3070 ve 3080 ekran kartı modeli tercihi

Ya o biraz psikolojik geliyor bana, şimdi ben 6500 TL Custom sıvı soğutma alsam elbette gider Formula alırdım bütçem yetiyor çünkü bu ürünlere ama sonradan düşününce biraz gereksiz geliyor, yani demek istediğim o kadar para vermişken zaten en iyisi olsun istiyor insan o gazla ama sonra sakin kafayla düşününce gereksiz geliyor, en azından benim için böyle. Hard tubing yapmayı bilsem muhtemelen bende alırdım ama orası ayrı :D

5900X'i güzel bir B550 ile çok rahat kullanırsın, şimdi ortada şöyle bir sıkıntı var X570 bir anakart alsan seneye 6000 serisi geliyor, 6000 serisine geçme gibi bir niyetin varsa anakart çöp oluyor direkt. Bilmiyorum 6000 serisi ile 5000 serisi arasında ne kadar fark olur ama ona senin karar vermen gerekiyor, eğer ben 5900X ile 5-6 sene devam ederim diyorsan elbette iyisinden al ama benim gibi sık sık sistem değiştiriyorsan eğer gerek yok şu an için.

Şu an kullandığım Monster Notebook'u 5 yıl önce sıfır olarak aldım. Artık yetersiz gelmeye başladı o yüzden sistem değişikliği yapmayı ve yapmışken güncel olarak en iyi ürünleri kullanmayı amaçlıyorum. Bundan dolayı X570 anakart tercihi yaptım ki en az 5 sene daha kullanabileyim.

Ekran kartı konusundaki fikriniz nedir? 3070 alıp yoluma devam mı etmeliyim? Yoksa yaklaşık 1.5 kat para verip 3080 modelini mi tercih etmeliyim?

Şu an kullandığım Monster Notebook'u 5 yıl önce sıfır olarak aldım. Artık yetersiz gelmeye başladı o yüzden sistem değişikliği yapmayı ve yapmışken güncel olarak en iyi ürünleri kullanmayı amaçlıyorum. Bundan dolayı X570 anakart tercihi yaptım ki en az 5 sene daha kullanabileyim.

Ekran kartı konusundaki fikriniz nedir? 3070 alıp yoluma devam mı etmeliyim? Yoksa yaklaşık 1.5 kat para verip 3080 modelini mi tercih etmeliyim?
Monitör olarak ne var elinizde ?

ASUS 24, 5" XG258Q 240 Hz 1ms şu an bu model var lakin yenileyeceğim. 2K 165Hz veya daha üstü almayı düşünüyorum.
4K eğer düşünmüyorsan RTX 3080'e gerek yok bence, çünkü asıl farkını orada belli ediyor. Fiyat konusunda bir şey diyemiyorum maalesef malum sebeplerden dolayı. Ben ekran kartını 18.500 TL'ye almıştım şu an en ucuz model neredeyse 30.000 TL olmuş. RTX 3070 ve 3080 için model o kadar çok fark etmiyor inan, soğutma olsun frekans hızları olsun sana en fazla 5 hadi bilemedin 10 fps fark yaratır. 2K eğer düşünüyorsan RTX 3070 al bence ama 4K olsun diyorsan custom sıvı soğutmadan vazgeçip RTX 3080 alınabilir.

Benim model sıralamam böyleydi almayı planlarken ROG Strix > Suprim X > Aorus Master

Daha uzun süreli kullanmayı düşünüyorsanız eğer RTX 3080 almanız daha mantıklı, model hakkında Suprim X ile alakalı bir bilgim yok, internetten bakabilirsiniz fakat bizim de yıllardır bildiğimiz model olan ROG Strix modelini almanızı tavsiye ederim, en azından gönül rahatlığıyla önerebiliyorum.

Bence değer tabii bükceniz olanak veriyorsa. Ama fiyatlar şu an yüksek indirimli varsa alınız hocam. Ya da 2 yıl kadar sonra fiyatlar stabilleşcekmiş. Eğer şimdi istiyorsanız 3070 olabilir.

Diğer parçaları sipariş verdiğim için 2 yıl bekleme gibi bir şey söz konusu değil maalesef. Bütçe konusunda bir sorunum yok lakin gereksiz para dökmekte istemiyorum.

4K eğer düşünmüyorsan RTX 3080'e gerek yok bence, çünkü asıl farkını orada belli ediyor. Fiyat konusunda bir şey diyemiyorum maalesef malum sebeplerden dolayı. Ben ekran kartını 18.500 TL'ye almıştım şu an en ucuz model neredeyse 30.000 TL olmuş. RTX 3070 ve 3080 için model o kadar çok fark etmiyor inan, soğutma olsun frekans hızları olsun sana en fazla 5 hadi bilemedin 10 FPS fark yaratır. 2K eğer düşünüyorsan RTX 3070 al bence ama 4K olsun diyorsan Custom sıvı soğutmadan vazgeçip RTX 3080 alınabilir.

Benim model sıralamam böyleydi almayı planlarken ROG STRIX > suprim X > Aorus Master.

4K monitör fiyatları almış başını gidiyor. Acaba 2K 240Hz alıp 3070e mi yönelsem diye düşünmüyor değilim. Fakat forumda 3080 ile 2K 240Hz kullanan arkadaşlarda mevcut 2 haftalık bir düşünme sürem var bu zaman diliminde iyi araştırıp iyi ürün alma tarafındayım. Bir de diğer taraftan idare etmek için bir kart alıp 3070 Ti ve 3080 Ti kartların çıkmalarını mı beklesem diye düşünmüyor değilim.

Diğer parçaları sipariş verdiğim için 2 yıl bekleme gibi bir şey söz konusu değil maalesef. Bütçe konusunda bir sorunum yok lakin gereksiz para dökmekte istemiyorum.

Hocam o zaman 2 seçenek var. Ya 3070 alırsınız. Ya 3070 alır fiyatlar düzelince 3080 ya da 3070 Ti geçiş yaparsiniz. Eğer 9bin TL sıkıntı olamassa hocam 3080 suprim X alın =

Hocam o zaman 2 seçenek var. Ya 3070 alırsınız. Ya 3070 alır fiyatlar düzelince 3080 ya da 3070 Ti geçiş yaparsiniz. Eğer 9bin TL sıkıntı olamassa hocam 3080 suprim X alın =
Sistemim Asus ağırlıklı olduğu için ve gerek forumda gerekse diğer forumlarda söylenilen ROG soğutmasının farkı sebebiyle MSİ'ı pek düşünmüyorum. Lakin pek tabii bir seçenek olarak kenarda tutuyorum.

4K monitör fiyatları almış başını gidiyor. Acaba 2K 240Hz alıp 3070e mi yönelsem diye düşünmüyor değilim. Fakat forumda 3080 ile 2K 240Hz kullanan arkadaşlarda mevcut 2 haftalık bir düşünme sürem var bu zaman diliminde iyi araştırıp iyi ürün alma tarafındayım. Bir de diğer taraftan idare etmek için bir kart alıp 3070 Ti ve 3080 Ti kartların çıkmalarını mı beklesem diye düşünmüyor değilim.
2K 240 Hz alsan bile CS:GO ya da Valorant tarzı oyunlar dışında 144 FPS üzerini görmen zor. 3080 Ti mayıs ayında çıkacak diyorlar ama fiyat ve stok problemi yüzünden Türkiye'de alınması imkansıza yakın bir şey olur. Mining yapılmayacaksa eğer şuan o kartlara o kadar para vermek saçma geliyor bana 30.000 TL sadece oyun ve render için çok çok büyük bir para, yani bütçe sınırsız olsa bile insana koyar duruma geldi fiyatlar.

Amerika'da bile stokçular EBAY üzerinden 2000-2500 $ gibi fiyatlara satarken şuan indirim zamanı hariç (İncehesap cuma günleri arada yapıyor, başka sitede de görmedim zaten) en uygun 3080 fiyatı 30.000 TL. 3080 Ti herhalde en az 35.000 TL bandında satışa çıkar. Piyasayı iyi takip etmek lazım ben kartı alırken en az 1 ay abartmıyorum F5 basarak geçti günlerim.
Sistemim Asus ağırlıklı olduğu için ve gerek forumda gerekse diğer forumlarda söylenilen ROG soğutmasının farkı sebebiyle MSİ'ı pek düşünmüyorum. Lakin pek tabii bir seçenek olarak kenarda tutuyorum.
MSI Suprim X; Gaming X Trio serisinin bir üst modeli olarak çıktı aslında piyasada gayet iyi bilinen bir ürün öyle yabana atma hemen, ASUS'a göre çok daha sessiz çalışıyor. Benim özellikle ROG Strix istememim sebebi ekran kartının boyutuydu, çünkü SUPRIM X 336mm olarak geliyor ve çoğu kasaya sığmıyordu, mecbur kasa yenilemiştim. Sen zaten benim gibi 5000D Airflow almışsın öyle dertlerin yok.

Geri
Yukarı