3070 Ti yerine 3060 Ti tercih edilebilir mi?

3070 Ti'dan 1.500TL daha ucuza RX6800 satın alabilirsiniz mesela raster performansı daha iyi, 1080p için kullanacaksan raster daha önemli çünkü DLSS açarsan 720p internal render vereceği için görüntü bulanıklaşacak.
Render da almayacaksan(CUDA), yayın da açmayacaksan (NVENC) ve Ray Tracing de önemli değilse RX6800 çok daha mantıklı.
Bu şartlar geçerliyse ve 8.300TL harcamak istersen 6700XT de alabilirsin. 3060 Ti ile performansları neredeyse birebir aynı. 12 GB VRAM ile 1080P'de uzun süre götürür seni.

Eki Görüntüle 1698383
Bu sitenin adı neydi

Hocam şu soruları cevaplar mısınız?
  1. Yayın açacak mısınız?
  2. Render alacak mısınız?
  3. Hangi çözünürlükte kullanacaksınız?
  4. Bütçeniz tam olarak nedir?
  5. AMD kart kullanmaya karşı mısınız?

Yayın açacağım
Render almayacağım
2K tercihen
Bütçem 20 25bin arası
AMD kullanmaya karşı değilim fakat ekran kartımı NVIDIA'dan yana kullanmak istiyorum

3070 Ti alana kadar 3070 alınabilir. Hemen hemen aynı FPS değerlerini veriyor. 3070 Ti, 3070'e göre bir hayli fazla enerji çekiyor. Burada asıl mesele bütçe ve ikinci el almaya sıcak olup olmadığınız.

2. el almaya pek hoş bakmıyorum hocam

İkisi de tercih edilmez. En az 12 GB ekran kartı tercih edilmelidir. 4070 Ti olabilir. Olmazsa 3080 12 GB iyidir. Bunlar dışında AMD RX 6800 ve 6700 XT iyidir.

DLSS teknolojisi birçok oyuna entegre edilmeye başlandı bu sebepten AMD kart almak istemiyorum

Bu videoda fps sıcaklıklar filan görmek için hangi programı kullanıyor?
O program hangisi emin değilim fakat benzeri olarak MSI afterburner önerebilirim.

Yayın açacağım.
Render almayacağım.
2K tercihen.
Bütçem 20 25bin arası.
AMD kullanmaya karşı değilim fakat ekran kartımı NVIDIA'dan yana kullanmak istiyorum.

2. el almaya pek hoş bakmıyorum hocam.

DLSS teknolojisi birçok oyuna entegre edilmeye başlandı bu sebepten AMD kart almak istemiyorum.

Şimdi şöyle, 4K için DLSS ve FSR çok gerekli olsa da 1080P'de kullanılmaz 1440P'de ise fena değil yani ama orada da pixel sayısı çok yeterli değil sonuçta. Quality modda 1706x906 pixelden toplam 1.637.000 pixel çekiyorsun. 4K kullanırken ise 2560x1440P'den 3.584.000 pixelden çekiyorsun. Hani DLSS ve FSR hala kullanabileceğin teknolojiler olsa da özellikle 4K kullanmıyorsan saf performansı ikinci plana atma. Ayrıca günümüz itibari ile 8 GB VRAM artık 1080p VRAM'idir 1440p için günümüzde bile yetmediği oyunlar varken (Hogwarts Legacy, FH4-FH5, forspoken) geleceğe yönelik hiç değil maalesef.

Son düzenleme:
O program hangisi emin değilim fakat benzeri olarak MSI Afterburner önerebilirim.

Şimdi şöyle, 4K için DLSS ve FSR çok gerekli olsa da 1080P'de kullanılmaz 1440P'de ise fena değil yani ama orada da pixel sayısı çok yeterli değil sonuçta. Quality modda 1706x906 pixelden toplam 1.637.000 pixel çekiyorsun. 4K kullanırken ise 2560x1440P'den 3.584.000 pixelden çekiyorsun. Hani DLSS ve FSR hala kullanabileceğin teknolojiler olsa da özellikle 4K kullanmıyorsan saf performansı ikinci plana atma. Ayrıca günümüz itibari ile 8 GB VRAM artık 1080p VRAM'idir 1440p için günümüzde bile yetmediği oyunlar varken (Hogwarts Legacy, FH4-FH5, forspoken) geleceğe yönelik hiç değil maalesef.

İyi bir noktaya değiniyorsunuz fakat bildiğim kadarıyla DDR5 bir sistemim olmadığı sürece ekran kartımı yükseltmenin mantığı yok gibi 12 GB ekran kartlarını 4K amacıyla alsam da gerekli donanım olmadığı için maximum 2K görüntü sağlayacak bir sisteme gereksiz yatırım yapılmamalı gibi eğer olursa ileride satıp tam anlamıyla bir sistem yükseltmeye karar verirsem bahsettiğiniz gibi yapmak istiyorum.

İyi bir noktaya değiniyorsunuz fakat bildiğim kadarıyla DDR5 bir sistemim olmadığı sürece ekran kartımı yükseltmenin mantığı yok gibi 12 GB ekran kartlarını 4K amacıyla alsam da gerekli donanım olmadığı için maximum 2K görüntü sağlayacak bir sisteme gereksiz yatırım yapılmamalı gibi eğer olursa ileride satıp tam anlamıyla bir sistem yükseltmeye karar verirsem bahsettiğiniz gibi yapmak istiyorum.

Hocam sisteminizde kullandığınız RAM'in ekran kartınızdaki VRAM ile alakası yok, çözünürlük VRAM kullanımına etki ettiği gibi, tek etken de değildir. 2023'te yeni bir ekran kartı alan hiç kimseye 1440p için 8 GB VRAM önermem. 1060 3gb durumuna düşersiniz, güç var VRAM yok.

Yeni oyunlar 1080p'de 10-12 GB VRAM kullanıyor zaten.

RE 4 Demo 1080p Image1 Ultra.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı