31 yaşında Ne iş yapabilirim?

HiFiMAN

Hectopat
Daha fazla  
31 yaşımdayım diyorum artık, 30 yaşı doldurdum sonuçta.

Bugüne kadar hiçbir iş tecrübem olmadı. Bu saatten sonra da olur mu bilmiyorum ama bütün gün evde oturmak çok canımı sıkıyor. Kim bilir belki de kıymetini bilemiyorumdur. Bir mesleğim yok. Yani yok denmesi daha uygun. YTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini tam 11 senede bitirdim. 11 senenin üzerine de 1 sene yatmakla geçti. Bu yüzden bu alanda çalışabileceğimi sanmıyorum, ki hiçbir şey de bilmiyorum mühendislik hakkında.

Hayatım psikolojik sorunlarla boğuşmakla geçti. Gitmediğim doktor, kullanmadığım ilaç kalmadı. Kapalı hastanelerde şok tedavisi de gördüm. Çözemedim. Halen avuç avuç ilaç içiyorum. İçmeyince neler olacağını tahmin bile edemiyorum, sadece 1 günlük ara kriz geçirmeme yetebiliyor. Fiziksel olarak çok güçlüyüm, bu yüzden kendi adıma da başkaları adına da tehdit olabiliyorum. Bipolar hastasıyım. Düzenli ilaç kullanıyorum.

Bir yandan da işe başlamak istiyorum. Maddi durumum ailem sayesinde çok iyi. O yüzden çok da çalışasım gelmiyor, en azından asgari ücretli bir işi sürekli yapmama gerek görmüyorum. Bim'de kasiyerlik ve ürün dizme gibi. Kendime güvenim tamamen sıfırlandı. Mühendis olmak isterken evden çok çıkmayan biri oldum. Ayrıca kimseyle arkadaşlığım da yok. Liseden bir arkadaşım var, üniversiteden de bir. Onlarla da samimi değilim. Hayatım forumlarda ve sözlüklerde takılmakla geçiyor.

Bir suçum var mıydı da bu hale geldim bilmiyorum ama yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim, sırf bu yüzden. Daha iyi bir hayatı hak etmiyorsam ve düzelemiyorsam, ben de pislik biri olmaktan çekinmem açıkçası. Belki lise sonda İstanbul Üniversitesi Eczacılık fakültesi seçseydim, bu kadar zorluk yaşamazdım hayatımda. Bu kadar kariyer hedefi de gütmezdim. Şu anda aklımı toparlamaya bile gücüm yok. Tedavi görmek de çare etmiyor dediğim gibi. Kendimi tamamen tecrit ederek yaşamak da istemiyorum.

Dijital iş öğrenin,pixelart öğrenip NFT olarak satabilirsiniz,ya da tasarım öğrenip biraz yaratıcılığınız da varsa firmaların websitelerin logolarını yapabilirsiniz.

Dijital iş öğrenin,pixelart öğrenip NFT olarak satabilirsiniz,ya da tasarım öğrenip biraz yaratıcılığınız da varsa firmaların websitelerin logolarını yapabilirsiniz.
Evden çalışabileceğiniz mesleklere yönelin hocam, hobi amaçlı grafik tasarım vs öğrenerek kendinizi geliştirin.
Selamlar dostlarım, grafik tasarım gibi alanlar yeteneklerim dahilinde değil, yani en azından en uzak olduğum konular ve hiç ilgim yok. Mesela resme de hiç ilgim yok, çöp adamı zor çizerim. Bu konu en yeteneksiz olduğum alan. Elektronik mühendisliği yapma ihtimalim daha yüksek. Dijital işleri de yapabileceğimi sanmıyorum ve yine hiç ilgim yok. Mesela kripto para ne, onu bile tam bilmiyorum. Olmadı hamallık falan yapabilirim bir süre, tabii şirketlerin elemanı olarak. Yine ücret düşük olur ama uzun süre fiziksel performans gerektiren işleri yapabilirim. Ben iş istiyorum, para değil ama yapabileceğim bir şey olsun. Gerektiğinde istifa ederim. Zaten maddi derdim zerre kadar yok. Ailem zengin ve düzenli yüklü para akışı var. Engelli hayatı yaşamak istemiyorum, derdim bu.

Bence insanlarla konuşabileceğin işleri seçsen senin için daha iyi olur böylece sosyal hayatında gelişir. En basitinden garsonluk ve kasiyerlik (Bunalımlarımda insanlarla konuşmak terapi gibi geliyordu o yüzden bunları önerdim). Ne kadar asgari ücretli iş istemiyorum desende tecrübesiz olarak yapabileceğin meslekler asgari ücretle başlıyor. Zaten maddi durumun iyi işten aldığın parayı cebine atarsın.

Hocam merakımdan soruyorum kusur görün. Bu yaşa kadar cidden nasıl çalışmadınız?
Babam 35000 Euro'nun üzerinde aylık gelire sahip. Hiç para derdim olmadı ki. Ruhen bitmiş biriyim. 2 günde bir spora gidiyorum, kalan tüm vakitte evdeyim. Artık çalışmam gerekiyor. Kasiyerlik de olsa yapacağım açıkçası. Baktım olmuyor, çıkarım. Kendi alanımda yeteneğim olmadığına inanıyorum. Bu sebeple başka işler deneyeceğim. Olmadı profesyonel güç sporuna başlayacağım açıkçası. Hormon kullanmaya da müsaitim.
Bence insanlarla konuşabileceğin işleri seçsen senin için daha iyi olur böylece sosyal hayatında gelişir. En basitinden garsonluk ve kasiyerlik (Bunalımlarımda insanlarla konuşmak terapi gibi geliyordu o yüzden bunları önerdim). Ne kadar asgari ücretli iş istemiyorum desende tecrübesiz olarak yapabileceğin meslekler asgari ücretle başlıyor. Zaten maddi durumun iyi işten aldığın parayı cebine atarsın.
Garsonluk için kabayım. Kasiyerlik daha uygun olur. Ben araştırayım.

Babam 35000 Euro'nun üzerinde aylık gelire sahip. Hiç para derdim olmadı ki. Ruhen bitmiş biriyim. 2 günde bir spora gidiyorum, kalan tüm vakitte evdeyim. Artık çalışmam gerekiyor. Kasiyerlik de olsa yapacağım açıkçası. Baktım olmuyor, çıkarım. Kendi alanımda yeteneğim olmadığına inanıyorum. Bu sebeple başka işler deneyeceğim. Olmadı profesyonel güç sporuna başlayacağım açıkçası. Hormon kullanmaya da müsaitim.
Peki bu durumuna ailen ve özellikle baban ne diyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı