3060 Ti ve 12400F sistemde mavi ekran sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

darthmotun

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci: Intel i5 12400F (stok fanlı)
Ekran kartı: 3060 Ti ASUS TUF Gaming v2.
Anakart: ASUS Prime B660M-K D4.
RAM: Crucial Ballistix 16 GB 3200MHz CL16 DDR4.
PSU: ASUS TUF 750W 80+ Bronze.
Depolama:
-Samsung 980 Pro 1TB gen4 (sistem yüklü)
-XPG 512 GB SX8100 PCI-e GEN3x4 M.2 SSD.
-WD Blue/Black 1TB HDD.

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1-2 ay önce üstte yazan sistemi GameGaraj'dan topladım. Son günlerde üst üste mavi ekran hataları vermeye başladı. Genellikle Chrome'da gezinti yaparken hata verdi. Bir defasında bilgisayar kapanırken hata verdi. Bir kere oyun indirirken hata verdi. Bir keresinde çok fazla pencere açıkken hata verdi. Bir açılış esnasında da sistem açılmadan önce SSD taraması yapıp sorunları giderdi kendi kendine. Sonra kendim SSD taraması yaptım sağlıklı çıktı. Bilgisayarı açtığım kimi zamanlarda internet bağlantısı yok gösteriyor, yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Ayrıca sistemde 16 GB RAM olmasına rağmen aldığım günden beri kullanılabilir olan kısmı 15.8 GB olarak gözüküyor. Çok fazla depolama birimi taktığım için pek önemsememiştim bu konuyu. Windows 10 (21h2), BIOS ve driverlar güncel. Aşağıya minidump dosyalarını attım. Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
XBOX One Kontrolcünüzü bir süre sisteme bağlamayın.

DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyip, altta paylaştığım sürümü kurun.

Samsung Magician yazılımını kaldırın.

HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirin. Sonuçlara ek olarak Health sekmelerinin görüntülerini paylaşın.

Eğer Health sekmesinde veri gözükmüyorsa HD Sentinel ile Genel Bakış ve S.M.A.R.T sekmelerini paylaşın.

XBOX One Kontrolcünüzü bir süre sisteme bağlamayın.

DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyip, altta paylaştığım sürümü kurun.

Samsung Magician yazılımını kaldırın.

HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirin. Sonuçlara ek olarak Health sekmelerinin görüntülerini paylaşın.

Eğer Health sekmesinde veri gözükmüyorsa HD Sentinel ile Genel Bakış ve S.M.A.R.T sekmelerini paylaşın.
Merhabalar. Dediklerinizi yaptım. Disklerde çok bir sıkıntı gözükmüyor. SSD'nin biri yüzde 99 sağlıkta gösteriyor ama ona sistem yüklü değil. Aşağıya görsellerini koydum. Ben postu attıktan sonra bir daha mavi ekran vermedi. Fakat dün gece pc'yi kapatırken sistem kendisini yeniden başlattı. Mavi ekran çıkmadı ama sistem yeniden açıldı. Baktım bir minidump hatası oluşturmuş. Onun da linkini aşağıya atıyorum. Bu arada XMP profilini kapatınca sistem daha stabil çalışıyormuş gibi geldi bana. XMP olmadan kullanmak istemediğim için yeniden açtım fakat yine gariplikler oluyor pc'de. XMP ile ilintili midir acaba, gerçi bu son hata ekran kartı veya farklı bir sürücüyle ilgili sanırım.

Dosya Ekleri

• HDD Health.jpg
    HDD Health.jpg
    72,7 KB · Görüntüleme: 14
  • SSD2-SMART.jpg
    SSD2-SMART.jpg
    115,4 KB · Görüntüleme: 17
  • SSD2-Overview.jpg
    SSD2-Overview.jpg
    114,5 KB · Görüntüleme: 20
  • SSD2.jpg
    SSD2.jpg
    94,4 KB · Görüntüleme: 7
  • SSD1-SMART.jpg
    SSD1-SMART.jpg
    120,8 KB · Görüntüleme: 18
  • SSD1-Overview.jpg
    SSD1-Overview.jpg
    110,3 KB · Görüntüleme: 20
  • SSD1.jpg
    SSD1.jpg
    89,6 KB · Görüntüleme: 17
  • HDD-SMART.jpg
    HDD-SMART.jpg
    146,3 KB · Görüntüleme: 16
  • HDD-Overview.jpg
    HDD-Overview.jpg
    101,8 KB · Görüntüleme: 18
  • HDD.jpg
    HDD.jpg
    101,8 KB · Görüntüleme: 13
dxgmms2.sys çökmüş bu sefer. Sürücü güncelleştirmesi isterim genellikle ama zaten onu yaptık. Şu anlık sadece X.M.P'yi kapatıp sistemi test etmenizi isteyeceğim.

Ek olarak ne olur ne olmaz OCCT ile 10 dakika ayarlara ellemeden VRAM testi çalıştırın.

dxgmms2.sys çökmüş bu sefer. Sürücü güncelleştirmesi isterim genellikle ama zaten onu yaptık. Şu anlık sadece X.M.P'yi kapatıp sistemi test etmenizi isteyeceğim.

Ek olarak ne olur ne olmaz OCCT ile 10 dakika ayarlara ellemeden VRAM testi çalıştırın.
Merhabalar. Kusura bakmayın biraz geç yazabildim. Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bugün XMP'yi kapatmadan hemen önce sistemi açtım ve sistem açılırken yine dxgmms2 mavi ekran hatası verdi. Sonrasında biosu sıfırladım ve XMP'yi kapattım. Şu anda ramler 2600mhz'de çalışıyorlar. Ardından da OCCT ile ayarlara dokunmadan VRAM testi yaptım. Varsayılan ayarlarında memory seviyesi yüzde 80'deydi, elleme dediğiniz için değiştirmedim. Bir sıkıntı yok gibi. Ekran görüntülerini aşağıda paylaştım. Ayrıca OCCT kendisi bir dosya oluşturmuş. Sanırım içinde sistem bilgileri var. Lazım olursa diye onun linkini de aşağıya attım.

Dosya Ekleri

• GPU1.jpg
    GPU1.jpg
    142 KB · Görüntüleme: 17
  • GPU2.jpg
    GPU2.jpg
    149,5 KB · Görüntüleme: 15
  • VRAM.jpg
    VRAM.jpg
    193,6 KB · Görüntüleme: 15
VRAM sonuçları temiz. Bir süre sistemi gözlemleyin. Sonuçlardan haberdar edin.
Merhabalar. XMP kapalı bir şekilde sistemi 13 gündür test ediyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Oluşan bir minidump hatası da olmadı. Sistem gayet stabil. Şimdi bu durumda tekrar nasıl sağlıklı bir şekilde XMP'yi açacağım? XMP'nin stabil çalışmamasının sebebi ne olabilir?

Merhabalar. XMP kapalı bir şekilde sistemi 13 gündür test ediyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Oluşan bir minidump hatası da olmadı. Sistem gayet stabil. Şimdi bu durumda tekrar nasıl sağlıklı bir şekilde XMP'yi açacağım? XMP'nin stabil çalışmamasının sebebi ne olabilir?
Bellekler uyumsuz olabilir. X.M.P açık şekilde Memtest86 testi gerçekleştirip sonuçları paylaşın.

Yeni konular

Geri
Yukarı