DDR5 sistemde çift kanal RAM'e geçmeye değer mi?

the delay fuze

Femtopat
Daha fazla  
PC'nin donanımını fotoğraf olarak ekledim. Şu anda 2015 TL'ye aynı RAM'den bir tane daha alabiliyorum. Tek kanal RAM'i çift kanal yapmaya değer mi?

Değmezse ilerisi için ne önerirsiniz? Geleceğe dönük olarak 32 GB yapmak istiyorum ama RAM frekansı ve CL değeri nedeniyle acele etme de diyorum kendime. Kararsız kaldım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.jpg
    Screenshot_5.jpg
    131,7 KB · Görüntüleme: 57
PC'nin donanımını fotoğraf olarak ekledim. Şu anda 2015 TL'ye aynı RAM'den bir tane daha alabiliyorum. Tek kanal RAM'i çift kanal yapmaya değer mi?

Değmezse ilerisi için ne önerirsiniz? Geleceğe dönük olarak 32 GB yapmak istiyorum ama RAM frekansı ve CL değeri nedeniyle acele etme de diyorum kendime. Kararsız kaldım.
Değer.

Bu rami dual channel yaparsanız uzun süre götürür içiniz rahat olsun.

DDR5'te Dual pek önemli değil diye okumuştum sanki hocam.

Aslında evet tek modülde çift kanal gibi çalışıyor ama Recep Baltaş'ın çektiği videoda 1080p çözünürlükte %10 civarında bir fark oldu yine de. 2K'da ise pek fark olmuyor.

O RAM iyi değil şansınız varsa 6000MHz seçmeniz daha iyi olur.

Önemli :D

İşlemcimin bellek hızı desteği 5.200 MHz. Daha yüksek frekanslı bir RAM kullanma şansım var mı? Varsa nasıl?

İşlemcimin bellek hızı desteği 5.200 MHz. Daha yüksek frekanslı bir RAM kullanma şansım var mı? Varsa nasıl?
İşlemciden ziyade burada anakartın (OC) desteği önemli, sizin alacağınız anakart 6400MHz'ye* kadar destekliyor.
Fiyat olarak fazla fark yoksa değiştirmeniz iyi olur, ama fiyat farkı fazla ise şart değil tabi ki, fps açısından 5200 ile 6000 arasında max %4-5 fark oluyor.

Son düzenleme:
İşlemciden ziyade burada anakartın (OC) desteği önemli, sizin alacağınız anakart 6200MHz'ye kadar destekliyor.
Fiyat olarak fazla fark yoksa değiştirmeniz iyi olur, ama şart değil tabii ki, FPS açısından 5200 ile 6000 arasında Max %4-5 fark oluyor.

Teşekkürler. O zaman ekteki RAM çiftini alıp eldeki RAM'i satmak daha mantıklı oluyor.

Vazgeçtim böyle bakınca. DDR5 RAM'ler zamanla gelişip ucuzlayacaktır. Max %10 fark için 2 bin TL daha masraf yapmak yerine ilerisi için anakartın desteklediği hızda, CL değeri düşük bir RAM çifti almak çok daha mantıklı. Performans anlamında sorunum yok şu anda zaten.

Biraz araştırdığımda işlemcinin desteklediği bellek hızının üzerine çıkamayacağını da iddia edenler olmuş. Kafam karıştı bu yüzden. Bekleyeyim en iyisi. :)

Yardımcı olan herkese çok teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    288,1 KB · Görüntüleme: 44

Geri
Yukarı