3080 serisi çökme sorunları

derlemeler

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Kurgu ve Grafik
Son günlerde yabancı sayfalarda 3080 kullanan birçok kişi oyun esnasında masaüstüne dönme sorunu yaşadıklarını söylemiş. Konuyu araştıran birçok teknoloji kanalı sorunun GPU içerisinde kullanılan kapasitörlerin kalitesinden veya kalitesizliğinden kaynaklandığını düşünüyorlarmış. Örneğin görselde 3. resimdeki ASUS TUF 2080 en güçlü ve kaliteli kapasitörleri kullanmış gibi görünüyor. 1. resimdeki NVIDIA FE modelinde kırmızı ile işaretlenmiş olan kapasitörler ve 2. resimdeki bütün kapasitörlerin kalitesiz olduğu ve bundan dolayı oyunlardan atma, çökme gibi problemlerin yaşandığı belirtilmiş siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, fiyat kırmalarını ve 2000 serisi modellere yakın fiyat çıkarmalarının sebebi sizce malzemeden kısmaları olmuş mudur sizce?

Örnek kaynaklar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• resssssssssssssssss.jpg
    resssssssssssssssss.jpg
    247,3 KB · Görüntüleme: 57
Asus harici birinci parti ekran kartı alanların durumu hep şüpheli olacak ama daha sonraki partilerde bu durum düzeltelicektir.

Asus Amd kanadında bile TUF modelinde aynı şeyleri yaptı. Neden malzemeden kısıyorlar anlamış değilim. Güvenip para veriyoruz sonra sıkıntı yaşıyoruz. Daha demin sıvı soğutma baktım Asus aynı şey aklıma geldi, vazgeçtim almaktan...

Bu kapasitör dizilimlerine nasıl bakabileceğinize dair bilgi:
Ekleme:
Bunlara nasıl bakabileceğinizi anlatayım:
Örneğin Gaming X Trio modelini ele alalım, üstte paylaştığım incelemenin PCB arka tarafına bakalım:
gaming-x-trio-back-mlcc-poscap-jpg.681741
gaming-x-trio-back-mlcc-poscap-jpg.681741

Farklı modellerle de karşılaştırabilirsiniz, örneğin Zotac Trinty'de hiç MLCC kapasitör kullanılmamış.
Kapasitörlerle ilgili bazı bilgiler de bu makalede verilmiş.

Bu kapasitör dizilimlerine nasıl bakabileceğinize dair bilgi:

ASUS
ASUS, üretim öncesi tasarımını değiştirdi. Resmi bir açıklama yapılmadı.

MSI
MSI, MSI Insider Canlı Yayını sırasında sorunu kabul etti, bunun bir sürücü sorunu olabileceğini öne sürdü.

Şok oldum. Bunu yeni gördüm teşekkür ederim...

Geri
Yukarı