30000 TL'ye sistem tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam ucuza kaçıp kötü bir kasa yapma peşinde değilim. Bu işe girişirsem derinlemesine bir araştırırım. Kullanacağım malzememi saptatıktan sonra, kafamdaki tasarımı yaparım proje olarak. Ayrıca eşimin babasıda mühendis. Fabrikada müdür şuanda. Tüm kasa için çalışmalarım bittikten sonra, onla da bir üzerinden geçip üretim yapacağım.

Bu arada illa kendi kasamı yapıcam diye tutturmuyorum. Ters kasa olarak kullanabileceğim içime sinen bir kasa bulabilirsem, gidip onu alacağım tabiki de.

Hocam süreci özelden yada konu açarsanız oradan da konuşalım. Fikir alışverişinde bulunuruz.

Seri üretim diyorsunuz da ben burada arge, piyasa araştırması, malzeme tedarikinden ve stoğundan, üretim planlamasından ve prosesinden, kalite kontrolünden, reklam ve satış strajesine... bahsetmedim. O koca koca firmaların bu ürünleri nasıl yaptığını bakmak ve anlamak lazım. Madem kullanılacak malzeme belli, günümüzde malzeme teklonojisinde geldiğimiz noktayı bir araştırın ve göreceksinizki bir ürünün imalinde malzeme seçimi ne kadar önemli. Rezalet ürünleri olan firmalar(kasten yapılmış ya da çakma markalar) var dedin, bende derim ki o zaman o firmaların kalite sunmak gibi kaygıları yok, amaçları başka derim. O zaman kimse kasa almasın mal mı millet kasaya o paraları versin, herkes 100-200 liraya kendi yaptırsın ustalara. Ha kendime güvenirim derse yapsın ama bilsin ki ucuz etin yahnisi olmaz diye bir şey var yani, her şey ters tepebilir yapılan şey buysa. Ben yapılması imkansız demedim ama dikkatli olunmalı yoksa parçaların düşük verim vermesine, düzgün çalışamamasına, zarar görmesine, parçaların ömrünün azalmasına veya kaybına neden olabilir? Ama ben yine de önermem, 30000 TL masraf yapıp, bu paraların çöpe gitme ihtimalinden bahsediyorum. Ben bunu söylüyorum ama konu farklı gelişmiş ve anlaşılmış.

Malzeme seçimiyle alakala kısa bir video.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anlamadığınız nokta şu. Hangi mühendislik alanıyla alakalı görüyorsanız, o alandan mezun olmuş biri kadar bilgili olmam gerekmiyor. 6. nesil savaş jetinin motorunu tasarlamayacağım ki malzeme bilimiyle alakalı bu kadar bilgi sahibi olayım. Seçeceğim malzemeyi körü körüne seçeceğim demedim. Konu sahibi de demedi. Ucuza kaçalım, hepimiz kasa yaptıralım, almayalım demedik. İstediğimiz şekilde kasa yok, bulamıyoruz. Bunun için kendimiz yapmak istiyoruz dedik. Ucuz, sağlam olmayan ürün yapacağız demedik. Mini-itx bir kasanın maliyeti bile en son hesapladığımda ortalama 400TL üzerindeydi ve küçücük kasa. Sıfırdan kasa nasıl üretilir, nelere dikkat edilir konusu bilmeyen birinin kaynak taramasıyla gayet öğrenebileceği bir konu. Sıfırdan kasa üretme süreci ülkemizde yapılan, bilinen bir şey olmayabilir ama global bir dünyada internet diye bir şeye sahibiz. Tekrar söylüyorum. Kolay değil, ama abarttığınız kadar zor değil. Bilgi sahibiyseniz şunlara dikkat edin, şu malzeme seçimi daha iyi olur, malzeme kesimden sonra şu işlemi görmesi lazım gibi yapıcı şekilde bu konularda bilgi verin lütfen. İşi bu kadar anlamsız yokuşa sürmenin cidden anlamı yok. İyi forumlar.

Hocam süreci özelden yada konu açarsanız oradan da konuşalım. Fikir alışverişinde bulunuruz.
Daha hemen başlamayacağım için konu açmayacağım şuan. Kasamın, özellikle anakart psu ve sıvı soğutması geldiğinde kasaya başlamayı düşünüyorum. O zaman bir konu açacağım. Bu konuma da gelip size haber veririm mutlaka fikir alışverişinde bulunuruz.

Corsair Force Mp600 ssd öneririm. 4950 yazma okuması var. pcie 4 desteklidir bir de bir bakın isterseniz.
Benim hazırladığım sistem 3 destekliyordu yanlış hatırlamıyorsam. O yüzden XPG seçmiştim.
Teşekkür ederim öneriniz için, araştırıp değerlendireceğim.

Hocam süreci özelden ya da konu açarsanız oradan da konuşalım. Fikir alışverişinde bulunuruz.

Malzeme seçimiyle alakala kısa bir video.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anlamadığınız nokta şu. Hangi mühendislik alanıyla alakalı görüyorsanız, o alandan mezun olmuş biri kadar bilgili olmam gerekmiyor. 6. nesil savaş jetinin motorunu tasarlamayacağım ki malzeme bilimiyle alakalı bu kadar bilgi sahibi olayım. Seçeceğim malzemeyi körü körüne seçeceğim demedim. Konu sahibi de demedi. Ucuza kaçalım, hepimiz kasa yaptıralım, almayalım demedik. İstediğimiz şekilde kasa yok, bulamıyoruz. Bunun için kendimiz yapmak istiyoruz dedik. Ucuz, sağlam olmayan ürün yapacağız demedik. Mini-ITX bir kasanın maliyeti bile en son hesapladığımda ortalama 400TL üzerindeydi ve küçücük kasa. Sıfırdan kasa nasıl üretilir, nelere dikkat edilir konusu bilmeyen birinin kaynak taramasıyla gayet öğrenebileceği bir konu. Sıfırdan kasa üretme süreci ülkemizde yapılan, bilinen bir şey olmayabilir ama global bir dünyada internet diye bir şeye sahibiz. Tekrar söylüyorum. Kolay değil, ama abarttığınız kadar zor değil. Bilgi sahibiyseniz şunlara dikkat edin, şu malzeme seçimi daha iyi olur, malzeme kesimden sonra şu işlemi görmesi lazım gibi yapıcı şekilde bu konularda bilgi verin lütfen. İşi bu kadar anlamsız yokuşa sürmenin cidden anlamı yok. İyi forumlar.

Çok sığ konuşuyorsunuz ne alakası var jet motoruyla melzeme seçiminin, lütfen yapmayın. Yahu malzeme mühendisliğinin ve teklonojisinin girmediği bir alan mı var, hayatımızın her yerinde! Kasanın yapısındaki metalin ya da camın malzemesinden beklenen neyse, malzemesinin yapısında bulunan atomların oranları, metalin ya da camın hangi fiziki ve ısıl işlemlerden nasıl geçeceği vs ona göre belirleniyor. Madem ki öyle niye 400 lirayada kasa var 4000 lirayada kasa var bari şunu sorgulasanız şunları boşuna yazmazsınız. Bu konuyu bu kadar basitleştirmeyin lütfen. Tamam adam istediği kasayı bulamazsa kendisinin yaptıracağını söylemiş ama gözünüzden kaçan bir şey var. Arkadaş istediği kasayı bulamadığı taktirde fabrika çalışanı bir yakınına yaptıracağını söylüyor. Buradan ekonomik bir kaygının olduğu net anlaşılıyor. Sizinle sığ bir tartışmanın içine giremeyeceğim. Bu ülkenin genel bir sorunu var, geçenlerde adamın biri çıkmış bir konuda alanında uzman bir kişiye üstelikte profesör kişiye bilgiçlik taslıyor, belgesiz, bilgisiz sen bilmiyorsun ben biliyorum naraları atıyor. Bende çok biliyorum demiyorum ya da bilgiçlik taslamıyorum ama naçizane biraz bilgi sahibi olduğum bu konudaki gelen yorumlar komik oluyor, lütfen yapmayın. Şimdi bu senin dediklerin oldu mu bir düşün? İyi forumlar.

Son düzenleme:
Çok sığ konuşuyorsunuz ne alakası var jet motoruyla melzeme seçiminin, lütfen yapmayın. Yahu malzeme mühendisliğinin ve teklonojisinin girmediği bir alan mı var, hayatımızın her yerinde! Kasanın yapısındaki metalin ya da camın malzemesinden beklenen neyse, malzemesinin yapısında bulunan atomların oranları, metalin ya da camın hangi fiziki ve ısıl işlemlerden nasıl geçeceği vs ona göre belirleniyor. Madem ki öyle niye 400 lirayada kasa var 4000 lirayada kasa var bari şunu sorgulasanız şunları boşuna yazmazsınız. Bu konuyu bu kadar basitleştirmeyin lütfen. Tamam adam istediği kasayı bulamazsa kendisinin yaptıracağını söylemiş ama gözünüzden kaçan bir şey var. Arkadaş istediği kasayı bulamadığı taktirde fabrika çalışanı bir yakınına yaptıracağını söylüyor. Buradan ekonomik bir kaygının olduğu net anlaşılıyor. Sizinle sığ bir tartışmanın içine giremeyeceğim. Bu ülkenin genel bir sorunu var, geçenlerde adamın biri çıkmış bir konuda alanında uzman bir kişiye üstelikte profesör kişiye bilgiçlik taslıyor, belgesiz, bilgisiz sen bilmiyorsun ben biliyorum naraları atıyor. Bende çok biliyorum demiyorum ya da bilgiçlik taslamıyorum ama naçizane biraz bilgi sahibi olduğum bu konudaki gelen yorumlar komik oluyor, lütfen yapmayın. Şimdi bu senin dediklerin oldu mu bir düşün? İyi forumlar.
Hocam tartışmaya gerek yok. Ben sizin dediğinizi de anlıyorum ve göz önünde bulunduracağım da. 400 liralık bir kasada bile bir mühendislik üstüne çalışılmışlık var. Yazmışsınız da zaten ben eğer istediğim kasayı bulamazsam kendim bir kasa yapacağım (zaten hep bir hayalimde vardı kendi kasamı tasarlamak gibi).

Tek düşüncem malzeme kısmı çok zorlamaz diye düşünüyorum. Hava sirkülasyonu işini de çözeceğimi düşünüyorum. Her ne kadar bir hava akımı oluşturup ona göre egsoz fanları konulup tahliye edilmeye çalışılan bir mühendislik olsa da benim görüşüm dikdörtgen bir prizma olduğu için, önden en az 140'lık veya 200mm lik 2 veya 3 fan koysam, CFM değerleri yüsek seçilse, üst kısma 360mm radyatör desteği yapılsa, arka da 2 adet 120mm egsoz fan olsa, sade bir tasarımla yeteceğini düşünüyorum.

Direk 0'dan tasarım yapacağım fakat hali hazırda satılan ürünleri inceleyip onların üzerine birşeyler katıp imal edeceğim kısmetse.

Söyledikleriniz bu işe kalkışırsam aklımın ucunda olacak ve olabildiğince dikkat ederek yapacağım.

Başarılı veya başarısız bir sonuç alsam da burda PC Modifikasyon bölümünde paylaşacağım ki bu işe yeltenenler göze alabilirim bu adam yapmış bende yapabilirim yada bu adam denemiş uğraşmış olmamış en iyisi hazır kasa almak diyebilsin.

Sizin gibi insanları takmamayı çok uzun zaman önce öğrendim. Çok haklısınız, mükemmelsiniz(!) deyip geçiyorum. İyi forumlar.

Her ülkenin sizin gibi %10 boş ve niteliksiz insan kontenjanı var, mesele niteliksiz olmakta değil bilmeden cahilce ahkam kesmekte. Merak etmeyin, sesi duyuyorsan çok da tın(!) Deyip geçiyorum. İyi forumlar.

Psikolojik olarak sorunların var. Konuyu hayal dünyanda evirip çevirip yorumlayarak gerçekte söylenilmeyen yerlere çekerek kendini tatmin ediyorsun. Senin gibi basitlikte birinin seviyesine düşüp laf anlatmakla uğraşmam. Umarım iyileşirsin.

Son düzenleme:
Kablolama, malzeme seçimi, titreşim kontrolü, sirkülasyon, ısı tahliyesi... Yaptığınız tasarımla saydıklarımı ve daha fazlasını desteklemelisiniz. Bunları göz önünde bulundurarak dikkatli davranmak lazım, umarım başarılı bir sonuç elde edersiniz. Gönlünüze göre olsun. Son mesajımdı, :) iyi forumlar herkese...
Teşekkür ederim hocam. Eğer bulamazsam en kötü deneyeceğim. Dediğiniz gibi umarım gönlüme göre olur, iyi bir sonuç elde ederim. İyi forumlar dilerim.

Benim hazırladığım sistem 3 destekliyordu yanlış hatırlamıyorsam. O yüzden XPG seçmiştim.
Teşekkür ederim öneriniz için, araştırıp değerlendireceğim.

Ben de tekrar bir göz gezdirdim de aslında anakartınız pcie 4.0 destekliyor ama işlemci konusunda yeterli sağlıklı bilgi elde edemedim. Yani anakart desteklediği halde işlemci desteklememesi durumunda aynı yazma okuma hızı alınabilir mi şuan ben de şüphe içerisindeyim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı