3000W Oto Amfi İçin Ne Kadar Güç Gerekir?

Berhan Kanbur

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar evde oto tesisatı kuracağım.
RoadStar RDA-6150 marka modelli amfiyi almayı düşünüyorum bunu ne kadarlık bir adaptör ile çalıştırmam gerekiyor?

1400watt Pioneer Subwoofer bağlamayı düşünüyorum, iki adet de kayık kolon (daha model belirlemedim).

Geçenlerde arkadaşın Harvard 4x100W amfisini bilgisayar power supply ile çalıştırdık (12v'den 16Amper veriyor).
Sesi sonuna kadar açsak bile sıkıntısız çalıştı.
Bu güç kaynağının çalıştırmayacağını düşünüyorum.

Lütfen evde çalıştıracaksan ev için olan ses sistemlerinden al demeyin. Oto subwooferları çok daha iyi ses veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar evde oto tesisatı kuracağım.
RoadStar RDA-6150 marka modelli amfiyi almayı düşünüyorum bunu ne kadarlık bir adaptör ile çalıştırmam gerekiyor?

1400watt Pioneer Subwoofer bağlamayı düşünüyorum, iki adet de kayık kolon (daha model belirlemedim).

Geçenlerde arkadaşın Harvard 4x100W amfisini bilgisayar power supply ile çalıştırdık (12v'den 16Amper veriyor).
Sesi sonuna kadar açsak bile sıkıntısız çalıştı.
Bu güç kaynağının çalıştırmayacağını düşünüyorum.

Lütfen evde çalıştıracaksan ev için olan ses sistemlerinden al demeyin. Oto subwooferları çok daha iyi ses veriyor.

Sony Xplod öneririm. Çok güzel ses verir.

Teknik hesaplamalar.
3000W/12V=250Amper :D
Yani o ampli sistemi gerçekten 3000W ise, max güç gereksinimi için 250A 12V güç kaynağı gereklidir.

Sony Xplod öneririm. Çok güzel ses verir.
Xplod'un tasarımı pek hoşuma gitmiyor.

Teknik hesaplamalar.
3000W/12V=250Amper :D
Yani o ampli sistemi gerçekten 3000W ise, max güç gereksinimi için 250A 12V güç kaynağı gereklidir.
250Amper Güç kaynağı piyasada yoktur ki ?
Bir sitede bir arkadaş 2000w amfiyi ne ile beslerim diye sorduğunda 12v 60A regüleli güç kaynağı yeterli olacağı söylenmişti. Tam olarak ne ile besleyebilirim link ile bir güç kaynağı önerirmisiniz ?

Xplod'un tasarımı pek hoşuma gitmiyor.

250Amper Güç kaynağı piyasada yoktur ki ?
Bir sitede bir arkadaş 2000w amfiyi ne ile beslerim diye sorduğunda 12v 60A regüleli güç kaynağı yeterli olacağı söylenmişti. Tam olarak ne ile besleyebilirim link ile bir güç kaynağı önerirmisiniz ?
250A güç kaynağı vardır ama servet değerindedir.
Bu işin tek bir yolu vardır.
İyi kalite bir akü alınarak, ampli akü ile çalıştırılır.
Akü için de daimi bir şarj ünitesi konulursa sistem doğru çalışacaktır. Akü şarj cihazının, harcanan enerjiyi karşılaması gerekmektedir. Yani ortalama 10A lik şarj cihazı lazımdır.

250A güç kaynağı vardır ama servet değerindedir.
Bu işin tek bir yolu vardır.
İyi kalite bir akü alınarak, ampli akü ile çalıştırılır.
Akü için de daimi bir şarj ünitesi konulursa sistem doğru çalışacaktır. Akü şarj cihazının, harcanan enerjiyi karşılaması gerekmektedir. Yani ortalama 10A lik şarj cihazı lazımdır.
İnci Akü Formul A Alçak 12V 50Ah 420CCA Akü - KolayOto Tam olarak bu akü işimi görür mü ?
Link ile bana bir şarj cihazı önerebilirmisiniz

Ne yazık ki daha güçlü olanlardan kullanmalısın. Aksi takdirde yüksek seste az bir süre kullanımdan sonra performansı düşmeye ve boşalmaya başlayacaktır.
120A civarı olsa iyi olacaktı ama fiyatları sanırım pahalıdır.
Önerebileceğim marka MUTLU marka olsa da bu üründen göremedim.
İnci Akü Formul A Asia 12V 90Ah 750CCA Akü - KolayOto
Varta markalar üzerine çok dedikodular duyulmaktadır. İyimidir kötümüdür bilmiyorum.
Şöyle bir şarj cihazı alabilirsin.
Einhell Cc-Bc 12 Akü Şarj Cihazı Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Şarj akımı ayarlanabilir modellerden alabilirsen gece 5A ile şarj eder, ampliyi kullanırken de 12A e çıkartırsan sorun yaşamazsın.

Galiba benim ya araba almam lazım ya da ev tipi ses sistemi. Maalesef 450TL sadece güç beslemesine ayıracak bütçem yok. Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı