3000 MHz RAM 2400 MHz Çalışıyor

1mposs1ble

Decapat
Ben daha 2 gün önce Corsair 16 GB 2X8GB DDR4 3000MHz RAM aldım. Anakartım B360M Aorus Gaming 3. Son BİOS sürümü yüklüdür. 2666 MHz desteklemesine rağmen Max 2400 MHz alabiliyorum. BİOS ayarlarından XMP açtım başka bir ayar yapmadım otomatik olarak 2133 RAM'den 2400'e yükseldi ama 2666 olmuyor manuel girmeye çalışınca da otomatik olarak en düşük MHz olan 800 MHz'ye atıyor. XMP'den başka bir ayar yapmadım sebebi ne olabilir? Teşekkürler. (RAM'leri 1 slot boşluk bırakacak şekilde taktım. )

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP kapalıyken manuel ayarlama yapıp denedin mi ? Ben MSI B350 Pro Gaming ana kart kullanıyorum XMP kapatıp Overclock menüsünden manuel olarak hızı seçtiğimde stabil kalmıştı.
Arkadaşımızın dediğine ek olarak, ramlerin anakart üzerinden kontrol et küçük bir yazı var orda FIRST DIMM 2-4 yazar sen 1-3 takmış olabilirsin. Tam terside olabilir tabi.

Benim işlemcim i3-8300 belki yeterli gelmiyor olma ihtimali var mı ?
XMP kapalıyken manuel ayarlama yapıp denedin mi ? Ben MSI B350 Pro Gaming ana kart kullanıyorum XMP kapatıp Overclock menüsünden manuel olarak hızı seçtiğimde stabil kalmıştı.
Bunu bir deniycem akşam teşekkür ederim
Arkadaşımızın dediğine ek olarak, ramlerin anakart üzerinden kontrol et küçük bir yazı var orda FIRST DIMM 2-4 yazar sen 1-3 takmış olabilirsin. Tam terside olabilir tabi.
Yazı Tam olarak nerde yazıyor kasayı açıp baktığımda görebilir miyim ?

Son düzenleme:
Anakartın desteklediği en yüksek RAM frekans hızıyla aynı veya altında aldığın RAM'in frekans hızı neyse o hızda çalışır. O anakarta 4000 MHz RAM alırsan 4000 MHz, 3000 MHz alırsan stok 3000 MHz çalışır. 2400 MHz alırsın biraz becerikli ve şansın yaver gitmişse 3200 MHz hızında kullanırsın. Yani diyeceğim o ki RAM frekansını belirleyen anakarttır işlemci değildir.

Fikir vermesi için alta bir örnek koydum. O işlemciye anakart desteklediği için 4266 MHz RAM bile takmışlar.

Govizlora's Completed Build - Core i3-8350K 4GHz Quad-Core, GeForce GTX 1060 3GB 3GB G1 Gaming, ENTHOO EVOLV SHIFT Mini ITX Tower - PCPartPicker

Daha önce benzer bir konuda bununla ilgili güzel bir açıklama yapılmıştı. İşlemcinden kaynaklı bir durum değildir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı