Mühendislik okumak

• Konuyu başlatan Fro
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 3B

Fro

Kilopat
Gelecek yıl üniversite sınavına gireceğim. Hedeflerimi yüksek tutuyorum. Aklıma takılan birkaç konu oldu. Uzun zamandır bir yurt dışı hayalim var. Araştırma sonucunda Kanada'nın benim için en ideal ülke olduğuna karar verdim.

Meslek konusunda Bilgisayar Mühendisliği hedefliyorum uzun zamandır. Bilgisayarla ilgilenmeyi severim fakat kodlamaya başlayamadım. Son yıllara yaklaştığım için derslere ağırlık veriyorum ve ona zaman ayıramıyorum. Ona bağlanırsam derslerim aksayabilir. Bunun bana üniversitede aşırı bir zararı olur mu? Kodlamaya üniversite başlayınca fazla geç kalır mıyım? Çünkü planlarımda birkaç yıl Türkiye'de iş tecrübesi edinip yurt dışına çıkmak var, işimi kolaylaştıracaktır.

Bu sorunlardan dolayı başka mühendislikleri de düşünmeye başladım. Uçak, makine, maden mühendislikleri gibilerine göz attım. Mühendisliklerin birçoğu sevebileceğim işler. Kendim sorunlara hızlı çözüm üretmeyi seven biriyim, yaratıcı şeyler düşünmekten hoşlanırım, analitik düşünce yapısına sahibim. Bilgisayar dışındaki bu mühendisliklerdeki endişem yurt dışı konusunda. Bilgisayar konusunda yurt dışında iş imkânı fazla fakat diğerlerini pek bilmiyorum. Gelecek olarakta düşündüğümüzde bilgisayarın önü açık görünüyor.

Birkaç soruma ve kararsızlıklarıma önerilerinizi bekliyorum. Bunların dışında meslek önerileri de olabilir. Belki henüz keşfetmediğim, bana uygun şeyler olabilir. Benim için önemli olan, bu mesleği çeşitli ülkelerde kullanabilmem, gelecekte daha çok ihtiyaç duyulacak bir meslek olması.

Bilgisayar mühendisliği için konuşacağım.
Ufaktan başlamanın derslerine pek zararı olmaz. İlgini çeken bir alan belirleyip bir şeyler öğrenmeye başla derim. Bu konuda tavsiye verebilirim.
İyi bir üniversite çok önemli. İyi bir sıralama tutturmak için elinden gelen her şeyi yap, gerekirse sınava ikinci kez gir.
Matematiğe ilgin ne düzeyde? Mühendisliğin ilk senelerinde Calculus, Linear Algebra, Differantial Equations gibi yüksek kredili ağır matematik derslerin olacak. Bunlara hazır mısın?
İngilizcen ne düzeyde? İngilizce eğitim veren bir üniversite kazanmaya çalış. Bilgisayar mühendisliği İngilizce'den ibarettir. Yeni bir programlama dili çıkar, dökümanları İngilizce olur. Çözemediğin bir problem olur, Stackoverflow gibi sitelere konu açmak zorunda kalırsın. Derslerle alakalı her konuda İngilizce kullanacaksın.

Bilgisayarın önü her zaman açık. Ama rekabet fazla. Öne çıkmak zor.

Uçak ve Uzay Mühendisliğinide tavsiye edebilirim, bilgisayar kadar önü açık bir sektör. Fizik ile aran iyi ise bir bak derim.

Mühendislik bölümü içinde matematik bölümü kadar matematik barındırır. Önce bunu bilmek gerek. Daha sonra yurt dışında bütün mühendislik bölümleriyle ilgili iş bulabilirsin. Üretimin olduğu yerde mühendislik vardır.

Bilgisayar istiyorsan bilgisayar oku. Diğer dallar sonradan ilgini çekmeyebilir ya da zor gelebilir. Hepsi mühendislik sonuçta diye düşünme. Çok zor bir meslek olduğu için sahip olduğun ilginin çetrefilli tarafları karşılıyor olması gerekir. Yoksa büyük ihtimalle mutsuz olursun.

Bilgisayar, araştırma sonucu elde ettiğiniz bilgi gibi global olarak bir standart haline geldiğinden olmazsa olmaz bir konuma yerleşti. Hem yazılımsal hem donanımsal olarak. Kodlamaya bir zorunluluktan ziyade bir hobi olarak başlarsanız emin olun birkaç ayda meslek lisesi öğrencisinden ileride olursunuz. Fakat dediğim gibi, severek yaparsanız. Kodlamaya başlamak, mantığını kavramak yeni bir oyuna başlamak gibi. Oyunun mekaniklerini, mantığını kavrama aşaması biraz sıkıcı olabilir fakat mantık çözüldükten sonra yardırırsın. Kodlama da aynen böyle, fakat içindeki o heves başlangıçtaki kavrama aşamasını da keyiflendirir. Teknik lise(web tasarım)+bil. prog. ön lisans mezunuyum. 5 yılım bilgisayar dersleriyle geçti, bir gün sınavlarıma çalışmadım fakat notlarım hep iyiydi. Bahsetmekteki amacım hevesiniz olursa o işte iyi olmak için okulunu okumanız şart değil. Hakkınızda hayırlısı olsun, iyi yolculuklar! :)

Bilgisayar mühendisliği için konuşacağım.
Ufaktan başlamanın derslerine pek zararı olmaz. İlgini çeken bir alan belirleyip bir şeyler öğrenmeye başla derim. Bu konuda tavsiye verebilirim.
İyi bir üniversite çok önemli. İyi bir sıralama tutturmak için elinden gelen her şeyi yap, gerekirse sınava ikinci kez gir.
Matematiğe ilgin ne düzeyde? Mühendisliğin ilk senelerinde Calculus, Linear Algebra, Differantial Equations gibi yüksek kredili ağır matematik derslerin olacak. Bunlara hazır mısın?
İngilizcen ne düzeyde? İngilizce eğitim veren bir üniversite kazanmaya çalış. Bilgisayar mühendisliği İngilizce'den ibarettir. Yeni bir programlama dili çıkar, dökümanları İngilizce olur. Çözemediğin bir problem olur, Stackoverflow gibi sitelere konu açmak zorunda kalırsın. Derslerle alakalı her konuda İngilizce kullanacaksın.

Bilgisayarın önü her zaman açık. Ama rekabet fazla. Öne çıkmak zor.
Uçak ve Uzay Mühendisliğinide tavsiye edebilirim, bilgisayar kadar önü açık bir sektör. Fizik ile aran iyi ise bir bak derim.
Fizik ve matematik ile aram oldukça iyi. Ezber konuları değilde mantık yürütülen, bulmaca gibi olan şeylerle uğraşmaktan hoşlanırım. İngilizce konusunu her zaman sıkı tutuyorum. İngilizce ve diğer dersleri ayrı yerde tuttuğum söylenebilir. Sonuç olarak gelecekteki hedefim için en çok İngilizceye ihtiyacım olacak.
Bilgisayar, araştırma sonucu elde ettiğiniz bilgi gibi global olarak bir standart haline geldiğinden olmazsa olmaz bir konuma yerleşti. Hem yazılımsal hem donanımsal olarak. Kodlamaya bir zorunluluktan ziyade bir hobi olarak başlarsanız emin olun birkaç ayda meslek lisesi öğrencisinden ileride olursunuz. Fakat dediğim gibi, severek yaparsanız. Kodlamaya başlamak, mantığını kavramak yeni bir oyuna başlamak gibi. Oyunun mekaniklerini, mantığını kavrama aşaması biraz sıkıcı olabilir fakat mantık çözüldükten sonra yardırırsın. Kodlama da aynen böyle, fakat içindeki o heves başlangıçtaki kavrama aşamasını da keyiflendirir. Teknik lise(web tasarım)+bil. prog. ön lisans mezunuyum. 5 yılım bilgisayar dersleriyle geçti, bir gün sınavlarıma çalışmadım fakat notlarım hep iyiydi. Bahsetmekteki amacım hevesiniz olursa o işte iyi olmak için okulunu okumanız şart değil. Hakkınızda hayırlısı olsun, iyi yolculuklar! :)

Sanırım kodlama konularına göz atmaya başlayacağım. Bunun için bir başlangıç tavsiye eder misiniz? Genelde Python önerildiğini görüyorum. Buna başlamak için kurs, rehber tarzı öneriniz var mıdır? Udemy üzerinde birçok kurs gördüm fakat içerikleri hakkında bilgim yok.

Fizik ve matematik ile aram oldukça iyi. Ezber konuları değilde mantık yürütülen, bulmaca gibi olan şeylerle uğraşmaktan hoşlanırım. İngilizce konusunu her zaman sıkı tutuyorum. İngilizce ve diğer dersleri ayrı yerde tuttuğum söylenebilir. Sonuç olarak gelecekteki hedefim için en çok İngilizceye ihtiyacım olacak.

Sanırım kodlama konularına göz atmaya başlayacağım. Bunun için bir başlangıç tavsiye eder misiniz? Genelde Python önerildiğini görüyorum. Buna başlamak için kurs, rehber tarzı öneriniz var mıdır? Udemy üzerinde birçok kurs gördüm fakat içerikleri hakkında bilgim yok.
Senin kodlamaya daha çok ilgin var gibi, o yönde devam et sen hedefinden şaşma :D

Uçak Mühendisliği konusuna gelirsek, Türkiye'de gidemezsen yıllık 2500 dolar gibi bir fiyata Ukraynada okuyabilirsin, eğitim kaliteleri bize göre bir hayli yüksek.

Senin kodlamaya daha çok ilgin var gibi, o yönde devam et sen hedefinden şaşma :D

Uçak Mühendisliği konusuna gelirsek, Türkiye'de gidemezsen yıllık 2500 dolar gibi bir fiyata Ukraynada okuyabilirsin, eğitim kaliteleri bize göre bir hayli yüksek.
Onun üzerinde takılma sebebim ülkelerde iş olanağı kolay gibi durduğundan :D Uçak Mühendisliği Türkiye'de oldukça iyi. Fakat yurt dışında nasıl olduğu hakkında fazla bilgiye ulaşamadım. Çalışma koşulları hakkında fazla fikrim yok. Bilgisayar Mühendisliğinin çalışma ortamı az çok belli. Ek olarak ileride yeterince ilerleyebilirsem kendim bir proje başlatmayı hedefliyorum. Bundan dolayı biraz daha özgür kalıyor.

Arkadaşlar zaten işin İngilizce ve matematikle olan kısmını söylemişler.

İşin kodlama kısmına gelirsek, herhangi bir dil öğrenmeye başlamadan önce işin bilgisayar bilimi ve algoritma tarafına hakim olmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.

İngilizceyle de sorunun yoksa mit'nin computer science ve algorithm and data structures video dersleri var. Onlara bakabilirsin.

Sonrasında iş bir dilin sytax'ini öğrenmeye kalsın, o kolay kısmı.

Mühendislik bölümü içinde matematik bölümü kadar matematik barındırır. Önce bunu bilmek gerek.

Bu kadar abartmasaydınız keşke. Sonuçta kümeler kuramını içermiyor.

Düzgün bir yerde hakkıyla okumak istiyorsan lise ingilizcesinden daha iyi bir ingilizcen olmalı. Matematiği 40 soru üzerinden en az 35 yapmalısın. Bir o kadar da fen. Sınavda iyi bir iş çıkardıktan sonra o puan ile bölüm bile değiştirebileceğini için sen sadece sınava çalış. Okuldan önce kodlamaya başlamanın çok büyük artıları olmayacaktır ama vakit bulursan yapabilirsin. İngilizceni C1 yapmaya bak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı