30K sıralama ile mühendislik okumak fırsat çıkartır mı?

yokbedahaneler

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Dün açtığım konudaki yardımlarınız için teşekkür ederim. Zaten gönlümde olan mühendislik mesleğini seçmeye karar verdim ancak kafamda şöyle bir soru var. Şu anki sıralamamla gideceğim bilgisayar, elektronik haberleşme mühendisliği gibi bölümler önüme fırsatlar çıkarır mı? Çünkü İTÜ, ODTÜ, YTÜ dışında okunan mühendisliklerin bir önemi olmadığı konusunda şeyler okudum. Elbette kendimi geliştirene her şeyin kapısı açılıyor ancak sayılı üniversitelerden mezun olmamış olmam bana büyük handikaplar oluşturur mu?

İnternetin burnumuzdan girip ağzımızdan çıktığı bir dönemde halen üniversitelere bel bağlıyorsanız asıl yanlış burada başlıyor bana kalırsa. Ülkedeki ilk 30 bin öğrenciden biri olmuşsunuz ve fırsat çıkar mı diye soruyorsunuz. Yeter ki üniversiteye kaydolun ve derslerinizi, vizyonunuzu, risklerinizi düşünerek interneti de kullanarak işverenlerin istediği konumlara gelmeye çalışın. Başka türlüsü yok çünkü. Binlerce insan var ODTÜ, İTÜ, YTÜ'den çıkmamış ama ortalama üstü maaş alıp hayata devam eden. Düşünmeniz gereken şey üniversite ismi değil yapmak istedikleriniz olmalı..

Üniversitenin öğrenci kalitesiyle akademik kalitesinin doğru orantısı var.
İnternetin burnumuzdan girip ağzımızdan çıktığı bir dönemde halen üniversitelere bel bağlıyorsanız asıl yanlış burada başlıyor bana kalırsa. Ülkedeki ilk 30 bin öğrenciden biri olmuşsunuz ve fırsat çıkar mı diye soruyorsunuz. Yeter ki üniversiteye kaydolun ve derslerinizi, vizyonunuzu, risklerinizi düşünerek interneti de kullanarak işverenlerin istediği konumlara gelmeye çalışın. Başka türlüsü yok çünkü. Binlerce insan var ODTÜ, İTÜ, YTÜ'den çıkmamış ama ortalama üstü maaş alıp hayata devam eden. Düşünmeniz gereken şey üniversite ismi değil yapmak istedikleriniz olmalı..
Bahsettiğiniz şey tüketmek biz her şeyi tüketmeye kafamızı yoruyoruz üretmemeninde sürekli bir bahanesi var halbuki üretmediğimiz için bu bahaneler ortaya çıkıyor. Asıl düşünmemiz gereken nasıl katkı sağlarım bu mesleğe bu okula veya kendime bunu aşamayacağız sanırım.

İllaki top seviyedeki üniversitede okuyanlara göre bir handikap olacaktır. Ama bu handikapı kapatmak tamamen sana kalmış bir şey , sonuçta 30k kötü bir sıralama değil ve bunu başarırsın diye düşünüyorum.

Üniversitenin öğrenci kalitesiyle akademik kalitesinin doğru orantısı var.

Bahsettiğiniz şey tüketmek biz her şeyi tüketmeye kafamızı yoruyoruz üretmemeninde sürekli bir bahanesi var halbuki üretmediğimiz için bu bahaneler ortaya çıkıyor. Asıl düşünmemiz gereken nasıl katkı sağlarım bu mesleğe bu okula veya kendime bunu aşamayacağız sanırım.
Tüketmekten bahsetmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı