmamasına dikkat etmelisin.
Peki nedir bu ghosting ve ölü piksel?
Ghosting dediğimiz şey senin bir nesneyi diğer oyunculara göre çok daha fazla bulanık ve geç görmen.
Ölüpiksel dediğimiz şey ise monitörde 1 pikselin görevini yerine getirmemesi yani diğerleri sarı yanarken bu piksel siyah kalır, çalışmaz.
Ghosting ve ölü piksel testini monitörü alınca mutlaka yap siteler bunlar;
Ölü piksel testini kendi gözünle görürsün ghostingi de telefondan çek bu gibi bir şey varsa monitörde ghosting vardır.

1686260370588.png

Geri
Yukarı