3080 Ti sisteme 12. nesil dışında hangi işlemci iyi gider?

Teşekkür ederim aklımın bir kenarında i7 11700K duruyor yine de benden daha bilgili kişilere sormak istedim AMD şu an kullanıyorum o yüzden Intel'i denemek istedim.
Eğer şu anki soketiniz AMD ise değişmenizi kesinlikle tavsiye etmem. Ben de dediğim gibi Intel kullanıcısıydım fakat deneyimlediklerimden sonra AMD'yi tercih ederim hem ekstra olarak soket değişikliği yeni anakart vs. çok uzun ve yorucu bir iş olacaktır. Artı olarak 3000 serisinin AMD ile daha verimli çalıştığını düşünüyorum. Ama illa ki Intel deneyimlemek istiyorum derseniz evet 11. nesil çok garip kalacaktır, hazır soket değişirken 12. nesil uyumlu bakmanız daha iyi olur.

AMD Ryzen 5 5800x3D çok düşündüm alıp almamak arasında şu an AMD kullanıyorum Intel'i de denemek istedim hepsi bu ama dediğin işlemci zirve biliyorum.

Birçok insan 12 nesile geçme sıkıntılı dedi o yüzden.
Şu an AMD kullanıyorsanız 5800X3D'ye anakart değiştirmeden geçmiş olursunuz. Intel'e geçince bir de anakart parası ödeyeceksiniz ki muhtemelen geçtiğinize değmeyecek. Ayrıca 12. nesilin herhangi bir sıkıntısı yok, 11. nesil ise en sıkıntılı nesil olabilir belki de.

Şu an AMD kullanıyorsanız 5800X3D'ye anakart değiştirmeden geçmiş olursunuz. Intel'e geçince bir de anakart parası ödeyeceksiniz ki muhtemelen geçtiğinize değmeyecek. Ayrıca 12. nesilin herhangi bir sıkıntısı yok, 11. nesil ise en sıkıntılı nesil olabilir belki de.
hiç bilmiyordum 11. nesil gerçekten sıkıntılı mı peki intelin işlemcilerde k var f var ks var kf var oyun için hangisi alınır ?

Hiç bilmiyordum, 11. nesil gerçekten sıkıntılı mı? Peki Intel'in işlemcilerde K var, F var, KS var, KF var. Oyun için hangisi alınır?
K çarpan kilidi açık olduğu anlamına gelir yani overclock yapılabilir ve ayrıca 100 MHz daha fazla hıza sahiptir. F dahili grafik birimi olmadığı anlamına gelir, sizde zaten RTX 3080 Ti olduğu için F işlemci almanız daha mantıklı. KF de bu ikisinin birleşimi oluyor.

K çarpan kilidi açık olduğu anlamına gelir yani overclock yapılabilir ve ayrıca 100 MHz daha fazla hıza sahiptir. F dahili grafik birimi olmadığı anlamına gelir, sizde zaten RTX 3080 Ti olduğu için F işlemci almanız daha mantıklı. Kf de bu ikisinin birleşimi oluyor.

Teşekkür ederim peki k olan 100 MHz daha fazla hıza sahip dediniz ama bana F'yi almanız mantıklı diyorsunuz peki F daha mı hızlı kden yoksa ikisi de eş değer hıza sahip mi k F kf açılımını sayenizde öğrendim sadece hangisi önde onu merak ettim veya eşit.

Teşekkür ederim, peki K olan 100 MHz daha fazla hıza sahip dediniz ama bana F'yi almanız mantıklı diyorsunuz. Peki F daha mı hızlı K'den yoksa ikisi de eş değer hıza sahip mi? K, F, KF açılımını sayenizde öğrendim, sadece hangisi önde onu merak ettim veya eşit.
F olanın dâhili grafik birimi dışında normal işlemciden hiçbir farkı yok. K'yı ise overclock yapmayacaksınız almanız için sebep yok. 100 MHz'nin farkını hissetmezsiniz bile.

F olanın dâhili grafik birimi dışında normal işlemciden hiçbir farkı yok. K'yı ise overclock yapmayacaksınız almanız için sebep yok. 100 MHz'nin farkını hissetmezsiniz bile.

Intel i9-11900K Sekiz Çekirdek 3.50 GHz İşlemci​

alınır mı sizce zirve mi yoksa şunu al daha iyi dediğin işlemci var mi intel olarak? inceleme yaptım videolarda alev alev yanıyor silikon israfı diyenler vardı :)

Intel i9-11900K Sekiz Çekirdek 3.50 GHz İşlemci​

Alınır mı sizce zirve mi yoksa şunu al daha iyi dediğin işlemci var mı intel olarak? İnceleme yaptım, videolarda alev alev yanıyor silikon israfı diyenler vardı :)

Doğru demişler. Çok fazla elektrik çeken ve ısınan bir işlemci. i9-12900K o olmuyorsa i7-12700K almanız daha iyi. Her iki işlemci de i9-11900K'dan oyun performansı olarak daha iyi.

Takip ettiğim kadarıyla 12. nesil Intel'in melez işlemci mimarisini düzgün kullanmak için Windows 11 kullanmak gerek. Diğer türlü Windows 10 ve 12. nesil hibrit mimarili işlemci kullanırken oyunlara yavaş çekirdekler atanabiliyor. Bu durum değiştiyse düzeltirseniz sevinirim.
Bahsettiğim sebepten ötürü oyunda istenilen performans için 12. nesil Intel işlemci için Windows 11 kullanmak gerek. Aşağı tükürsen ayrı yukarı tükürsen ayrı bir dert.

Yeni konular

Geri
Yukarı