3000 MHz RAM 2133 MHz Olarak Çalışıyor

potocky

Hectopat
Daha fazla  
Anakartım B350M-A., RAM ise şu. BIOS'u en son sürüme güncelledim ancak yine de frekans düşük. Manuel olarak yükselttiğimde 4 kez kendini başlatamıyor daha sonra 2133 olarak başlatıyor. Bu sorunu nasıl çözerim? Son olarak bazı oyunlarda FPS sorunum var. Ekran kartım GTX 1080 olmasına rağmen düşük performans alıyorum. RAM frekansı ya da 8 GB olmasıyla ilgisi var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuları araştırsaydın önce. AGESA 1.0.0.6 BIOS güncellemesini anakartının modeline göre sitesinden yükle. (.cap dosyasını USB'ye aktar, BIOS içinden Update bölümüne girip Storage yolu ile USB'den .cap dosyasını çalıştır, update alsın.) AGESA 1.0.0.6 yaptıktan sonra DOCP dene, olmaz ise el ile ayarlayabiliriz durumdan haberdar et.

Düşük performans derken bir örnek verseydin sebebin ne olduğunu anlamaya çalışırdık. Bu haliyle laf olsun diye söylenmiş duruyor. Ryzen sisteme sahipsin BIOS güncellemeyi düşünmeyip konu açıyorsun. Birazcık araştırsan BIOS güncellemesinin RAM frekansına düzeltmeleri olduğunu göreceksin. BIOS'u güncellemene rağmen eğer frekans yükselmiyorsa işte o zaman konu açman gerekir.

Konuları araştırsaydın önce. AGESA 1.0.0.6 BIOS güncellemesini anakartının modeline göre sitesinden yükle. (.cap dosyasını USB'ye aktar, BIOS içinden Update bölümüne girip Storage yolu ile USB'den .cap dosyasını çalıştır, update alsın.) AGESA 1.0.0.6 yaptıktan sonra DOCP dene, olmaz ise el ile ayarlayabiliriz durumdan haberdar et.

Deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Edit: Başta bahsettiğiniz işlemin farklı bir şey olduğunu zannetmiştim ama BIOS güncellemesinden bahsediyormuşsunuz. Bu güncellemeyi zaten yaptım dediğiniz şekilde. Yine de çalışmadı.

Kasana kadar sistemini belirtmeden yardım alamazsın.

Anakart: B350M-A
İşlemci: R5 1600
Bellek: G-SKILL RipjawsV 8 GB 3000 MHz
Ekran kartı: GTX 1080 EVGA
SSD: Samsung 850 Evo 250 GB
Kasa: Dark N10
PSU: Seasonic 620W

Düşük performans derken bir örnek verseydin sebebin ne olduğunu anlamaya çalışırdık. Bu haliyle laf olsun diye söylenmiş duruyor. Ryzen sisteme sahipsin BIOS güncellemeyi düşünmeyip konu açıyorsun. Birazcık araştırsan BIOS güncellemesinin RAM frekansına düzeltmeleri olduğunu göreceksin. BIOS'u güncellemene rağmen eğer frekans yükselmiyorsa işte o zaman konu açman gerekir.

Birazcık okusan...

BIOS'u en son sürüme güncelledim ancak yine de frekans düşük.

Monitörüm 1080p 60 Hz olduğu için ekran kartı kendisini kullanmıyor dolayısıyla oyunlarda ani FPS düşüşleri yaşayabiliyorum. Bu problemin çözümünün 2K-4K bir monitör olduğunu da biliyorum ve monitörü de ayarladım ancak elime ulaşmasına daha var. Youtube ve Twitch yayıncılarından izlediğim kadarıyla aynı kartı 1080p'de kullanarak çok daha yüksek FPS değerlerine ulaşan kimseleri gördüm dolayısıyla sistemde bir problem olup olmadığını sormak istedim.

DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2666/2400/2133 MHz
3200'e çıkmanız için overclock yapmanız gerekiyor.

Hmm.... İlk mesajdaki AGESA güncellemesini mi yapmalıyım yoksa overclock mu? Ne yapmalıyım tam olarak anlayamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartım B350M-A., RAM ise şu. BIOS'u en son sürüme güncelledim ancak yine de frekans düşük. Manuel olarak yükselttiğimde 4 kez kendini başlatamıyor daha sonra 2133 olarak başlatıyor. Bu sorunu nasıl çözerim? Son olarak bazı oyunlarda FPS sorunum var. Ekran kartım GTX 1080 olmasına rağmen düşük performans alıyorum. RAM frekansı ya da 8 GB olmasıyla ilgisi var mı?
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Ekran kartım Asus Rog Strix GTX1070 işlemcim R5 1600 oyunlardaki FPS değerlerim çok düşük. Anakartında sıkıntı olabilir. Benim anakartımda sıkıntı varmış servise göndermek zorunda kaldım. Belki sizinde anakartınızda sorun vardır. Bir de anakartınız MSI ise Ryzen anakartları tam olarak oturmadı. Çoğu kişi sıkıntı yaşıyor malesef.

Okudum ve 1080'den neden düşük performans aldığını, niye böyle düşündüğünü söylemediğin için yine anlamadım. Eminim kimse anlayamadı. Ekran kartın oyunlarda tam yüke giriyor mu? Girmiyorsa ekran kartının dengi monitör ile değiştirene kadar sağlıklı yorum yapamayız.

Son düzenleme:
Kullandığınız RAM modüllerinin tam seri numarasını belirtin, F4-3466C16D-8GVK gibi. Kutusunun üstünde ya da modülün üstünde bunun gibi bir seri numarası olmalı.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Ekran kartım Asus Rog Strix GTX1070 işlemcim R5 1600 oyunlardaki FPS değerlerim çok düşük. Anakartında sıkıntı olabilir. Benim anakartımda sıkıntı varmış servise göndermek zorunda kaldım. Belki sizinde anakartınızda sorun vardır. Bir de anakartınız MSI ise Ryzen anakartları tam olarak oturmadı. Çoğu kişi sıkıntı yaşıyor malesef.

Anakartım ASUS. Daha birkaç haftalık sistem. Bir problem olduğunu düşünmüyorum ama seçenekler arasında düşüneceğim. Teşekkür ediyorum cevabınız için.

Okudum ve 1080'den neden düşük performans aldığını, niye böyle düşündüğünü söylemediğin için yine anlamadım. Eminim kimse anlayamadı.

Mesele o değil. Bana gelmiş "BIOS güncellemeyi düşünmeyip konu açmışsınız" diyorsunuz ama konunun en başında BIOS'un son sürüm olduğu yazıyor daha sonra da "Okudum" diyorsunuz. Sanırım anlaşılamayan insan ben değil siz oluyorsunuz. Açıkçası ben sizi anlayamadım...

Edit: Ekran kartı tam yük altına girmiyor ve FPS düşüşleri kullanımın ani düşüş yaşamasından kaynaklanıyor bunu biliyorum ve farkındayım üstte de yazdım mesajda... Ancak ben bu haliyle bile bir problem olduğu kanısındayım çünkü izlediğim videolarda/yayınlarda deneyimin daha üst seviyelerde olduğunu görüyorum ve doğal olarak soruyorum bunun sebebini.

Kullandığınız RAM modüllerinin tam seri numarasını belirtin, F4-3466C16D-8GVK gibi. Kutusunun üstünde ya da modülün üstünde bunun gibi bir seri numarası olmalı.

F4-3000C15S-8GVRB.

Böyle yazıyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı