30000 TL'ye sistem tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Özür dilerim sistem profesörleri, maalesef sizin kadar iyi sistem dizemiyorum. Hayat işte. 10900'e OC yaparak kullanıyor YouTube'da bir kanal. Ona dikkat edilmesi gerekiyor bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
144Hz monitör önerebilir misiniz 4k? En uygun olanlarından olursa.
Birde çok şey isteyeceğim ama en kötü 27" bir monitör düşünüyorum. 🥶
Monitörler hakkında pek bilgim yok ama 4k 144hz monitörler 10000Tl civarındadır herhalde.

Darboğazın kralı oluyor 1080p'de, ayrıca 1080p kullanacaksa niye RTX 3080 alsın ki?
1080P de kullanmayacak zaten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
10850K da yakın 10900K'ya

Merhaba arkadaşlar. Başlıkta da gördüğünüz gibi 30K bütçem var. Kasa ve monitör şeklinde toplayacağım.

Aşağıdaki şekilde bir sistem topladım, 24.600 TL civarlarına geliyor. Kasa ve monitör hariç.

Kasayı yüksek ihtimal kendi tasarladığım bir kasayı kullanacağım.
***Kasa önerecekseniz lütfen ters kasa önerin. Bu ne demek derseniz kasayı masamın üstüne sol tarafa koyacağım. Baktığımda içini görmek istiyorum.

Bu fiyat bandında başka önerebileceğiniz alternatif var mıdır ya da bu şekilde iyi mi, sadece monitör mü seçeyim?

Anakart: ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING Intel Z490 Soket 1200 DDR4 4600(OC)MHz ATX Gaming
İşlemci: Intel Core i9 10850K 3.60GHz 20 MB Önbellek 10 Çekirdek
Ekran Kartı: ASUS GeForce ROG STRIX RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X 320Bit DX12
RAM'ler: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz DDR4 CL16 Dual Kit
SSD: XPG 1TB SX8200 PRO PCI-e Gen3x4 M.2 SSD (3500 MB Okuma / 3000 MB Yazma)
PSU: ASUS ROG Thor 850W 80+ Platinum Full Modüler OLED Ekranlı
Soğutma: ASUS ROG STRIX LC 360mm
Kasa?
Monitör?

Z490 UNIFY öneririm, GODLIKE seviyesinde.

PSU olarak aurum 1200W veya Astro 1200W bence daha iyi olur.

Soğutma olarak H150İ PRO XT de olabilir veya F/P olarak PF360 veya şu.

Kasa olarak P500A olabilir.

Ryzen 4000 serisini ve mümkünse 11. nesili bekleyin hatta Big Navi kartlar çıktığında NVIDIA'da benzer fiyata 3080 Super falan da çıkabilir veya fiyat indirimi yapabilir.

Z490 UNIFY öneririm, GODLIKE seviyesinde.

PSU olarak aurum 1200W veya Astro 1200W bence daha iyi olur.

Soğutma olarak H150İ PRO XT de olabilir veya F/P olarak PF360 veya şu.

Kasa olarak P500A olabilir.

Ryzen 4000 serisini ve mümkünse 11. nesili bekleyin hatta Big Navi kartlar çıktığında NVIDIA'da benzer fiyata 3080 Super falan da çıkabilir veya fiyat indirimi yapabilir.
Önerdiğiniz anakartla benim seçtiğim anakart arasında bariz bir fark var mıdır? Varsa açıklayabilir misiniz?

PSU 850w Platinium olduğu için Asus'un yeteceğini düşünüyorum. Eğer yetmezse önerinizi dikkate alacağım yada Asus'un da 1200W olan versiyonu var, ona geçiş yapabilirim.
(Bir tık Asus fanlığım varda, birde güvendiğim bir marka.)

Soğutma olarakta şemayı bozmak istemiyorum herşey Asus üzerinden gittiği için.

Son olarakta kasa olarak önereceğiniz kasayı malesef masamda kullanma şansım yok. Çünkü bana ters kasa lazım. Masamın sol tarafına koyacağım, baktığımda kasanın içerisini görmek istiyorum.

Dediğiniz tüm ürünleri inceleyeceğim ama, vaktiniz olurda daha detayını açıklayabilirseniz Asus'tan vazgeçerim.

Önerdiğiniz anakartla benim seçtiğim anakart arasında bariz bir fark var mıdır? Varsa açıklayabilir misiniz?

PSU 850W Platinium olduğu için ASUS'un yeteceğini düşünüyorum. Eğer yetmezse önerinizi dikkate alacağım ya da ASUS'un da 1200W olan versiyonu var, ona geçiş yapabilirim.
(Bir tık ASUS fanlığım varda, bir de güvendiğim bir marka.)

Soğutma olarak da şemayı bozmak istemiyorum her şey ASUS üzerinden gittiği için.

Son olarak da kasa olarak önereceğiniz kasayı maalesef masamda kullanma şansım yok. Çünkü bana ters kasa lazım. Masamın sol tarafına koyacağım, baktığımda kasanın içerisini görmek istiyorum.

Dediğiniz tüm ürünleri inceleyeceğim ama, vaktiniz olurda daha detayını açıklayabilirseniz ASUS'tan vazgeçerim.

İncelemelere buradan bakabilirsin.

En basitinden anlatmak gerekirse, UNIFY CPU fazı 17 adet ve 90A iken, STRIX'e ise 16 adet fakat 50A.

Soğutma testinde sanırım Z390'e yazmışlar yanlışlıkla ama orada da 10 derece fark var ki bu da yüksek bir değer yani UNIFY ile çok rahat Extreme OC yapılabilir 11900K ile bence. 10850K ile de çok rahat yapılır yani anakart çok üst düzey.

30000 TL bütçe ile RTX 3090 içeren bir sistem toplanabilir. Gpucheck oyun performans verilerine göre;
3070 için: Samsung LC27HG70QQMXUF(2K, 144Hz, 27 inç, 1ms, QLED, HDR600...)
3080 için: Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSMXUF(2K, 240Hz, 27 inç, 1ms, QLED, HDR600...) ✔☑✔
3090 için: 4K, 165Hz(veya 240Hz), 27 inç(veya 32 inç)(sanırım böyle bir monitör daha çıkmadı. 😛)
Kasa: XPG Battlecruiser ARGB

Son düzenleme:
İncelemelere buradan bakabilirsin.

En basitinden anlatmak gerekirse, UNIFY CPU fazı 17 adet ve 90A iken, STRIX'e ise 16 adet fakat 50A.

Soğutma testinde sanırım Z390'e yazmışlar yanlışlıkla ama orada da 10 derece fark var ki bu da yüksek bir değer yani UNIFY ile çok rahat Extreme OC yapılabilir 11900K ile bence. 10850K ile de çok rahat yapılır yani anakart çok üst düzey.
Anladım hocam. İncelemelere de baktım da, sizinki kadar bir bilgim olmadığından çok anlamıyorum.

Şeyi sorucam, MSI daha iyi olduğunu söylüyorsunuz, doğrudur. Fakat ben öyle çok Extreme bir O.C. yapmam. Bu kasayı toplamamda ki amaç çoğunlukla oyun, arada da render alacağım. Ve alacağım render da o kadar ağır renderlar değil. Yine de MSI mı tercih etmeliyim? Evet derseniz ona yöneleceğim.

Bu arada 10 derece farkta bayağı yüksek bir fark. Onu da göz önünde bulunduracağım.
30000 TL bütçe ile RTX 3090 içeren bir sistem toplanabilir. Gpucheck oyun performans verilerine göre;
3070 için: Samsung LC27HG70QQMXUF(2K, 144Hz, 27 inç, 1ms, QLED, HDR600...)
3080 için: Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSMXUF(2K, 240Hz, 27 inç, 1ms, QLED, HDR600...) ✔☑✔
3090 için: 4K, 165Hz(veya 240Hz), 27 inç(veya 32 inç)(sanırım böyle bir monitör daha çıkmadı. 😛)
Kasa: XPG Battlecruiser ARGB
Samsung monitör güzelmiş aslına bakarsanız. Kasa işini çözebilirsem bu monitör alınabilir.
Teşekkürler.
Bu arada kasayı ters kasa istiyorum malesef bunu kullanamam. Önceki mesajlarda ve konu açıklamamda da yazmıştım. 😔

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı