3090'lı sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

srknbrbr

Picopat
Daha fazla  
Minidump Rapor Linki
https://disk.yandex.com.tr/d/HXRuh6AVW6oJPw
RAM
32
SSD veya HDD modeli
1rb
Ekran kartı
msı 3090 24gb
Anakart
asrock
İşlemci
amd 7500f
Sağ ol sun marix hocam bana çok yardımcı oldu hakkını ödeyemem çok uğraştı ama konuyu mesaja kapanmış mavi ekran almaya devam ediyorum.

@181951 @GFYT

-Ekran kartı sağlam
-Ram’lar testten geçti memtes pass
-PSU 850w gold sağlam
-Anakart sıkıntı yok
-ssd sağlam
-bios güncel
-xmp açık 5600mhz max
Sağolsun marix hocam çok yardımcı oldu baya şeyler düzelttik pc de,ama mesajlara kapandı konu bende onu çok yormak istemedim artık,sizi görünce etiketledim,
Son zamanlarda aldığım mavi ekran hataları bazıları
-Lan sürücüsü diyordu marix hocam
-Wifi alıcısı takılı ondan hata veriyordu sürücüden
-ekran kartım driver hatası veriyordu ddu silip sıfırdan kurdum normalde 3060 vardı 3090 geçtim onun için ddu kullandım,
-bir önceli mavi ekran forza horizon doğrulamasıydı onuda yaptık
Bugun bakınca dosyalara windows klasörüne dm 24 dünde hata vermiş paylaşayım dedim sizinle.
Windows 11 pro sürümü yüklü daha yeni formatladık marix hocamla,güncellemeleride alıyor şuan sorunsuz çalışıyor tabi arada arada mavi ekran alıyoruz.
Bilgisayari 2 ay önce vatandan aldım 3060 li sistem aldımğımda çok mavi ekran yedim 1 ay uğraştırdılar beni bende ram testi yaptım bitanesi bozul cıktı değiştik kurtardık sonra ara ara mavi ekran gelmeye başladı,windows craklı idi onuda orjinale çevirdim.dediğim gibi herşey olması gerektiği gibi sürücüler güncel bios güncel windows güncel.
-Pc de yaptığım değişik lik sadece 3090 kart taktık ddu temiz kurulum
-Psu değiştim 600 vardı 850w yaptım.
Şuan tahmin mavi ekran hatalarım sürücüler ve oyunlardan olabilir diye düşünüyorum dosya analizi yapamıyorum henüz.
Sistem
-AMD Ryzen 5 7500F 38MB.
-ASRock A620M DDR5.
-GeForce RTX 3090 24 GB 384bit.
-Power Boost Deep 2x120mm 240 ARGB fanlı sıvı soğutma sistemi.
-psu 850w 80plus gold
-Kioxia Exceria Plus G3 1TB NVMe gen4 M.2
- G.Skill 16GBX2 Ripjaws S5 DDR5 5600MHz CL36

@GFYT
Hocam nezaman inceleme şansınız olur.

Son düzenleme:
Evet hocam. Yaptığınız testlerde ne bellek kaynaklı, ekran kartı kaynaklı ve SSD kaynaklı sorun gözükmüyor. Lakin 87 error kısmı sıkıntılı geldi bana, araştırcağım.
Hocam güzel haberlerinizi bekliyorum sizden.
Lakin kafanızı şişirmek istemiyorum ayrı bir sorunum var kasam bu fotoğrafını attım,vatandan aldım sıvı soğutmanın pompasını direk cpu fana bağlamış?
Radyatör fanlarınıda cha3 fan slotuna bağlamış bu şekilde ben radyatör fanlarını bıostan kontrol edemiyorum hep aynı devirde çalışıyor,
3pinli pompa soketimi ch3 fan girişime taktım az önce 4pinli fanlarında cpu fana taktım sıcaklığa göre fanları hızı artsın diye,
Ama bu sefer pompayı çalıştıramadım biostan performans moduna alınca pompa çalışıyor. Yoksa derece fırlıyor aniden.
Amacım radyatör fanlarını kontrol etmek ama cha3 e taktığım pompa biosta kaydedilmiyor masaüstüne dönünce sıfırlanıyor?
Full speed seçersem pompa çalışıyor biosta ama kaydedemiyorum?

Lakin kafanızı şişirmek istemiyorum ayrı bir sorunum var kasam bu fotoğrafını attım,vatandan aldım sıvı soğutmanın pompasını direk cpu fana bağlamış?
Radyatör fanlarınıda cha3 fan slotuna bağlamış bu şekilde ben radyatör fanlarını bıostan kontrol edemiyorum hep aynı devirde çalışıyor,
3pinli pompa soketimi ch3 fan girişime taktım az önce 4pinli fanlarında cpu fana taktım sıcaklığa göre fanları hızı artsın diye,
Ama bu sefer pompayı çalıştıramadım biostan performans moduna alınca pompa çalışıyor. Yoksa derece fırlıyor aniden.
Amacım radyatör fanlarını kontrol etmek ama cha3 e taktığım pompa biosta kaydedilmiyor masaüstüne dönünce sıfırlanıyor?
Full speed seçersem pompa çalışıyor biosta ama kaydedemiyorum?

Pompayı direk PSU ya bağlasam olurmu zaten sabit full devirde dönecek?varmı öyle bir aparat?
Veya psu ya bağlamadan bana bir yöntem sunarmısınız hocam teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• IMG_2582.jpeg
    IMG_2582.jpeg
    194 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_2581.jpeg
    IMG_2581.jpeg
    178,2 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_2580.jpeg
    IMG_2580.jpeg
    132,9 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_2550.jpeg
    IMG_2550.jpeg
    210,5 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_2552.jpeg
    IMG_2552.jpeg
    217,1 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_2547.jpeg
    IMG_2547.jpeg
    300,2 KB · Görüntüleme: 14
Lakin kafanızı şişirmek istemiyorum ayrı bir sorunum var kasam bu fotoğrafını attım, vatandan aldım sıvı soğutmanın pompasını direk CPU fana bağlamış?
Radyatör fanlarınıda cha3 fan slotuna bağlamış bu şekilde ben radyatör fanlarını BIOS'tan kontrol edemiyorum hep aynı devirde çalışıyor,
3pinli pompa soketimi CH3 fan girişime taktım az önce 4pinli fanlarında CPU fana taktım sıcaklığa göre fanları hızı artsın diye,
Ama bu sefer pompayı çalıştıramadım BIOS'tan performans moduna alınca pompa çalışıyor. Yoksa derece fırlıyor aniden.
Amacım radyatör fanlarını kontrol etmek ama cha3'e taktığım pompa BIOS'ta kaydedilmiyor masaüstüne dönünce sıfırlanıyor?
Full Speed seçersem pompa çalışıyor BIOS'ta ama kaydedemiyorum?

Pompayı direk PSU'ya bağlasam olur mu zaten sabit Full devirde dönecek? Var mı öyle bir aparat?
Veya PSU'ya bağlamadan bana bir yöntem sunar mısınız hocam teşekkürler şimdiden.

Gelen kabloyu eğer CHA_FAN kısmına bağlarsan sabit devirde çalışır, CPU fan kısmından istediğin değerleri ayarlayabilirsin.

Gelen kabloyu eğer CHA_FAN kısmına bağlarsan sabit devirde çalışır, CPU fan kısmından istediğin değerleri ayarlayabilirsin.
Aynen hocam pompa 3 pin zaten onu CHA_FAN A takınca derece çıkmaya başlıyor pompa çalışmıyor.fotoğraftada gördüğünüz gibi full speed seçince çalışıyor, bios ta ama ! Kayıt ediyorum masaüstüne gidince sıfırlanıyor ayarı pompa çalışmıyor bu sefer?
Fotoğraftaki gibi full speed seçince çalışıyor
DC ve PWM mod fayda etmiyor yani

Dosya Ekleri

• IMG_2583.jpeg
    IMG_2583.jpeg
    158,4 KB · Görüntüleme: 10
Aynen hocam pompa 3 pin zaten onu CHA_FAN'a takınca derece çıkmaya başlıyor pompa çalışmıyor. Fotoğraftada gördüğünüz gibi Full Speed seçince çalışıyor, BIOS'ta ama! Kayıt ediyorum masaüstüne gidince sıfırlanıyor ayarı pompa çalışmıyor bu sefer?
Fotoğraftaki gibi Full Speed seçince çalışıyor.
DC ve PWM mod fayda etmiyor yani.

Hocam BIOS'unuz güncel mi? Değilse güncelleyelim. Security-boot kısmının fotoğrafını atar mısınız?

Lakin kafanızı şişirmek istemiyorum ayrı bir sorunum var kasam bu fotoğrafını attım, vatandan aldım sıvı soğutmanın pompasını direk CPU fana bağlamış?
Radyatör fanlarınıda cha3 fan slotuna bağlamış bu şekilde ben radyatör fanlarını BIOS'tan kontrol edemiyorum hep aynı devirde çalışıyor,
3pinli pompa soketimi CH3 fan girişime taktım az önce 4pinli fanlarında CPU fana taktım sıcaklığa göre fanları hızı artsın diye,
Ama bu sefer pompayı çalıştıramadım BIOS'tan performans moduna alınca pompa çalışıyor. Yoksa derece fırlıyor aniden.
Amacım radyatör fanlarını kontrol etmek ama cha3'e taktığım pompa BIOS'ta kaydedilmiyor masaüstüne dönünce sıfırlanıyor?
Full Speed seçersem pompa çalışıyor BIOS'ta ama kaydedemiyorum?

Pompayı direk PSU'ya bağlasam olur mu zaten sabit Full devirde dönecek? Var mı öyle bir aparat?
Veya PSU'ya bağlamadan bana bir yöntem sunar mısınız hocam teşekkürler şimdiden.

Hocam pompa soketini pump fan kısmına takmayı denediniz mi? Normalde 240mm sıvı sogutmaların fanlarını çoklayıcı ile CPU fan kısmına takılmasını öneriyorum sabit devirde dönmelerini sağlamaları açısından.

Hocam BIOS'unuz güncel mi? Değilse güncelleyelim. Security-boot kısmının fotoğrafını atar mısınız?

Hocam pompa soketini pump fan kısmına takmayı denediniz mi? Normalde 240mm sıvı sogutmaların fanlarını çoklayıcı ile CPU fan kısmına takılmasını öneriyorum sabit devirde dönmelerini sağlamaları açısından.
Beta diye yüklemedim son biosu.

pump fan Girişi yok ki bende hocam ch1 ch2 ch3 cpfan var sadece.

Dosya Ekleri

• IMG_2590.png
    IMG_2590.png
    283,1 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_2591.jpeg
    IMG_2591.jpeg
    215,1 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_2592.jpeg
    IMG_2592.jpeg
    154 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Beta diye yüklemedim son BIOS'u.

Pump fan girişi yok ki bende hocam CH1 CH2 CH3 cpfan var sadece.

Fanların güç bağlantısını CPU fan kısmına çoklayıcı ile, pompanın bağlantısını ise CHA_FAN kısmına yapalım. Ayrıca (Smart fan Speed Control) adı altında fanların hızını da kontrol edebileceğinizi belirtmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda ASRock A tuning uygulamasının üzerinden fan RPM'lerini nasıl kontrol edebileceğinizi detaylı şekilde gösteriyor.

Fanların güç bağlantısını CPU fan kısmına çoklayıcı ile, pompanın bağlantısını ise CHA_FAN kısmına yapalım. Ayrıca (Smart fan Speed Control) adı altında fanların hızını da kontrol edebileceğinizi belirtmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videoda ASRock A tuning uygulamasının üzerinden fan RPM'lerini nasıl kontrol edebileceğinizi detaylı şekilde gösteriyor.
Bir incelim hocam allah razı olsun mavi ekran düşerse yine yazacağım buraya hocam çok teşekkür ederim.

Hocam okadar uğraştim😔hakkınızı helal edin biosta f10 yaparak kaydediyormuş benim bios esc basarak çıkıyordum hep ben☺️fan ayarlarımı yaptım.
Şimdi kasanın fanlarına cha soketlerine bağlayacağım direk elektiriğe takmışlar bu vatan iyide elemanları makineyi haşlayıp veriyolar.
Ram arızalıymış benim meyer ilk aldığımda 2 ay önce yazmıştım yukarı bi haberler bu işlerden kendim buldum ramın arızasını.

Hocam şuanlık daha mavi ekran almadım alırsam etiketliyeceğim seni bidaha rahatsız edeceğim seni☺️

Son düzenleme:
Bir incelim hocam Allah razı olsun mavi ekran düşerse yine yazacağım buraya hocam çok teşekkür ederim.

Hocam o kadar uğraştim😔hakkınızı helal edin BIOS'ta F10 yaparak kaydediyormuş benim BIOS ESC basarak çıkıyordum hep ben☺️fan ayarlarımı yaptım.
Şimdi kasanın fanlarına cha soketlerine bağlayacağım direk elektriğe takmışlar bu vatan iyide elemanları makineyi haşlayıp veriyorlar.
RAM arızalıymış benim meyer ilk aldığımda 2 ay önce yazmıştım yukarı bir haberler bu işlerden kendim buldum RAM'ın arızasını.

Hocam şu anlık daha mavi ekran almadım alırsam etiketliyeceğim seni bir daha rahatsız edeceğim seni☺️

Sonuç nedir?

-Fanları istediğim gibi ayarlıyorum radyatör fanlarını, ama sadece pompa devri değişmiyor seste etmiyor hep aynı devirde çalışsın diye tasarlanmış galiba?
-Bir de kasa fanlarımı direk arkada PSU'ya bağlamışlar küçük siyah 4 pin girişleri var? Öndeki fanları 3 adet onlar tek kablo sankı onu direk anakarta takacağım.
Şu an acaba son devirdemi çalışıyolar PSU'ya direk bağlı olduğu için? Ama kasadada öyle bir ağır fan sesi yok, ön hava girişini biraz daha fazla yapayım diyorum,
Forza 5 de yük altında 3090 ekran kartım 69.70 arası gibi geliyor he tabii ben termali değiştim acayip fark oldu hele hot spot ta.
CPU da fazla sıvı soğutucu fan açmadan yük altında oda bazen 66 bazen 70 derece boşta 38.39

-Bu arada pompa 3pin giriş olduğu için devrine müdahale edemiyoruz galiba fotoğraf ekledim 3 pin olan pompa. BIOS işini çözdüm artık fanları doğru bağladımmı tamamdır kasa dahil.

-Ekran kartı eski ve yeni değerler termalden sonra fotoğraf ekledim.

-Şu anlık mavi ekran daha almadım hocam.
Dediklerinizi yaptım tabii sadece SYS işini halledemedim komutta hata veriyor 2.de demiştim.

-Windows güncellemelerini alıyorum sürekli sıkıntı yok, chip set olsun anakart sürücüleri olsun arar ara güncellemeleri kontrol ediyorum sitesi üzerinden.
Sadece BIOS son sürümü beta diye yüklemedim benimki 2 küsur yenisi 3 küsur.

@GFYT

Forza'ya girdim bu sabah ekran karardı gitti. Mavi ekran gelmedi ama sisteme düştü.
Bu ara hep böyle siyah ekran mavi yok hocam.

Hep de bu lanet oyunda yapıyor oynarken, bu kadar güncelleme ve doğrulama olmazki her zaman her zaman.

Dosya Ekleri

• FAA93EBE-45C7-4E0D-8695-CD5747EFDD4B.jpeg
    FAA93EBE-45C7-4E0D-8695-CD5747EFDD4B.jpeg
    248,2 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_2580.jpeg
    IMG_2580.jpeg
    132,9 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_2605.jpeg
    IMG_2605.jpeg
    231,9 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleyen: Moderatör:
-Fanları istediğim gibi ayarlıyorum radyatör fanlarını, ama sadece pompa devri değişmiyor seste etmiyor hep aynı devirde çalışsın diye tasarlanmış galiba?
-Bir de kasa fanlarımı direk arkada PSU'ya bağlamışlar küçük siyah 4 pin girişleri var? Öndeki fanları 3 adet onlar tek kablo sankı onu direk anakarta takacağım.
Şu an acaba son devirdemi çalışıyolar PSU'ya direk bağlı olduğu için? Ama kasadada öyle bir ağır fan sesi yok, ön hava girişini biraz daha fazla yapayım diyorum,
Forza 5 de yük altında 3090 ekran kartım 69.70 arası gibi geliyor he tabii ben termali değiştim acayip fark oldu hele hot spot ta.
CPU da fazla sıvı soğutucu fan açmadan yük altında oda bazen 66 bazen 70 derece boşta 38.39

-Bu arada pompa 3pin giriş olduğu için devrine müdahale edemiyoruz galiba fotoğraf ekledim 3 pin olan pompa. BIOS işini çözdüm artık fanları doğru bağladımmı tamamdır kasa dahil.

-Ekran kartı eski ve yeni değerler termalden sonra fotoğraf ekledim.

-Şu anlık mavi ekran daha almadım hocam.
Dediklerinizi yaptım tabii sadece SYS işini halledemedim komutta hata veriyor 2.de demiştim.

-Windows güncellemelerini alıyorum sürekli sıkıntı yok, chip set olsun anakart sürücüleri olsun arar ara güncellemeleri kontrol ediyorum sitesi üzerinden.
Sadece BIOS son sürümü beta diye yüklemedim benimki 2 küsur yenisi 3 küsur.

@GFYT

Forza'ya girdim bu sabah ekran karardı gitti. Mavi ekran gelmedi ama sisteme düştü.
Bu ara hep böyle siyah ekran mavi yok hocam.

Hep de bu lanet oyunda yapıyor oynarken, bu kadar güncelleme ve doğrulama olmazki her zaman her zaman.

Aldığınız mavi ekran, önceki sorunlarla alakalı değil; yeni yaptığınız varsa Windows Update kaynaklı. W11 mi kullanıyorsunuz?

Kullandığınız sıvı soğutma ahım şahım bir model değil. GPU sıcaklıklık değerlerine bakılacaksa hotspot değeri yüksek çıkabilir, normaldir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı