3070 ve 3080 ekran kartı modeli tercihi

I.Catalyildiz

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Konu başlığında belirttiğim gibi hangi ekran kartı modelini tercih etmeliyim?

MSI GeForce RTX 3070 suprim X 8G
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC Edition
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070 OC Edition

MSI GeForce RTX 3080 suprim X 10G
ASUS ROG STRIX RTX 3080 OC 10G
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 OC

3070 ve 3080 arasında kalmamın sebebi internetteki videoları izlediğimde render ve oyun testlerinde "ciddi anlamda" bir fark görmememden dolayı. Sistemi ASUS ağırlıklı kullandığım için gönlüm ASUS modellerinden yana fakat RTX 3070 için ekran kartı kıyaslaması yaptığımda suprim X modelinin ROG'a göre bir tık önde olduğunu görüyorum. Her kullanıcının istediği gibi düşük sıcaklık, sessizlik ve performans istediğim için bu modeller arasında veya başka bir öneri var ise yorumlarınızı bekliyorum.

Bütçe sınırım bulunmamakla birlikte diğer sipariş verdiğim sistem özellikleri şu şekilde;

ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero X570
AMD Ryzen 7 5800X
Samsung 980 Pro 1 TB
Samsung 970 EVO Plus 500GB
Corsair Vengeance RGB Pro 32 GB 4000 MHz CL18
Corsair 5000D aırflow
ASUS ROG-STRIX-1000G 1000WATT PSU

Sistemde şu an bir soğutma yok soğutma için Corsair H150I Elite Capellix veya Custom sıvı soğutma(Corsair Hydro X serisi iCUE XH305i) uygulayacağım.

Makine mühendisi olduğum için genel olarak render ve grafik çalışacağım. Tabi haliyle işten fırsat buldukça oyunda oynayacağım, bunun için yardımınızı istiyorum.

İyi forumlar.

Ben stoklarda bulsam valla ROG Strix OC alacaktım 3080 için ama SUPRIM X kullanıyorum şuan gayet memnun kaldım. 3000 serisi zaten overclock için pek uygun bir seri değil, şuan stoklarda ne bulursan onu almaya bak. X570 Dark Hero yerine daha uygun bir anakart kullanabilirsin, Ryzen 6000 serileri AM5 ile gelecek yani X570 chipset kullanılamayacak. İllaki en üst seviye bir şeyler diyorsan eğer yine ASUS Rog Crosshair XIII Hero alabilirsin. Ramler için 4000 Mhz biraz overkill, sweet spot şuan 3800 Mhz, onun yerine 3600 Mhz CL 16 alabilirsin.

Corsair Hydro X serisi iCUE XH305i bende düşündüm ama hard tubing yapmadıktan sonra bir anlamı kalmıyor custom sıvı soğutmanın, eğer uğraşırım diyorsanız alın yoksa NZXT Z73 ya da H150i Elite Capellix güzel gider.

Son düzenleme:
Kaç TL'ye alacaksınız ve alacağınız kartın fiyatları nelerdir.

Sıfır aldığımda;

MSI GeForce RTX 3070 suprim X 21.120 TL
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 18.400 TL
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070 19.000 TL

MSI GeForce RTX 3080 suprim X 29.500 TL
ASUS ROG STRIX RTX 3080 34.000 TL
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 29.495 TL

İkinci el olarak almak istediğimde fiyatlar değişkenlik gösteriyor lakin sıfır ile arasında en az 5 bin en fazla 7 bin TL oynuyor.
Ben stoklarda bulsam vallahi ROG STRIX OC alacaktım 3080 için ama suprım X kullanıyorum şu an gayet memnun kaldım. 3000 serisi zaten overclock için pek uygun bir seri değil, şu an stoklarda ne bulursan onu almaya bak. X570 Dark Hero yerine daha uygun bir anakart kullanabilirsin, Ryzen 6000 serileri AM5 ile gelecek yani X570 chipset kullanılamayacak. İllaki en üst seviye bir şeyler diyorsan eğer yine ASUS ROG Crosshair XIII Hero alabilirsin. RAM'ler için 4000 MHz biraz overkill, sweet spot şu an 3800 MHz, onun yerine 3600 MHz CL 16 alabilirsin.

Corsair Hydro X serisi iCUE XH305I bende düşündüm ama hard tubing yapmadıktan sonra bir anlamı kalmıyor Custom sıvı soğutmanın, eğer uğraşırım diyorsanız alın yoksa NZXT Z73 ya H150I Elite Capellix güzel gider.

Sizin konunuzu kendim konu açmadan önce okumuştum. Hero modeline göre Dark Hero seçmemin sebebi Formula ile arasında kaldıktan sonra bu karta yöneldim. 5000 serisi işlemciler ile tam uyumlu oldukları için ve OC konusunda daha başarılı olduklarını gördüğüm için. 3600 MHz CL16 belleklerde vardı aklımda fakat anakart 5100 MHz kadar destek sunduğu için bunları tercih ettim. Custom sıvı soğutma tarafında hala kararsızım ve aldığım zaman boru kısımları ve yerleşim için bir vakit ayırmam gerektiğini biliyorum. Lakin sıcaklıkları AİO bir soğutucu ile kıyaslandığında gerçekten çok başarılılar. Lakin custom soğutmadan vazgeçecek olursam H150I Elite Capellix tercih edeceğim. Kasa konusunda Corsair tercih ettiğim için NZXT tarafını eledim. Çünkü H150I tarafında içerisinden kontrolcü ve fan çıkmasından dolayı çünkü tam kontrol RGB yapabileceğim.
ASUS ROG almanız en doğru seçenek gibi duruyor. Forumda daha önce bu tarz açılan tonla konu bulabilirsiniz. Soğutması daha iyi diye biliyorum hem ASUS temelli bir sistem olduğu için en doğru seçenek olacaktır. Bu arada airflow siyah mı? 😍

Konuları okudum fakat yakın tarihli olmadıkları için yeni konu açma isteği hissettim kendimde nedense. ASUS tarafında soğutma iyi olduğu yazılıyor evet ama 3070 tarafında suprim X modelinin ve ASUS TUF modelinin bellek hızları ASUS ROG tarafına göre daha yüksek bu yüzden tamamen bilgi almak amaçlı da açmış bulunuyorum bu konuyu. Marka fanboyluğu yapmadan ve en uygun parçaları konfigüre etmeye çalışıyorum işin aslında. Bu arada evet AIRFLOW siyah :)

Son düzenleme:
Sizin konunuzu kendim konu açmadan önce okumuştum. Hero modeline göre Dark Hero seçmemin sebebi Formula ile arasında kaldıktan sonra bu karta yöneldim. 5000 serisi işlemciler ile tam uyumlu oldukları için ve OC konusunda daha başarılı olduklarını gördüğüm için. 3600 MHz CL16 belleklerde vardı aklımda fakat anakart 5100 MHz kadar destek sunduğu için bunları tercih ettim. Custom sıvı soğutma tarafında hala kararsızım. H150I Elite Capellix ile aralarında gidip geliyorum. Kasa konusunda Corsair tercih ettiğim için NZXT tarafını eledim. Çünkü H150I tarafında içerisinden kontrolcü ve fan çıkmasından dolayı çünkü tam kontrol RGB yapabileceğim.
Formula ancak eğer custom sıvı soğutma düşünüyorsan alınabilir çünkü VRM soğutmaları için özel tüp girişleri var. Dark Hero ile Hero VIII arasında inanın o fiyat farkına değecek kadar bir fark yok.

Ben sistemi toplarken daha 6000 serisi ile ilgili bir gelişme yoktu bilseydim eğer B550 bir anakart alırdım, tercih elbette sizin ama benim tavsiyem anakart modelini biraz düşürüp 5900X almanız. 5100 Mhz destekliyor desteklemesine ama o değerlere anca sıvı nitrojenle falan çıkarsınız, önemli olan sistemin stabil olması, şuan zaten dediğim gibi sweet spot 3800 ile 4000 arası sayılır, CL 16 3600 alıp 3800'e çekebilirsin.

Custom sıvı soğutma biraz uğraş istiyor ve gereksiz pahalı ben Amazon üzerinden baktığımda neredeyse 4000 TL'ye geliyordu ve soft tubing yapacaksan gerçekten çirkin duruyor, hard tubing için ne ekipmanım var ne de bilgim vardı o yüzden elemiştim o seçeneği. NZXT Z73'de RGB fan yok ama çok güzel pompa üzerinde bulunan OLED bir ekran var yine stokta olsa ben onu alacaktım, ayrıca soğutma ve sessizlik konusunda biraz daha iyi Corsair'den. H150i üzerindeki Commander Core bu arada sadece Corsair fanlarla çalışıyor aklında olsun zaten radyatör 3 tane fan slotunu yiyor geriye sadece 3 fan bağlayabilirsin.

Formula ancak eğer Custom sıvı soğutma düşünüyorsan alınabilir çünkü VRM soğutmaları için özel tüp girişleri var. Dark Hero ile Hero VIII arasında inanın o fiyat farkına değecek kadar bir fark yok.

Ben sistemi toplarken daha 6000 serisi ile ilgili bir gelişme yoktu bilseydim eğer B550 bir anakart alırdım, tercih elbette sizin ama benim tavsiyem anakart modelini biraz düşürüp 5900X almanız. 5100 MHz destekliyor desteklemesine ama o değerlere anca sıvı nitrojanle falan çıkarsınız, önemli olan sistemin stabil olması, şu an zaten dediğim gibi sweet spot 3800 ile 4000 arası sayılır, CL 16 3600 alıp 3800'e çekebilirsin.

Custom sıvı soğutma biraz uğraş istiyor ve gereksiz pahalı ben Amazon üzerinden baktığımda neredeyse 4000 TL'ye geliyordu ve soft tubing yapacaksan gerçekten çirkin duruyor, hard tubing için ne ekipmanım var ne de bilgim vardı o yüzden elemiştim o seçeneği. NZXT Z73'de RGB fan yok ama çok güzel pompa üzerinde bulunan OLED bir ekran var yine stokta olsa ben onu alacaktım, ayrıca soğutma ve sessizlik konusunda biraz daha iyi Corsair'den. H150I üzerindeki commander Core bu arada sadece Corsair fanlarla çalışıyor aklında olsun zaten radyatör 3 tane fan slotunu yiyor geriye sadece 3 fan bağlayabilirsin.

Ürünleri sipariş ettiğim ve yolda oldukları için anakartı ancak iade edip yerine farklı bir anakart düşünebilirim. Lakin sistemi iliklerine kadar sömüreceğim için Dark Hero hala biraz cazip gibi yani sanki 5900X i B550 anakartta yeterince güzel kullanamayacağım hissiyatı var tabii bu biraz biz insanlar için nefis meselesi gibi de düşünebilirsiniz. Bellekler konusunda söylediğinizi dikkate alıp geldiklerinde gönderip 3600 bellekler ile değişimlerini sağlayacağım ve oradan 500 TL kâr edeceğim. Bahsettiğim Corsair Hydro X serisi iCUE XH305I soğutma yaklaşık 6500 TL civarında ve hard tubing boruları ile alıyorum. Bilgim ve ekipmanım var uğraşırımda yeter ki o sonucu alabileyim. H150I soğutucuyu pull/push yaparak kullanacağım için 6 yuva tamamen dolacak zaten. Lakin NZXT yorumunu dikkate de alacağım önümde onlar için yani en azından ekran kartına karar verene kadar zamanım var. Peki custom düşüncesi olursa aklımda anakart yerine Formula serisine geçmeli miyim?

Ürünleri sipariş ettiğim ve yolda oldukları için anakartı ancak iade edip yerine farklı bir anakart düşünebilirim. Lakin sistemi iliklerine kadar sömüreceğim için Dark Hero hala biraz cazip gibi yani sanki 5900X i B550 anakartta yeterince güzel kullanamayacağım hissiyatı var tabii bu biraz biz insanlar için nefis meselesi gibi de düşünebilirsiniz. Bellekler konusunda söylediğinizi dikkate alıp geldiklerinde gönderip 3600 bellekler ile değişimlerini sağlayacağım ve oradan 500 TL kâr edeceğim. Bahsettiğim Corsair Hydro X serisi iCUE XH305I soğutma yaklaşık 6500 TL civarında ve hard tubing boruları ile alıyorum. Bilgim ve ekipmanım var uğraşırımda yeter ki o sonucu alabileyim. H150I soğutucuyu pull/push yaparak kullanacağım için 6 yuva tamamen dolacak zaten. Lakin NZXT yorumunu dikkate de alacağım önümde onlar için yani en azından ekran kartına karar verene kadar zamanım var. Peki custom düşüncesi olursa aklımda anakart yerine Formula serisine geçmeli miyim?
Ya o biraz psikolojik geliyor bana, şimdi ben 6500 TL custom sıvı soğutma alsam elbette gider Formula alırdım bütçem yetiyor çünkü bu ürünlere ama sonradan düşününce biraz gereksiz geliyor, yani demek istediğim o kadar para vermişken zaten en iyisi olsun istiyor insan o gazla ama sonra sakin kafayla düşününce gereksiz geliyor, en azından benim için böyle. Hard tubing yapmayı bilsem muhtemelen bende alırdım ama orası ayrı :D

5900X'i güzel bir B550 ile çok rahat kullanırsın, şimdi ortada şöyle bir sıkıntı var X570 bir anakart alsan seneye 6000 serisi geliyor, 6000 serisine geçme gibi bir niyetin varsa anakart çöp oluyor direkt. Bilmiyorum 6000 serisi ile 5000 serisi arasında ne kadar fark olur ama ona senin karar vermen gerekiyor, eğer ben 5900X ile 5-6 sene devam ederim diyorsan elbette iyisinden al ama benim gibi sık sık sistem değiştiriyorsan eğer gerek yok şuan için.

Yeni konular

Geri
Yukarı