3070 sistemde çift kanal RAM'e geçince takılma sorunu çözülür mü?

remmshain

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, iyi akşamlar.

Şu anki kullandığım sistemi alalı 7 - 8 ay oluyor. Oyunlarda, geldiği zamandan beri olan bir takılma sorunu mevcut. Yazılımsal değildir diye düşünüyorum çünkü birkaç kere format attım. Çözüme ulaşmadı. Donanımsal bir sorun da yok çünkü içerisindeki her şeyi teste tabii tuttum.

Dün araştırmalarım sonucu, tek kanal RAM kullandığım için bu sorunla karşı karşıya kalabileceğimi öğrendim. Az önce şu anki kullandığım RAM'in aynısından bir tane daha sipariş verdim. Sizce ne yapmalıyım?

Kullandığım sistem:
ASUS ROG STRIX B550-A Gaming.
Ryzen 5 5600X.
DarkFlash Twister 240mm Liquid cooler.
Palit RTX 3070 Gaming Pro.
Crucial Ballistix 1x16 GB 3600MHz CL18.
Samsung 970 evoplus 500GB.
Samsung 870 EVO 2"5 500GB.
Corsair RM750.

Son düzenleme:
Takılmadan kastınız FPS düşmesi mi? Çift kanal RAM FPS arttırır fakat dropu engeller mi bilmiyorum.

4 yıl tek RAM kullanmış biri olarak yazayım. Çift kanal RAM 3-5 FPS arttırır o konuda fazla değişiklik olmaz. Fakat işlemciye daha iyi destek olduğu için işlemci rahatlar ve kullanım yüzdesi azalır. Ayrıca tek kanalda drop fazla olur. Şöyle örnek vereyim. Tek kanalda 20-60 arası FPS alıyorsan çift kanalda 40-65 arası alırsın.

4 yıl tek RAM kullanmış biri olarak yazayım. Çift kanal RAM 3-5 FPS arttırır o konuda fazla değişiklik olmaz. Fakat işlemciye daha iyi destek olduğu için işlemci rahatlar ve kullanım yüzdesi azalır. Ayrıca tek kanalda drop fazla olur. Şöyle örnek vereyim. Tek kanalda 20-60 arası FPS alıyorsan çift kanalda 40-65 arası alırsın.

Yüksek seviye işlemcilerde gözle görülür yüksek farklar var. İşlemciden işlemciye değişiyor.

Merhabalar, iyi akşamlar.

Şu anki kullandığım sistemi alalı 7 - 8 ay oluyor. Oyunlarda, geldiği zamandan beri olan bir takılma sorunu mevcut. Yazılımsal değildir diye düşünüyorum çünkü birkaç kere format attım. Çözüme ulaşmadı. Donanımsal bir sorun da yok çünkü içerisindeki her şeyi teste tabii tuttum.

Dün araştırmalarım sonucu, tek kanal RAM kullandığım için bu sorunla karşı karşıya kalabileceğimi öğrendim. Az önce şu anki kullandığım RAM'in aynısından bir tane daha sipariş verdim. Sizce ne yapmalıyım?

Kullandığım sistem:
ASUS ROG STRIX B550-A Gaming.
Ryzen 5 5600X.
DarkFlash Twister 240mm Liquid cooler.
Palit RTX 3070 Gaming Pro.
Crucial Ballistix 1x16 GB 3600MHz CL18.
Samsung 970 evoplus 500GB.
Samsung 870 EVO 2"5 500GB.
Corsair RM750.
@remmshain Ben çift kanal DDR4 ram kullanıyorum. Bende de yer yer takılmalar oluyor. Sanırım bu sorun kronik. Oyundan oyuna fark ediyor. Bende 100 GB'lık oyunda takılma olmazken 15 GB'lık oyunda takılma oldu.

@remmshain ben çift kanal DDR4 RAM kullanıyorum. Bende de yer yer takılmalar oluyor. Sanırım bu sorun kronik. Oyundan oyuna fark ediyor. Bende 100 GB'lık oyunda takılma olmazken 15 GB'lık oyunda takılma oldu.

Bir de belleklerin anakarta %100 uyum durumu var. Kimisi sertifika alıyor kimisi uyumlu deniyor ama sertifika yok. Bu durumlarda yine de bunları yaşarsınız.

Dostlar, RAM bugün öğlen geldi. Az önce bilgisayara taktım.

CS:GO , PUBG ve Forza Horizon 4'te testlerimi yaptım. İnanılmaz bir performans artışı var ve fps droplarımın hepsi kayboldu. Yardımınız için teşekkür ederim.

Not: Akşama RAM temiz mi diye testini yapacağım.

Dostlar, RAM bugün öğlen geldi. Az önce bilgisayara taktım.

CS:GO , PUBG ve Forza Horizon 4'te testlerimi yaptım. İnanılmaz bir performans artışı var ve fps droplarımın hepsi kayboldu. Yardımınız için teşekkür ederim.

Not: Akşama RAM temiz mi diye testini yapacağım.

Hayırlı olsun, çift kanalın önemini bizzat tecrübe etmiş oldun.

Yeni konular

Geri
Yukarı