3000 MHz RAM'i, 2400 olarak kullanmak

Badgai

Kilopat
Yer
İzmir
Öncelikle herkese iyi forumlar, iyi akşamlar. Başlıkta da belirttiğim gibi RAM'i standart haliyle yani 2400 olarak kullanıyorum. BIOS ayarlarından kolay bir şekilde modu değiştirerek 3000 MHz'ye çıkartılabiliyor fakat, bu durum işlemcinin fan hızını dahi artırıyor. Fan sesinden kesinlikle rahatsız değilim bunu belirteyim. Fakat RAM'i gereksiz yere yormamak adına aldığımdan beri 2400 MHz olarak kullandım. Sizce doğru mu yapıyorum, yoksa 3000 MHz olarak mı kullanmalıyım? 3000 MHz'de kullanmanın ne gibi bir avantajı olacaktır veya herhangi bir dezavantajı var mıdır? Bilgilendirecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum tekrardan iyi forumlar 🙂

Sistem;
RX 580 8GB OC
RYZEN 5 2600
1TB WD Harddisk
KASA Xigmatek glare 7a, 600W 80+ Xigmatek PSU
RAM 1x Crucial 8GB DDR4 3000Mhz CL17

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru yapıldığı sürece overclock herhangi bir dezavantaj sağlamaz. Elle tutulur performans artışı yaşayacağınız kesin. Manuel olarak overclock yapmanızı öneririm. Daha düşük gecikme değerlerinde daha yüksek frekanslar elde edebilirsiniz. Fan hızını elle ayarlayabilirsiniz.

Öncelikle herkese iyi forumlar, iyi akşamlar. Başlıkta da belirttiğim gibi RAM'i standart haliyle yani 2400 olarak kullanıyorum. BIOS ayarlarından kolay bir şekilde modu değiştirerek 3000 MHz'ye çıkartılabiliyor fakat, bu durum işlemcinin fan hızını dahi artırıyor. Fan sesinden kesinlikle rahatsız değilim bunu belirteyim. Fakat RAM'i gereksiz yere yormamak adına aldığımdan beri 2400 MHz olarak kullandım. Sizce doğru mu yapıyorum, yoksa 3000 MHz olarak mı kullanmalıyım? 3000 MHz'de kullanmanın ne gibi bir avantajı olacaktır veya herhangi bir dezavantajı var mıdır? Bilgilendirecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum tekrardan iyi forumlar 🙂

Sistem;
RX 580 8GB OC
RYZEN 5 2600
1TB WD Harddisk
KASA Xigmatek glare 7a, 600W 80+ Xigmatek PSU
RAM 1x Crucial 8GB DDR4 3000Mhz CL17
Fan hızlarını otomatiğe alın. Elinizle Mhz değerlerini 3000 yapın. İşe yarayacaktır bende aynı şekilde kullanıyorum.

3000 MHz temel frekansı olan RAM'i 3000 MHz'de çalıştırmaktan korkmanızın sebebi nedir? Ryzen sistemlerde bellek hızı oldukça önemli bir faktör, 3000 MHz'de çalıştırmanız tabii ki daha iyi olacaktır. Herhangi bir sorun da teşkil etmez.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı