3000 ve 3200 MHz RAM'i aynı anda kullanmak mümkün mü?

shinoda94

Decapat
Yer
İzmir
Daha fazla  
3200 MHz 8 GB RAM kullanıyorum. Aynı markanın yine 8 GB ama 3000 MHz frekans değerinde RAM'ini uygun fiyata buldum. Anakartta 2 RAM'i de 3000 MHz frekans değerine çeksem, herhangi bir sorun olur mu?

Diyelim birini 3000MHz, diğerini 3200MHz kullandın, zaten bilgisayar otomatik olarak iki RAM'i de 3000MHz'e ayarlıyor. Yani sorun olmaz.

Hocam benim bildiğim sistem ikisini de 3000MHz'e eşitliyor ve sorunsuz çalışıyor. Acaba bir yanlışım mı var?

Ve arkadaş RAM'lerin markası aynı diyor, yani bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.

Çipleri farklı ise sorun çıkabilir. Sadece MHz ve CL ile olmuyor.

Diyelim birini 3000MHz, diğerini 3200MHz kullandın, zaten bilgisayar otomatik olarak iki rami de 3000MHz'e ayarlıyor. Yani sorun olmaz.

Hocam benim bildiğim sistem ikisini de 3000MHz'e eşitliyor ve sorunsuz çalışıyor. Acaba bir yanlışım mı var?

Ve arkadaş RAM'lerin markası aynı diyor, yani bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.
Sorun RAM frekansları değil. RAM'lerin uyumlu çalışması.
Dediğiniz gibi olursa zaten her türlü RAM birbiri ile çalışır. Bazen oluyor aynı marka, model, frekans RAM dual kit olmadığı için beraber çalışmıyor. Bazen oluyor HyperX ile Adata RAM'ler çalışıyor. Şans işi yani.

Yok hocam ben sadece bildiğimi söyledim. Zaten karşılayacak param da yok. Siz benden çok daha bilgili bir insansınız, sizin dediğiniz doğrudur diye düşünüyorum. İyi günler.
Çipler farklı olduğunda birebir aynı marka, aynı model RAM bile mavi ekrana sebep olabiliyor.

Kitlerin normallerden farkını da söylüyorum:
Dual veya Quad kitteki RAM'ler birbirleriyle uyumlu çalışması için yapılmıştır ve çiplerine kadar her şey aynıdır. Yani en uyumlusu kittir.

Yeni konular

Geri
Yukarı