3000 TL'ye Anakart, İşlemci, RAM Önerisi

Sleep Dealer

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar elimdeki bilgisayarda MSI RX 470 Gaming X ekran kartı, 120 GB ve 240 GB olmak üzere 2 SSD, 500GB ve 1 TB olmak üzere 2 HDD, Xigmatek'in bir powersupply'ı, FX 8320 ve 2x4 RAM ile ASUS M5A97 Evo R2.0 kullanmaktayım.
RAM, işlemci ve anakartla birlikte tabi ki soğutucumu da yenilemek istiyorum.
Kafamdaki plan şu şekilde:
* Ryzen 5 2600 işlemci
* Corsair 16 GB 2x8GB DDR4 3000Mhz ram
* Gigabyte B450M Gaming anakart
* Akasa Venom A10 sıvı soğutma
Sizden yardım almak istediğim konular şunlar:
1- Anakartı bunu seçmemin tek sebebi 1 CPU, 2 kasa fan kontrolcüsü mevcut olan ucuz anakart olarak sadece bunu bulabildim. Asrock'ın da var bir modeli ancak çok güvenemediğim bir marka Türkiye distrübitörlüğü yüzünden. Bu fiyatlarda önerebileceğiniz fan kontrolcüsü toplam 2 tane olmayan anakart var mı?
2- Sıvı soğutma kullanmak istiyorum net bir şekilde, Silverstone Tundra TD03LITE ile Akasa Venom A10 arasında kaldım sizin görüşleriniz neler?
3- Elimde kalacak olan FX 8320'yi MSI'ın bir anakartında kullanmayı planlıyorum ancak bu anakart en fazla 95 Watt'a kadar güç verebiliyor ve destekli işlemci listesinde FX8320 yok ancak FX8320e var. Sırf tdp değeri yüzünden yani. Ben bu anakarta FX 8320'yi taksam sorunsuz kullanabilir miyim? Tam güçte çalışmayacağının farkındayım. Ancak yük altına girdiğinde mavi ekran, PC kapanması gibi sorunlar yaşar mıyım? Bahsettiğim anakart 760GM-P23 (FX) isimli anakart.
4- Ryzen 3000 serisini beklemeye değer mi? Ben 1000 lira bütçe ayırdım işlemciye gelecek Ryzen 3000 serisinde 1000 liraya bir işlemci olacağını düşünmüyorum ama sizin de görüşlerinizi almak istiyorum.
Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 3000 serisi beklemeye değer, tek çekirdek performansında büyük bir artış olacak. Bu da demek oluyor ki Intel'in hiçbir avantajı kalmayacak. Ryzen 2000 serisi de gerçekten çok iyi işlemciler fakat tek çekirdek performansı Intel'e göre düşük. O kadar şey içinde tek dezavantajı bu.
Eğer beklerseniz 3000 serisi alın. Bekleyemem derseniz:
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz/3.9GHz 19MB Önbellek 65W 2.Nesil İşlemci (980 TL)
Anakart: Gigabyte B450 Aorus Elite Soket AM4 DDR4 3200 Mhz ATX Gaming(Oyuncu) Anakart incehesap.com (740 TL)
RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram CMK8GX4M1D3000C16 Fiyatı (2 adet 610 TL)

2330 TL etmekte. 670 liraya da soğutma parası kalıyor. Bence gerek yok ama stok soğutucu zaten gayet iyi.

Açıkçası beklemek istiyorum 3000 serisini ama dediğim gibi bence 2600'den daha iyi olan işlemcileri minimum 1500 lira civarında olacak gibi geliyor. Sizce o anakartı almaya değer mi? Yani şahsen 600 lira ayırmıştım anakarta. Pratikte benim bahsettiğim anakarttan ne gibi avantajlar sunacak?
Ram dediğiniz modeli düşünüyorum ben de.
Evet haklısınız stok soğutucu kesinlikle iyi bunun farkındayım ancak sıvı soğutma ile ekstra sessizlik yakalamaz mıyım?

Açıkçası beklemek istiyorum 3000 serisini ama dediğim gibi bence 2600'den daha iyi olan işlemcileri minimum 1500 lira civarında olacak gibi geliyor. Sizce o anakartı almaya değer mi? Yani şahsen 600 lira ayırmıştım anakarta. Pratikte benim bahsettiğim anakarttan ne gibi avantajlar sunacak?
Ram dediğiniz modeli düşünüyorum ben de.
Evet haklısınız stok soğutucu kesinlikle iyi bunun farkındayım ancak sıvı soğutma ile ekstra sessizlik yakalamaz mıyım?
Tavsiye ettiğim anakart gayet iyi ama 600 TL bütçeniz var ise: Asus Prime B450M-A AMD B450 Soket AM4 DDR4 3200(OC)MHz Micro ATX Anakart - incehesap.com
Yani şahsen gerek yok sıvı soğutmaya. Onun yerine daha mantıklı şeylere para harcanılabilir.

O halde dediğiniz gibi sıvı soğutmadan vazgeçmek en iyisi olacak anladığım kadarıyla. Size güveniyorum ses konusunda bir sıkıntı yaşamayacağım konusunda ☺
Peki neden benim bahsettiğim anakart değil de bu modeli öneriyorsunuz. Yanlış anlamayın öğrenmek için soruyorum.

O halde dediğiniz gibi sıvı soğutmadan vazgeçmek en iyisi olacak anladığım kadarıyla. Size güveniyorum ses konusunda bir sıkıntı yaşamayacağım konusunda ☺
Peki neden benim bahsettiğim anakart değil de bu modeli öneriyorsunuz. Yanlış anlamayın öğrenmek için soruyorum.
Sizin tercih ettiğiniz model de güzel fakat o kadar para verdikten sonra 4 RAM slotlu tercih ederdim. Gaming modelinin ne farkı oluyor o konuda fazla bilgili değilim. Eğer çok önemli bir farkı yok ise gidip 4 RAM slotlu alınması daha mantıklı.

Evet 4 slot mantıklı gözüküyor. ATX bir model alıp gelecekte 2 slot daha doldurarak ram'i 32 yapmaya açık bırakmak daha mantıklı bir yatırım olur. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Umarım işlemci ile gelen soğutmada ses sorunu yaşamam.
Peki 3. sorduğum soru ile ilgili bir bilginiz var mı ?
Sanırım son kararım şu şekilde:
anakart+işlemci: AMD Ryzen ™ 5 2600 3.4GHz İşlemci + Asrock B450M Pro4 Socket AM4 mATX Anakart - Avantajlı Paketler - Bilgisayar Bileşenleri
ram: CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Kırmızı DDR4 3000MHz CL15 Dual Kit Ram-CMK16GX4M2B3000C15R | ITOPYA
soğutucu: Fsp Windale-6 120x25mm Beyaz Led Fan Cpu Soğutucu - n11.com

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı