32.000 TL'ye aile içi kullanılacak laptop önerisi

Bir de Casper'da Monster'da 30 40W gibi çekişlerde ısınacak laptoplar değiller bu da sallama olmuş abartmayın
Yok, Casper öyle.

10 dakikalik oyun testinin 4-5. dakikasinda 88-90 a vuruyor sicakliklar, watt mhz degismiyor bu sirada.

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-23_150239423.png
    resim_2024-01-23_150239423.png
    981,2 KB · Görüntüleme: 12
  • resim_2024-01-23_150452514.png
    resim_2024-01-23_150452514.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 11
Yok, Casper öyle.

10 dakikalik oyun testinin 4-5. dakikasinda 88-90'a vuruyor sicakliklar, watt MHz degismiyor bu sirada.

Bunun sebebi wat değil ki ekran kartının sıcaklığı, soğutma sistemi öyle bir kötü ki 2 fanı da aynı yere koymuşlar isterse CPU kendini %5 kullansın ekran kartı ısındığı zaman oda ısınıyor. Tek kanaldan soğutmaya çalışılmış. İ7 ise daha kötü bir durumdadır eminim, cpu %60 kullanımlardayken sıkıntı yok ama GPU %96 ve CPU %60 ise evet 87 90 derecelere vuruyor. CPU %70 kullanıldığında genelde 45W TDP'yi aşıyor turbo ile o zaman 90 dereceyi aşarak throttle yiyor.

Sonuc dedigim yere cikiyor, dusuk watt berbat sogutma sonuc.
Aynı şeyi söylüyoruz ama sen işine geldiğini anlıyorsun şu an. İşlemci 30 40 W değerlerinde çalışarak 87 dereceye vurmaz kanıtı da bu. İşlemci 50W limitliyken yaptığım MS bench testi var elimde buyur. Max 85 dereceyi görmüş.
ex.png

Limitte yememiş ve max 85 derce ve arada 50W'ın üstüne çıktığını düşünürsek max sizin fotoğraflara göre kötü değil. Orada yazan Max 73.1W limitsiz değeriydi ona aldanmayın en fazla 50 55W görüyor güç seçeneklerinden limitlemiştim. Eğer ekran kartı kullanımıyla beraber kullandığınız zaman 30W bile çalışsa CPU ekran kartının ısısı ile beraber 87 dereceyi geçiyor maalesef çünkü ekran kartı deli gibi güç yiyor. Yani sonuç berbat soğutma ama aynı zamanda iki fanı aynı bölgeye koymanın saçmalığı da var. Bunu basit bir açıklamayla sadece işlemcinin 30 40W çalışması sayesinde 87 dereceye çıkıyor diye açıklamak saçma olur. Bunun sebebi dediğim gibi işlemcinin 30 40W değerinde çalışması değil CPU ve GPU'yu aynı kanal üzerinden ve iki fanı aynı bölgeye koyarak soğutmaya çalışmak.
Bra okuyabiliyorsun degil mi? Cihaz 30-40 watt cekince oyun icinde 90 derece goruyor diyorum Monster 80 watt cekiyor oyun ici 88 derece diyorum sogutma G870 iyi diyorsun. Forum herkese acik olunca boyle oluyor iste. Test falan olsa veya trollden bildirme seyi olsa forum duzelir.

Cihaz bosta 4k RPM calisinca RGB Klavye ile bakisirsin artik.
Cihazın boşta 4K RPM çalışması eleştirisi çok yerinde burada haklısınız ama dediğim gibi sadece işlemcinin 30 40W çekmesiyle 90 derece olacak kadarda değil yukarıda gördüğünüz bench testindeki gibi.

Bu arada zaman ayarı 960M yani çalıştırdım testi merak etmeyin, clear falan yapılmadı limit olamdan çalıştırdığımda thermal yediği için clear yapmıştım ama 55W TDP iel denedim clear yapmadım. Eski testteki limitsiz değerindeki max TDP'yi gösteriyor o kafanızı karıştırmasın 73.1W ve test bittikten sonra aldığım için ekran görüntüsünü şu anki değerleri 30 ama çokta bir önemi yok max değerler önemli şu an.

Son düzenleme:
Aynı şeyi söylüyoruz ama sen işine geldiğini anlıyorsun şu an. İşlemci 30 40 W değerlerinde çalışarak 87 dereceye vurmaz kanıtı da bu. İşlemci 50W limitliyken yaptığım MS bench testi var elimde buyur. Max 85 dereceyi görmüş.
Eki Görüntüle 2094039
Limitte yememiş ve max 85 derce ve arada 50W'ın üstüne çıktığını düşünürsek max sizin fotoğraflara göre kötü değil. Orada yazan Max 73.1W limitsiz değeriydi ona aldanmayın en fazla 50 55W görüyor güç seçeneklerinden limitlemiştim. Eğer ekran kartı kullanımıyla beraber kullandığınız zaman 30W bile çalışsa CPU ekran kartının ısısı ile beraber 87 dereceyi geçiyor maalesef çünkü ekran kartı deli gibi güç yiyor. Yani sonuç berbat soğutma ama aynı zamanda iki fanı aynı bölgeye koymanın saçmalığı da var. Bunu basit bir açıklamayla sadece işlemcinin 30 40W çalışması sayesinde 87 dereceye çıkıyor diye açıklamak saçma olur. Bunun sebebi dediğim gibi işlemcinin 30 40W değerinde çalışması değil CPU ve GPU'yu aynı kanal üzerinden ve iki fanı aynı bölgeye koyarak soğutmaya çalışmak.

Cihazın boşta 4K RPM çalışması eleştirisi çok yerinde burada haklısınız ama dediğim gibi sadece işlemcinin 30 40W çekmesiyle 90 derece olacak kadarda değil yukarıda gördüğünüz bench testindeki gibi.

Bu arada zaman ayarı 960M yani çalıştırdım testi merak etmeyin clear falan yapılmadı. Sadece eski limitsiz değerindeki max TDP'yi gösteriyor test bittikten sonra aldığım için ekran görüntüsünü şu anki değerleri 30 ama çokta bir önemi yok max değerler önemli şu an.
Tek etken watt degil, kullanim vb de onemli dogrudur.

Demek istedigim oyun icinde 40 degerine ulasinca soba olmasiydi.

Ve evet, GPU sicakligi konusunda haklisiniz.

Tek etken watt degil, kullanim vb de onemli dogrudur.
Sonunda anlaştık.😀
Normalde bu kadar üstüne durmam bu konunun ama laptop ucuz ya (ucuzdan kastım onlar 35Kya aldılar 4060 laptop ben 30Kya aldım) gelen geçen arkadaşlarım dahil soruyorlar bana sürekli memnun musun ? Diye cihazdan. Bende yanlış veya yalan bir şey söyleyeceğim diye korktuğumdan hep araştırdım böyle şeyleri. @bilmemem hocam saolsun bana MS bench testini öğretti karışık gelmişti bana. İşlemci throttle yemeden nasıl çalıştırabilirim diye düşünürken undervoltta yapamıyorum güç seçeneklerinden kıstım bende ve max 55W değerine kadar limitleyip çalıştırabildim hemen ardından test yaptım 85 dereceyi aldım. Lakin tekrar söyleyeyim ekran kartını kullanmıyor bu test eğer ekran kartını kullansaydı sizin resimlerdeki gibi 90 dereceyi bulurduk.😂

Soran arkadaşlarıma zaten soğutma çöp diye söyleyeceğim ama tatildeyiz söyleyemiyorum şu an.

Demek istedigim oyun icinde 40 degerine ulasinca soba olmasiydi.

Ve evet, GPU sicakligi konusunda haklisiniz.

40 değerine çok aldanmayın. Intel'in zaten o işlemcide Max TDP değeri 45W'tır benim öyle i7 nasıl bilmiyorum gerçi ama bende ki cihaza göre konuşuyorum 40W kullandığı zaman zaten kullanım %70 ve üstü gibi değerlere fırlıyor benim cihazda yani sıcaklıkta artıyor haliyle %70 ve %75 az kullanım değil bir de GPU'nun kullanımı biniyor 90 dereceleri genelde bulmasa da oraya dayanıyor ben çok kızmıyorum. Bazen %60 kullanımda da 40W görüyor %70 kullanımda da. Aynı şey değiller ama TDP kullanımı aynı farkındaysan. Asıl sinir olduğum nokta işlemcinin Turbo frekansları, Turboya çıkar çıkmaz thermal yer mi bir işlemci ? Yiyor gerisi umurumda olmuyor genelde.

Son düzenleme:
@Losethyy Bu yazdıklarımı en net nerede fark ediyorum biliyor musun ? Ekran kartımı kullanamayan oyunlar var Gta sa gibi veya 2D oyunlar var onları da oynuyorum ekran kartı 70W değerini geçmiyor oyunda ve işlemci 40W veya 30W çalışıyor genelde sıcaklıklar hep 70 derece 80 derece. Kısaca 30 40W değerine çalışırken 90 derece buluyor değil ekran kartı 90+W değerlerinde çalışırken 90 derece buluyor demeniz daha doğru benim açımdan. Normalde bu ekran kartı max 90W çalışması gerekiyor 15W turbo diye biliyorum dikkat edin çok fazla görmüyor 100W+ ve üstünü sebebi bu. Genelde 90W üstünde sabit kullanırsa laptop ekran kartını ekran kartı da 84 dereceleri çok rahat bulur.

Turbo Boost'u kapatmak en iyi çözüm bunun için ama performans kaybı yaşatıyor. Özellikle CPU'ya yüklenen oyunlarda.
Evet soğutma bu yüzden çöp diyoruz da 40W'da da ısınıyor demezsin yani.😅
Bu laptopun sadece ekran kartının %99 kullanımda 104W'a çıktığını gördü bu gözler 40W ne ki ?

@Losethyy Bu yazdıklarımı en net nerede fark ediyorum biliyor musun ? Ekran kartımı kullanamayan oyunlar var Gta sa gibi veya 2D oyunlar var onları da oynuyorum ekran kartı 70W değerini geçmiyor oyunda ve işlemci 40W veya 30W çalışıyor genelde sıcaklıklar hep 70 derece 80 derece. Kısaca 30 40W değerine çalışırken 90 derece buluyor değil ekran kartı 90+W değerlerinde çalışırken 90 derece buluyor demeniz daha doğru benim açımdan. Normalde bu ekran kartı max 90W çalışması gerekiyor 15W turbo diye biliyorum dikkat edin çok fazla görmüyor 100W+ ve üstünü sebebi bu. Genelde 90W üstünde sabit kullanırsa laptop ekran kartını ekran kartı da 84 dereceleri çok rahat bulur.

Evet soğutma bu yüzden çöp diyoruz da 40W'da da ısınıyor demezsin yani.😅
Bu laptopun sadece ekran kartının %99 kullanımda 104W'a çıktığını gördü bu gözler 40W ne ki ?
Oyun icinde diyerek onlari dahil ettim zaten, duz 40w diyecek olsam TS Bench derdim. Buna takacaginizi dusunmedim aklima gelmedi hic.

Oyun icinde diyerek onlari dahil ettim zaten, duz 40W diyecek olsam TS bench derdim. Buna takacaginizi dusunmedim aklima gelmedi hiç.

Takmam normalde ama ben 55W kullanırken görmedim 40W ile gördüm deyince siz gözüme ilişti. Bir de şu görsellerde paylaştığınız oyunu bende oynamak istiyorum yükleyip bir ara bakalım hayırlısı. Sorun işlemcide değil bir tek, ekran kartı da soğuyamıyor bende ekran kartı ne zaman 90+W olsa 80 derecelere çıkıyor GPU MSI afterburnerda. Bu yüzden işlemci 40W olsa da işlemci %10 dahi kullanılsa da ekran kartının sıcaklığı sağ olsun normalde düşükken o bile çıkıyor 80 derecelere.🤣
Mesela 55W limitli ms bench testini attım size 30 40 derece olan ekran kartı o işlemci testinden sonra %0 kullanıma rağmen 60 derecelere ve hatta daha üstüne çıktı ben bunu anlatmak istedim size. Her laptopta olmaz bu bak tek bakır boru hattından sanırım 2 çekirdek soğutmaya çalışmak böyle oluyor.

Bu laptopun ciddi ciddi bir soğutma problemi var yani problem W değerlerinde de değil. İsterse CPU 10W olsun ekran kartı 100W'ta sabit çalıştır o işlemci yine bulacak yüksek değerleri saçma bir şekilde muhtemelen. İkisi birden sorunlu hem CPU hem GPU ama GPU yine idare ediyor. CPU throttleden dolayı çok şikayetçisi var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı