3000 TL Grafik Tasarım ve Oyun Amaçlı Sistem Toplama

ErtanTaskin

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Maliyeti en aza indirerek uzun soluklu bir sistem toplamak istiyorum fakat dolar kurunun artışı ile bunu yapmak imkansız. Yaklaşık 3000 TL bütçe mevcut.

@TechnoBey 'in bir arkadaşımız için toplamış olduğu video render sisteminden yararlanmak istiyorum.
Adobe Photoshop, Adobe Illustrator programlarını bu sistem ile kullandığımda yüksek bir performans alacağım düşüncesindeyim.

İşlemcinin yüksekliğinden oyun oynarken ekran videosunu rahatlıkla alabileceğimi düşünüyorum ancak ekran kartının düşük olması oyun üzerinde düşük FPS almama neden olacak. Siz değerli forum üyelerinden uzun soluklu kullanabileceğim alternatif sistem önerilerini de bekliyorum.

@TechnoBey arkadaşımızın video render sistemi önerisi;
  • Aerocool GT Black 500W Kasa 230TL
  • Intel Skylake Core i7 6700 3.4GHz 8MB Cache LGA 1151 İşlemci
  • MSI H110M PRO-VD Intel H110 2133MHz DDR4 mATX Anakart
  • Corsair DDR4 8GB Vengeance LPX 2400MHz Ram Bellek (CMK8GX4M1A2400C16R)
  • WD Green 240GB 540/430MB/s SSD (WDS120G1G0A)
  • MSI R7 250 2GB 128Bit DDR3 O.C Ekran Kartı (R7-250-2GD3-OC)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam i7 6700 yerine işlemcinizi i5 7400 veya i5 7500 ile degistirirseniz Eğer bütce yoksa i5 6402p i5 6400 veya i5 6500 de düşünülebilir. Bu sayede bütçenizde 300-400 tl daha yer açılacaktır. Bu parayla gtx 1050 (Rx 460 - Rx 470 de olabilir) gibi bi kart alabilirsiniz. Gtx 1050 daha yüksek fps verecektir.
Belki bütçeniz yeterse h110 yerine b150 ya da b250 chipsetli anakarta gecerseniz sizin için daha yararli olacaktır

Bu şekilde çok daha iyi olacak hocam.

Dosya Ekleri

• 2996.JPG
    2996.JPG
    85,3 KB · Görüntüleme: 92
Ben uyumluluktan pek fazla anlamam fakat anakart ddr4 ekran kartı ddr3 olarak gördüm uyumluluk sorunu çıkartabilir.

Hocam merhabalar, bu bahsettiğiniz olay sadece şehir efsanesidir. Bu şekilde bir uyumsuzluk yoktur. Daha açık anlatacak olursak anakartta bulunan DDR(2, 3, 4) bellek desteği ile ekran kartında bulunan GDDR(2, 4, 5, 5x) bellek desteği birbiri ile tamamen alakasızdır. Şimdi sen GDDR ne iş diyeceksin, eski ekran kartlarında DDR bellekler kullanılıyordu, fakat teknoloji gelişti DDR bellek teknolojisi ekran kartları için yetersiz gelmeye başladı ve GDDR bellekler geliştirildi. GDDR, ekran kartları için özel olarak üretilen belleklere verilen isimdir. GDDR mimarisi sayesinde GPU, işlenecek verilere çok daha hızlı ulaşıyor ve istenilen görüntü çok daha hızlı işleniyor. Ayrıca yeni nesil ekran kartlarında GDDR bellekler kullanılır. Özetlersek, anakartın bellek desteği ile ekran kartının bellek desteği birbirinden bağımsızdır ve yakından uzaktan alakaları yoktur.

Hocam merhabalar, bu bahsettiğiniz olay sadece şehir efsanesidir. Bu şekilde bir uyumsuzluk yoktur. Daha açık anlatacak olursak anakartta bulunan DDR(2, 3, 4) bellek desteği ile ekran kartında bulunan GDDR(2, 4, 5, 5x) bellek desteği birbiri ile tamamen alakasızdır. Şimdi sen GDDR ne iş diyeceksin, eski ekran kartlarında DDR bellekler kullanılıyordu, fakat teknoloji gelişti DDR bellek teknolojisi ekran kartları için yetersiz gelmeye başladı ve GDDR bellekler geliştirildi. GDDR, ekran kartları için özel olarak üretilen belleklere verilen isimdir. GDDR mimarisi sayesinde GPU, işlenecek verilere çok daha hızlı ulaşıyor ve istenilen görüntü çok daha hızlı işleniyor. Ayrıca yeni nesil ekran kartlarında GDDR bellekler kullanılır. Özetlersek, anakartın bellek desteği ile ekran kartının bellek desteği birbirinden bağımsızdır ve yakından uzaktan alakaları yoktur.
Aydınlattığın için sağol zaten anlamam diye belirtmiştim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı