3000 MHz RAM'i 3600 MHz yapmak

Tebrik ederim. Konuyu görmek beni de cesaretlendirdi, bilgisayarım geldikten sonra ben de CL18 olan RAM'lerimi CL16 gecikme değerine düşürmeyi deneyebilirim.
Kesinlikle denemelisin. Ben başta çok uçuk şeyler denedim
CL15 3800 MHz gibi hatta fazlaca uğraştım ama olmadı
CL15 3600 MHz de sonuç aldım ama okuma hızı olarak 2GB 'lık bir fark olduğu için CL16 3800 MHz ye geri gittim.
cachemem.png

Buradaki ayarlar ilk başta '' acaba yapsam açılır mı sistem diye denediğim ayarlardı ''
CL15 de son ulaştığım değer 15-18-18-18-36 / 3600 MHz idi
ama dediğim gibi okumadaki farklar yüzünden değiştirdim.

@kadir vlia Eline sağlık. APU'larda RAM frekansı fazlasıyla önemli. Hatta Ryzen 4000 APU'ların IF'si 2000MHz üzerini tutabilir, 4000MHz deneyebilirsin istersen. Ben de 2133MHz belleklerimi 3800MHz olarak kullanıyorum. İyi veya kötü çoğu yonga 3200MHz üzerini görebiliyor zaten. XMP'ye bile tam anlamıyla güvenmemek lazım, en iyisi kullanıcı eliyle denetim :D

@kadir vlia Eline sağlık. APU'larda RAM frekansı fazlasıyla önemli. Hatta Ryzen 4000 APU'ların IF'si 2000MHz üzerini tutabilir, 4000MHz deneyebilirsin istersen. Ben de 2133MHz belleklerimi 3800MHz olarak kullanıyorum. İyi veya kötü çoğu yonga 3200MHz üzerini görebiliyor zaten. XMP'ye bile tam anlamıyla güvenmemek lazım, en iyisi kullanıcı eliyle denetim :D
4000 MHz nedir hocam :D , Kanat takalım kasaya uçsun bare

@kadir vlia Muhtemelen uğraşmana değmeyecek ancak overclock bir süre sonra bağımlılık yapıyor, boş vakti değerlendirme amaçlı 😁 APU'lar için dual channel kesin ilaç.
artık onu da yarın denerim,
RAM'İ dual aldım zaten fakat 2x8 ramlerin birinde problem vardı.
(Fabrika çıkışı olarak) O RAM'i takınca PC açılmıyor, Garantiye götürmem lazım,
Firmayı aradım konuştum benden 2 RAM'i de getirmemi istiyorlar, Garanti belgesinin üzerinde 20 iş günü tamirat süresi yazıyor.
Açıkçası 20 gün Sistem boşa yatıcak ve şuan da iş yerinden izin aldım 10 günlük bu süre zarfında götürürüm ama evde yapacak bir aktivitem kalmaz bilemiyorum artık ne yaparım :D

@Tolga Samet bir sorum var.
Ben ileride sistemime ekran kartı ekleyeceğim o yüzden idarelik olarak ileriye dönük bir APU sistem topladım, hem oyunumu oynarım hem de piyasanın düşmesini beklerim diye,
Ekran kartı alırken anakart da değişmeyi düşünüyorum çünkü anakartım da overclock kilidi kapalı.

( Anakartım A520M-H ), ( RAM'leri nasıl yaptım bilmiyorum RAM bölümü çok detaylı :D )

RAM'leri neden garantiye yollamadığımı biliyorsun, şimdi :D

Ben aynı RAM'den bir daha sipariş versem.
Sonra elimdekileri garantiye yollasam.
Yeni gelen RAM'i diğer RAM'lerim garantideyken kullansam.
20 günün sonunda elimde 3 tane sağlam RAM olacak.

İleride de ekran kartı ile anakartı güncellediğim de anakartı 4 RAM yuvalı alırım.
Sonradan aldığım RAM ile toplam 24 GB RAM kapasitesine ulaşırım.
Bana mantıklı geliyor sen ne diyorsun?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı