32 Bit sisteme 64 Bit Windows XP formatı atmak

Hocam sizinkine benzer bir sistem 2009 yılında bende vardı. Yıl oldu 2020 gidip hala kasa almadım. Aynı sistemin üzerine eklediğim ve değiştirdiklerim;
Anakart aynısı gibi duruyor G31MES2L.
1 GB olan RAM'i 4 GB'a yükselttim.
İçindeki 2 çekirdekli E6500 işlemciden kurtulup yerine 4 çekirdekli Xeon E5430 işlemci taktım.(Modlu)
HD4650 ekran kartımı HD6870 1 GB 256 Bit ile değiştirdim.
2x200 GB Baracuda harddisklerime 120 GB SSD (Windows 10 için gerekli) ekledim.
200W PSU'yu 400W PSU ile değiştirdim.
İşlemcimi overclock yapıp 2.97'den 3.66'ya çıkardım.
Soğutma kısmında kasa sirkülasyonu ve işlemci için ekstra 6 adet fan taktım.

Sonuç gayet memnun ediciydi. Son 2-3 yılda çıkan oyunların hiçbiri ilgimi çekmediği ve zamanım olmadığı için bana sadece LoL, CS:GO, Valorant, GTA 5 ve AOE2DE'de kasmadan oyun oynatabilecek bir cihaz istiyordum. Kasa almadan daha hesaplı ekipmanları tek tek toplayarak yaptım.
Isı değerleri Benchmark testinde GPU Max: 72 C. İşlemci Max: 48 C.

FPS değerleri orta-yüksek ayarlarda
LoL: 130-140
CS:GO: 85-90
Valorant: 100-110
GTA 5: 75-80
AOE2DE: 80-85

Eğer kasa alamıyorsan o sistemi yükselt. 1GB RAM ile Windows 10 masaüstüne geldiğine şükret bence. Ben kaç senedir Windows 7 kullanırım ve hala da öneriyorum. Sırf AOE2DE oyununun sadece Windows 10 ile çalıştığından dolayı 7 den 10'a geçtim. Şuan boşta iken 4GB RAM'in yarısını yiyor. Windows 7'de böyle bir durum yoktu. Windows 10 için en az 4 GB RAM gerekiyor. İşlemcin 2 çekirdekli olduğu için zorlanıyordur. Ayrıca Windows 10 ile HDD uyumlu değil. SSD alırsan daha rahat çalışır cihaz.

Hocam sizinkine benzer bir sistem 2009 yılında bende vardı. Yıl oldu 2020 gidip hala kasa almadım. Aynı sistemin üzerine eklediğim ve değiştirdiklerim;
Anakart aynısı gibi duruyor G31MES2L.
1 GB olan RAM'i 4 GB'a yükselttim.
İçindeki 2 çekirdekli E6500 işlemciden kurtulup yerine 4 çekirdekli Xeon E5430 işlemci taktım.(Modlu)
HD4650 ekran kartımı HD6870 1 GB 256 Bit ile değiştirdim.
2x200 GB Baracuda harddisklerime 120 GB SSD (Windows 10 için gerekli) ekledim.
200W PSU'yu 400W PSU ile değiştirdim.
İşlemcimi overclock yapıp 2.97'den 3.66'ya çıkardım.
Soğutma kısmında kasa sirkülasyonu ve işlemci için ekstra 6 adet fan taktım.

Sonuç gayet memnun ediciydi. Son 2-3 yılda çıkan oyunların hiçbiri ilgimi çekmediği ve zamanım olmadığı için bana sadece LoL, CS:GO, Valorant, GTA 5 ve AOE2DE'de kasmadan oyun oynatabilecek bir cihaz istiyordum. Kasa almadan daha hesaplı ekipmanları tek tek toplayarak yaptım.
Isı değerleri Benchmark testinde GPU Max: 72 C. İşlemci Max: 48 C.

FPS değerleri orta-yüksek ayarlarda
LoL: 130-140
CS:GO: 85-90
Valorant: 100-110
GTA 5: 75-80
AOE2DE: 80-85

Eğer kasa alamıyorsan o sistemi yükselt. 1GB RAM ile Windows 10 masaüstüne geldiğine şükret bence. Ben kaç senedir Windows 7 kullanırım ve hala da öneriyorum. Sırf AOE2DE oyununun sadece Windows 10 ile çalıştığından dolayı 7 den 10'a geçtim. Şuan boşta iken 4GB RAM'in yarısını yiyor. Windows 7'de böyle bir durum yoktu. Windows 10 için en az 4 GB RAM gerekiyor. İşlemcin 2 çekirdekli olduğu için zorlanıyordur. Ayrıca Windows 10 ile HDD uyumlu değil. SSD alırsan daha rahat çalışır cihaz.
Hocam E5440 bakıyordum ben de 200-250 lira bandında satılıyor, 200-250 liraya r3 1200 bulunuyor o yüzden bu parayı ona veremiyorum. Yükseltme yapmaya elim varmıyor çünkü hddlerin içi geçmiş çok yavaş ve arızalılar, yeni alsam sata 2 almak zorundayım sata 3 varken sata 2 alsam ileride yeni sistem toplayınca kullanamayacağım sata 3 varken sata 2yi napayım değil mi? E5440 alıp overclock yapsam soğutucu lazım soğutucular da ikinci el 100-150 lira. Elimde işlemci stok fanı hariç 2 harici fan var ama kasaya bir tanesi takılabiliyor. 3-4 tane daha alsam nereye takacağım o var. Ram ucuz ram alınır sıkıntı yok. Ekran kartı olarak da RX 470 - 570 istiyorum ama bu sistem onu besleyemez sanırım bakmadım oyun testlerine. Hülasa ikinci el yeni nesil sistem toplayacak kadar şu an bütçem yok, eski nesile para harcamaya da isteğim yok, arafta bir yerlerdeyim şu an :D
Bu arada hocam anakartta ssd desteği var mı nasıl taktınız?

Son düzenleme:
Hocam E5440 bakıyordum ben de 200-250 lira bandında satılıyor, 200-250 liraya R3 1200 bulunuyor o yüzden bu parayı ona veremiyorum. Yükseltme yapmaya elim varmıyor çünkü HDD'lerin içi geçmiş çok yavaş ve arızalılar, yeni alsam SATA 2 almak zorundayım SATA 3 varken SATA 2 alsam ileride yeni sistem toplayınca kullanamayacağım SATA 3 varken SATA 2'yi napayım değil mi? E5440 alıp overclock yapsam soğutucu lazım soğutucular da ikinci el 100-150 lira. Elimde işlemci stok fanı hariç 2 harici fan var ama kasaya bir tanesi takılabiliyor. 3-4 tane daha alsam nereye takacağım o var. RAM ucuz RAM alınır sıkıntı yok. Ekran kartı olarak da RX 470 - 570 istiyorum ama bu sistem onu besleyemez sanırım bakmadım oyun testlerine. Hülasa ikinci el yeni nesil sistem toplayacak kadar şu an bütçem yok, eski nesile para harcamaya da isteğim yok, arafta bir yerlerdeyim şu an :D
Bu arada hocam anakartta SSD desteği var mı nasıl taktınız?

Hocam SSD ile ilk tanışmam oldu diyebilirim. SATA portuna bağlayıp içine Windows 10 yükledim ve çalıştırdım. Büyük ihtimalle destekliyordur yani çalıştığına göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı