3000 TL PC Toplama

Daha fazla  
Merhaba hocam,

ben şimdi 3000 lira civarı bir fiyata oyun bilgisayarı toplamak istiyorum. Kendi kafamda bir sistem topladım onları şimdi aşağıya yazacağım ama bu sistem hakkında kafamda olan belli sorular var. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Not:Bu bahsettiğim 3000 lira civarı monitörü kapsamıyor.

Kendi düşündüğüm sistem:

• İşlemci: Intel i5 7500
  • Ekran Kartı: MSİ GTX 1050 Ti Gaming X
  • Anakart: GIGABYTE H270-Gaming 3 Intel
  • Bellek: Corsair 8 GB
  • HDD: Seagate 1 TB
  • SSD: Corsair 120 GB
  • Kasa: Thermaltake Versa N23
  • Monitör: AOC I2481FXH IPS Ultra Slim

Soru 1:
Şimdi hocam i5 7500 diye düşünmüştüm ama biraz araştırınca ve sizin son videonuzu izleyince onun yerine AMD 1500X mi koysam diye düşünüyorum ve bu konuda çok kararsızım fiyat açısından birbirlerine çok yakınlar. 1500X'i takarsam performans bakımından daha iyi mi olur? Ne önerirsiniz?

Soru 2:
Eğer işlemciyi 1500X'e çevirirsek anakart olarak Gigabyte GA-Ab350 Gaming'i mi kullanmamı önerirsiniz ya da sizin videoda kullandığınız ASUS'u mu kullanmamı önerirsiniz?

Soru 3:
Kasa olarak Thermaltake'in Versa N23'ünü düşünüyorum ama sizin videoda topladığınız Corsair Spec-Alpha'yı da hep çok beğenmişimdir. N23'ün fiyatı 700W 80+ PSU ile beraber 550 lira civarı. Corsair Spec-Alpha'ya 550W'luk bir Corsair taktığımızda 600 lira gibi bir fiyat çıkıyor. Bu iki seçenekten hangisini öneriyorsunuz?

Soru 4:
HDD konusunda birçok kişi iki farklı seçenek arasında fikir belirtiyor:
WD Blue 1 TB ile Seagate 1 TB arasında.

Siz hangisini öneriyorsunuz Gaming PC'de daha iyi performans için?

Soru 5:

Monitör olarak 24 Inc 144 Hz 1 ms bir monitör almayı düşünüyordum ama bu tip monitörlerin en ucuz 1200 lira civarında olmasından dolayı vazgeçtim. Şuan Hz ve Ms türünden iyi bir şey alamayacağım için acaba 700 liraya 24 Inc IPS bir monitör alıp renk kalitesini mi artırsam şimdilik diye düşündüm. Ama yine sizin videonuz da onla yakın fiyata sahip 75 Hz 1 ms bir monitör seçtiğinizi gördüm. O yüzden hangisini önerirsiniz?

24 Inc IPS mi yoksa 75 Hz 1 ms mı?

Bunlar benim şuan aklımda olan ve aklımı sürekli karıştıran sorular, eğer bunlara birer cevap verebilirseniz çok müteşekkir olur ve teşekkür ederim. Bu konular dışında da toplayacağım sistem hakkında yapmak istediğiniz yorumlar veya önerilere çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 1500X tercih et daha iyi. Seagate ve WD arasında çokta bir fark olmaz sanıyorum. Kasa ve güç kaynağı konusuna gelcek olursak, alternatif çok fazla bence keyfine göre takıl. Kalitesiz bi güç kaynağı ve küçük bir kasa seçme yeter. Monitör olarak 75 Hz 1 ms Wiewsonic'in 500-600 tl civarı çok güzel monitörü var ilgilenirsen araştırır bulurum, onu al derim.

1500x daha iyi ama belirttiğin parçalar bütçene sığmıyor. Asus ve Gigabyte anakart arasında iyi bir fiyat farkı var, bu yüzden Asus olanı al derim. Bu sistem için 700 Watt çok fazla. İleride 1080 vs. takacaksan 500 Watt kaliteli bir PSU yeter.

Bence 1500X tercih et daha iyi. Seagate ve WD arasında çokta bir fark olmaz sanıyorum. Kasa ve güç kaynağı konusuna gelcek olursak, alternatif çok fazla bence keyfine göre takıl. Kalitesiz bi güç kaynağı ve küçük bir kasa seçme yeter. Monitör olarak 75 Hz 1 ms Wiewsonic'in 500-600 tl civarı çok güzel monitörü var ilgilenirsen araştırır bulurum, onu al derim.
Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için 1500x olucak gibi gözüküyor. Kaliteli bir kasa ve güç kaynağı alıcam kesinlikle. Monitör konusunda da birisi bana 144 hz olmadıkça 1 ms ın çok iş yapamadığı söylemişti; ondan 144 alamayınca IPS alsam mı dedim. Ama bahsettiğiniz 75hz 1ms öneriyorsanız onu alabilirim. Mümkünse tam modeli nedir acaba?

1500x daha iyi ama belirttiğin parçalar bütçene sığmıyor. Asus ve Gigabyte anakart arasında iyi bir fiyat farkı var, bu yüzden Asus olanı al derim. Bu sistem için 700 Watt çok fazla. İleride 1080 vs. takacaksan 500 Watt kaliteli bir PSU yeter.
Sağolun tavsiye için. 1500x olucak o zaman. Parçalar konusunda da 4 farklı yerden(vatan, mediamarkt, exsa, gameextra) fiyat aldım sadece o zaman i5 7400 vardı tek fark olarak ve 3000 3100 gibi fiyatlar verdiler genel olarak. 700 watt olanıda kendim eklemedim kasanın içine kasa onla beraber 550 liraya satılıyor; corsair bir kasa 550 watt ile 600 liraya denk geliyor.

seagate ve wd blue kullandım ancak en iyi çalışan seagate olarak gözlemledim
Kesinlikle dikkate alıcam teşekkür ederim :D

Direk link atıyım kardeşim ben sana. VIEWSONIC 21.5”" VX2257-mhd AMD FreeSync™ 75 Hz 1MS GAMING MONİTÖR

Ayrıca 144 hz olmasada 1 ms iş görür.

Son olarak 21.5 küçük gelirse üst modelleri var azcık daha pahalı onlara bakabilirsin ve güç kaynağı olarak arkadaşın dediği gibi 700 w cidden yüksek, kaliteli olması daha önemli 500-600 w yeter rahat.

Direk link atıyım kardeşim ben sana. VIEWSONIC 21.5”" VX2257-mhd AMD FreeSync™ 75 Hz 1MS GAMING MONİTÖR

Ayrıca 144 hz olmasada 1 ms iş görür.

Son olarak 21.5 küçük gelirse üst modelleri var azcık daha pahalı onlara bakabilirsin ve güç kaynağı olarak arkadaşın dediği gibi 700 w cidden yüksek, kaliteli olması daha önemli 500-600 w yeter rahat.

Teşekkürler hocam.

Şimdi sistem en son şu şekilde oldu:

• İşlemci: Ryzen 1500x
  • Ekran Kartı: MSİ Geforce Gtx1050 ti Gaming X
  • Anakart:
  • Gigabyte GA-AB350 Atx
  • II II mAtx
  • II II Atx RGB
  • Gigabyte GA-AX370 Atx
  • Asus B350-A mAtx
  • Asus B350-Plus Atx
  • Bellek:
  • Corsair 8 GB 2400 Hz
  • Corsair 8 GB 3000 Hz
  • HDD: Seagate 1 TB
  • SSD: Corsair 120 GB
  • Kasa: Corsair Spec-Alpha
  • Güç: Corsair VS550 W
  • Monitör: Viewsonic 75 Hz 1 ms
Şimdi hocam Anakartta çok seçenek var ve fiyat farkıda var aralarında ama ben anakartta birazcık bütçe arttırabilirim. En ucuzunu almak yerine bu yazdıklarımdan hangisini tavsiye edersiniz. Ve ram olarak 2400 hz mi 3000 hz mi bilemedim 3000 inbana performansdaki etkisi olucaksa onu alayım.
Ha bir de anakartta Gaming almanın oyun oynarken internet bağlamtısı olsun artıları oluyormuş. Bu konuda ne diyorsun.

Aslında böyle bir bilgisayar topluyorsun yani bu bütçeyle 1050 Ti düşük kalır hacı 2400 MHz'de sana gayet yeter. Ekran kartını yükseltmelisin. Sonuçta amacın oyun oynamak RAM'e ve anakarta o kadar fazla yatırım yapıp 1050 Ti almanın mantığı yok.

Şu sıra bilgisayar topladılar bayağı bir youtuber ve yayıncı, hepsi de Asus Prıme X370 pro aldılar. Tabii onlar render işini de kattığı için 3200 MHz'de RAM aldılar bu belki sana bir fikir olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı