3000 TL sistem toplama

SaraLonde

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, uzun zamandır sistem incelemelerini takip etmekteyim fakat foruma üye olmam bugüne kısmetmiş. 3.000,00 lira civarında bir sistem toplamayı düşünüyorum. Bunun için kendime bir taslak hazırladım elbette, fakat gördüğüm kadarıyla benden kat be kat bilgili olan, bu işlerle uğraşan arkadaşlarım, abilerim, kardeşlerim var. Bende bu forum vesilesiyle sizlerinde bana önereceğiniz sistemleri görmek ya da hazırlamış olduğum sistemin eksiklerini bilmek adına konu açmaya karar verdim. Olumlu ya da olumsuz tüm görüşlerinize, önerilerinize açık olduğumu belirtmek isterim. Hazırlamış olduğum sisteme gelecek olursak;

MSI H97 GAMING 3 Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600Mhz
Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz
MSI R9 380 GAMING 4GB GDDR5 256Bit
Kingston 8GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9
Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm
ZALMAN R1 600LE 600W MidT ATX

Sistem bu şekilde -şu anki fiyatlar baz alındığında- 2.784,99 liraya toplanabiliyor. Peki sizce sistemi bu şekilde toplamalı mıyım? Yoksa işlemciyi Intel Core i5 4690K Soket 1150 3.5GHz ile değiştirip, sizlerin bana önereceği "Z" serisi bir anakart ile mi toplamalıyım? Bilgisayar ağırlıklı olarak oyun için kullanılacak olup, biraz da ileriye dönük bir sistem olmasını temenni ediyorum. Her konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum, saygılarımla.

Senin topladığın sistemde gayet güzel. R9 380 iyi bir kart fakat işlemci ve anakartı değiştirmek bütçeni biraz aşabilir. Çünkü bu bileşenlerin yanında iyi bir soğutucu alman gerekecektir. Fakat işlemcini İ5 4590'a yükseltebilirsin.

Eğer bütçeni 200 TL aşabiliyorsan bu sistemde güzel bir seçenek olacaktır. GTX 970 R9 380'e göre daha performanslı bir kart. İ5 4460 ise GTX 970'i rahatça besleyebilecek bir işlemci.

Adsız2.png

Dostum sistem gayet güzel ve dengeli olmuş. Alabilirsin. Eminim burada H81 anakart üzerine GTX 970 koyup "Bu daha performanslı bunu al." diyenler çıkacaktır. Onları dinleme. Öyle sistemlerde ekmek köfte oranı şaşıyor.

Senin topladığın sistemde gayet güzel. R9 380 iyi bir kart fakat işlemci ve anakartı değiştirmek bütçeni biraz aşabilir. Çünkü bu bileşenlerin yanında iyi bir soğutucu alman gerekecektir. Fakat işlemcini İ5 4590'a yükseltebilirsin.

Eğer bütçeni 200 TL aşabiliyorsan bu sistemde güzel bir seçenek olacaktır. GTX 970 R9 380'e göre daha performanslı bir kart. İ5 4460 ise GTX 970'i rahatça besleyebilecek bir işlemci.

Eki Görüntüle 101923

Hocam öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Sormak istediğim bir konu var, evet toplamış olduğunuz sistem bütçemi 200 lira kadar aşıyor. Fakat benim hazırlamış olduğum sistemi 400 lira aşıyor. GTX970 400 liralık bir performans üstünlüğü sağlar mı?

Dostum sistem gayet güzel ve dengeli olmuş. Alabilirsin. Eminim burada H81 anakart üzerine GTX 970 koyup "Bu daha performanslı bunu al." diyenler çıkacaktır. Onları dinleme. Öyle sistemlerde ekmek köfte oranı şaşıyor.

Hocam merhaba, söylemiş olduğunuz gibi her yerde H81 anakartlar önerildi bana. Fakat herkes farklı bir boyuttan bakıyor. Vatan Bilgisayar personeli kesinlikle PC MATE serilerine yaklaşma dedi mesela ve Asus H97 Pro önerdi. Fakat ben inatla Msi H97 Gaming 3 üzerinde duruyorum. Umarım bir pişmanlık söz konusu olmaz.

Şimdi GTX 960 ile GTX 970 arasında ciddi bir performans farkı var. R9 380 ile ise daha azda olsa fark var. Bu video daha iyi anlamanı sağlayacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vatandaki arkadaş bir yandan doğru söylemiş diğer yandan yanlış. Overclock yapacak kullanıcılar için bende PC MATE önermiyorum çünkü kısıtlı bir potansiyeli var. Fakat sen burada oc yapmayacağın için pek bir değişim olmaz diye düşünüyorum bende aslında MSI H97 Gaming 3 koyacaktım ama bütçeni aştığını fark edince H97 PC MATE'e döndüm. Elbette gaming 3'teki KillerEthernet gibi ekstra özelliklerden ödün vermiş oldum. Çalışanın yanıldığı konuda kesinlikle ASUS H97 PRO GAMER önermemeli çünkü işlevine göre gerçekten çok pahalı bir anakart onun yerine kesinlikle H97 Gaming 3 tercih edilmeli. Bu arada H97 PC MATE ve Gaming 3 ne yazıkki SLI desteklemiyor. Yani ileride ikinci kart takmayı düşünüyorsan AMD kartlar alıp Crossfire yapacaksın.

Edit: Umarım video gözüküyordur şuan işyerinden yazıyorum videoları engelliyorlar burada o yüzden kontrol edemedim umarım gözüküyordur :p Eğer gözükmüyorsa Google'a 'gtx 970 vs gtx 960 game benchmark' yaz videolar bölümünde bir sürü video görürsün.

Son düzenleme:
Fakat herkes farklı bir boyuttan bakıyor.
Çok doğru bir noktaya dokundun. Buradaki herkes FPS'ye bakıyor ve anakartı en düşük modellerden birini seçip ekran kartına abanıyorlar.
Ama yanlış yapıyorlar. En azından bana göre. Herkes anakartı sadece sistemin parçalarını bir araya getiren bir parça olarak görüyor ve önemsemiyorlar. Bence senin topladığın sistem gayet yeterli.

Bildiğim kadarıyla H97 anakartlarda SLI yok, CF var. Bu yüzden AMD ekran kartı takman daha iyi olur. Böylece gelecekte 2. Bir ekran kartı takma imkânın olur.

@Tuna Yücer @Nuc_LeaR Önerileriniz ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Dün akşam itibariyle Vatan Bilgisayardan sistemi toplamış bulunmaktayım. Sistem benim hazırlamış olduğum taslak itibariyle toplnamış olup, ek olarak 128 gb boyutunda SSD takılmıştır. İyi forumlar diler, tekrar teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı