3000-4000 TL Sistem Tavsiyesi

0meqa

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, hepinize iyi akşamlar dilerim öncelikle. Elimde eski bir PC var onun bazı parçlarını güncelleyip komple sıfırdan yavaş yavaş toplamak istiyorum.

Şimdilik ekran kartı almayacağım. Öncelikli olarak kasa, PSU, anakart, RAM ve işlemci tavsiyesine ihtiyacım var.

Kasa PSU için şunları buldum:

CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB 650W 80+ Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA

Kasa PSU birlikte bunda.

Ya da şu ikisini düşündüm.

i3-10100F ve GTX 1660 Super düşünüyorum. Bunları besleyecek kaliteli bir şey arıyorum. RGB takıntım zerre yok, RGB olmasa da olur. Isınmasın, kaliteli olsun yeterli.

Anakart olarak daha uygun bir model de olabilir ama RAM ve SSD olarak sıkıntıya sokmasın istiyorum. Overclockla falan da işim olmaz, sadece anakartım Intel'e uyumlu olsun ve şu Micro ATX veya normal ATX falan bilmediğim için, yani kısaca sıkıntı çıkarmasın istiyorum.

SSD olarak iki tercihim var. SSD'ler arası çok fark var mıdır? Eğer çok fark yoksa ucuz olanı tercih edesim var. 10 yıllık HDD kullanıyordum çünkü :D.

İşlemci fiyat/performans olarak benim için daha iyisi yoktur çünkü sadece oyun odaklı kuracağım sistemi. Tek çekirdek performansı tatmin ediciydi.

RAM konusunu size bırakıyorum. Benim hiçbir fikrim yok RAM olarak. 16 GB RAM yeterli olur sanırım.

Tavsiyeleriniz ve vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar,

Sizce seçtiğim parçalar gereksiz pahalı mı çünkü hazır sistemlere bakınca benimki çok pahalı geliyor? Daha uyguna bunlar da yeterince kaliteli dediğiniz öneriniz varsa çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle kasa modeli olarak MSI Mag Forge 100M modeli veya Zalman N5 alınabilir. PSU olarak Cooler Master 600W Elite V4 PSU modelini satın almanızı önermiyorum. Onun yerine Zalman ZM600 PSU modeli satın alınabilir. Render işlemi yapmayacaksanız M.2 SSD almayın. SSD konusunda Samsung 500GB 860 Evo modeli alınabilir. 4000 tl gibi bir bütçe varsa işlemci modelini i5 10400f olarak değiştirin.
Neo Forza 8 GB DDR4 3000 MHz CL15 1.35V Gaming Soğutuculu Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe x2

Hocam parça tavsiyeniz için çok teşekkür ederim ama fiyat bandını biraz daha düşürmeye karar verdim ve şu şekil bir şey ortaya çıkardım.

748TL kuponla bu fiyata geliyor ve 550W yeterli gibi geldi bana Zalman araştırdım hava akışı vb çok daha iyi ama 1000TL bandına çıkmak istemiyorum kasa PSU için.

Default kullanacağım için bunları seçtim 611TL geliyor 2x8 şeklinde.

i3-10100F yaptım 720 TL fiyatı uygun geldi i5 almak isterdim ama ileride ekran kartı alabilmem için sanırım o farkı ödememem lazım çünkü tam 2 katı fark var.

Samsung Evo 860 - 569 TL bu yeterli gelir demiştiniz render yapmayacağım çok teşekkür ederim.

Anakart için hala kararsızım aralarında 90 TL bir fark var B460 daha iyi ama benim gibi bir kullanıcı içinde daha mı iyi yani herhangi bir performans artışı görmeyeceğim anakartı arttırınca sadece baktığımda B460'da SSD'ler için soğutma farkı vardı sanırım öyle bir şey yazmışlardı. Karar veremedim :D.

3235 TL'ye yukarıda attığım sistemi toplayabiliyorum 800 liraya yakın bir bütçede ekran kartı için fazladan kalıyor siz ne diyorsunuz hocam kasa veya anakart vb hakkında standart bir kullanıcı için yetmez mi ?

İşlemci: FiyatSeyir 729₺

Anakart: FiyatSeyir 548₺

Bellek X2: Online Alışveriş Sitesi, Türkiye’nin Trend Yolu | Trendyol 568₺

HDD: https://www.hepsiburada.com/seagate-st1000vm002-1-tb-64mb-onbellek-3-5-hdd-p-HBV00000A3FPK?magaza=Elaf Shop 300₺

SSD: FiyatSeyir 493₺

Kasa: FiyatSeyir 756₺

Toplam: 3394₺

Ben böyle bir şey topladım. Buna da bir göz atın isterseniz.

Teşekkür ederim hocam buna da göz atarım özellikle RAM ve anakart olarak, sizce benim 3235 TL'ye yaptığım nasıl olmuş?

Yok hocam ekran kartı için şu an bütçem yok biriktireceğim konuyu 3000-4000 TL diye açtım ama şu an 3000TL'ye yaklaşmak istiyorum ki ekran kartını hızlı alabileyim. Ekran kartı için 1660 Super alacağım sanırım.

Hocam 3000 TL gibi bir bütçeniz varsa işlemci modelini i3 10100F olarak değiştirin. Ben ilk topladığım zaman 4000 TL bütçe olduğu için öyle önermiştim.
Hocam parça tavsiyeniz için çok teşekkür ederim ama fiyat bandını biraz daha düşürmeye karar verdim ve şu şekil bir şey ortaya çıkardım.

748TL kuponla bu fiyata geliyor ve 550W yeterli gibi geldi bana Zalman araştırdım hava akışı vb çok daha iyi ama 1000TL bandına çıkmak istemiyorum kasa PSU için.

Default kullanacağım için bunları seçtim 611TL geliyor 2x8 şeklinde.

i3-10100F yaptım 720 TL fiyatı uygun geldi i5 almak isterdim ama ileride ekran kartı alabilmem için sanırım o farkı ödememem lazım çünkü tam 2 katı fark var.

Samsung Evo 860 - 569 TL bu yeterli gelir demiştiniz render yapmayacağım çok teşekkür ederim.

Anakart için hala kararsızım aralarında 90 TL bir fark var B460 daha iyi ama benim gibi bir kullanıcı içinde daha mı iyi yani herhangi bir performans artışı görmeyeceğim anakartı arttırınca sadece baktığımda B460'da SSD'ler için soğutma farkı vardı sanırım öyle bir şey yazmışlardı. Karar veremedim :D.

3235 TL'ye yukarıda attığım sistemi toplayabiliyorum 800 liraya yakın bir bütçede ekran kartı için fazladan kalıyor siz ne diyorsunuz hocam kasa veya anakart vb hakkında standart bir kullanıcı için yetmez mi?

Kasa modeli güzel hocam alınabilir. Fakat anakart modelini bütçeniz varsa B460 modeli olarak değiştirin. Diğer parçalar konusunda ise RAM modelini aşağıdaki model ile değiştirebilir.

Kasa değişirse güzel olur hocam. Onun yerine benim önerdiğimi alırsanız çok daha iyi olur.

Hocam bence Corsair Carbide series kasa modeli satın alınabilir. Sizin attığınız kasa modeli ile aynı fiyata geliyor. Normalde sizin önerdiğiniz model de güzel fakat ben Aerocool menace saturn kasanın görünüşünü sevmiyorum. Galiba o yüzden önermedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı