3000 TL DDR4 Skylake sistem almaya değer mi?

Seishin

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 3000 TL bütçem var ve iki adet sistem oluşturdum. Birisi yeni nesil Skylake işlemci barındırıyor, diğeri ise 5. nesil.

Normalde sorgusuz bir şekilde Skylake alırdım çünkü arada 100 TL gibi küçük bir fiyat farkı var. Ancak anakartın hızının ramden düşük olması, ve 8gb tek slot ramlerin en az CL14 olması canımı sıkıyor. Kısaca işlemci güzel ancak DDR4 cephesinde ram ve anakart problemi var gibi... Sizin fikriniz nedir? Skylake mi alsam, i5 4460 mı alsam?

i5.png
skylake.png

Ram konusu kafamı çok karıştırıyor. I5 4460 sistem alsam Kingston Hyperx Savage Ram CL9 kullanacağım, ancak Skylake'de en iyi CL12 var şuanda. Üstelik mevcut anakart hızlarının Ram'lerden düşük olması da cabası.

i5 4460 sisteme artı olarak 120GB SSD eklenirse hemen hemen skylake i5 6500 fiyatına denk geliyor. DDR3 te CL9-CL10 ne ise DDR4 te CL15-C16 odur. 8GB için daha düşük gecikme değeri ne yazıkki yok. Ancak 4x4 16GB kit alacaksın ki CL12 olsun. KINGSTON HyperX 16GB (4x4GB) DDR4-2400MHz CL12 Bellek - HX424C12PB2K4/16 - Ürün Kategorileri

Ram konusu kafamı çok karıştırıyor. I5 4460 sistem alsam Kingston Hyperx Savage Ram CL9 kullanacağım, ancak Skylake'de en iyi CL12 var şuanda. Üstelik mevcut anakart hızlarının Ram'lerden düşük olması da cabası.

O bütçe ile Vatan yerine başka yerden toplasan anakartı dert etmezdin.

Bu siteden toplandığında DDR4 sistem kasa hariç 2627TL yapıyor. Kasa orada mevcut ama PSU'lu hali stokta yok, PSU ayrı alırım derseniz 2786TL yapıyor. Ayrıca işlemci olarak "6600K" seçilmesine rağmen. Ben internette araştırdım, güvenimi kazandılar açıkçası. Sinerji'den bile daha uygun fiyatlı ürünler satıyorlar. İstanbul'da oturuyorsanız Üsküdar'da yerleri var, gidip yerinde görebilirsiniz. İyi bir izlenim bırakırsa oradan almış olursunuz. Aradaki fiyat farkı az değil. Üstelik daha iyi parça seçilmiş olacak, 6500 nerde, 6600K nerde. :) Sizin sorularınıza gelecek olursak, DDR4 sistem toplanması çok daha yerinde bir karar olur. RAM konusunu dert etme. O seviyedeki bir MHz'de çalışan RAM'in daha düşük CL değeri olamıyor malesef. MHz arttıkça CL de artıyor. 3000MHz olanların en azından 16-17 CL değeri var yani. Zaten MHz azalmadan CL değerinin daha düşük olduğu bir RAM buluyorsan ne ala, 2400MHz'e kadar CL 12-13-14 civarı RAM senin sistemin için gayet güzel performansla çalışacaktır.

Bu siteye bir bak derim. Bütçene uyuyorsa daha iyi bir anakart dahi alabilirsin.

Arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim, ram olayı kafama yattı.

Son olarak anakart soru işareti yaratıyor. OC yapmayı düşünmüyorum ve DDR4 1151 anakartlara baktığımızda hepsinin hızı 2133 mhz'i geçmiyor. 3000-3600 mhz'ler gördüğüm kadarı ile OC'lu anakartlardan oluşuyor. Diğer yandan RAM hızları ise 2300'lerin çok üzerinde. Durum böyleyken Skylake sisteminde bir gariplik yok mu? Ramler hızlı ancak ortalıktaki hiçbir anakart OC'suz o hızları desteklemiyor.

Not: Kesinlikle OC yapmayı düşünmediğim için çarpan kilidi açık anakart ve K işlemcilere para vermek pek mantıklı gelmedi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı