32 Bit sisteme 64 Bit Windows XP formatı atmak

O biçim kasıyor. Harddiskten kaynaklı olabilir çok eski harddisk.

Kurtul o harddiskten :)

Pentium'e5400.
HD2600 Pro.
1 GB RAM.
775 pin anakart.
250 GB / 500 GB harddiskler.

Sistem bu şekil. 250 GB olan harddiskte Win 7 Ultimate 32 Bit var ve çok kasıyor. 500 GB harddiskte ise Windows 10 64 Bit var ve mouse imleci bile zor hareket ediyor kastığından. 250 GB harddiske XP 64 Bit yüklemeyi düşünüyorum 7'den daha az kasar düşüncesiyle sizce mantıklı mı? Ve sistemi Windows 10 ile başlatıp 64 Bit XP CD'sini takarak Windows 7 bulunan harddiski formatlayabilir miyim? Çünkü Windows 7 olan harddisk 32 Bit olduğu için 32 Bit sisteme 64 Bit format atılmıyor.

Sistemin mouse takılma sebebi işlemci ve bilhassa RAM :) (bak RAM'e bak RAM'e :) RAM'dan olmasın :)

Hocam XP yerine Windows 7 Starter deneyin. Verim alamazsanız en kötü ihtimal XP'ye geçersiniz.
Hocam kimse sorumu cevaplamamış. Onu da atabilirim ama dediğim gibi format olur mu? 64 Bit diskten formatlamak istediğim 32 Bit diske format atabilir miyim? 64 bit atmak istiyorum çünkü ve 32 bite 64 Bit format direkt atılmıyor

Hocam kimse sorumu cevaplamamış. Onu da atabilirim ama dediğim gibi format olur mu? 64 Bit diskten formatlamak istediğim 32 Bit diske format atabilir miyim? 64 Bit atmak istiyorum çünkü ve 32 bite 64 Bit format direkt atılmıyor.

İşletim sisteminin diskle ne alakası var?
32 Bit veya 64 Bit disk diye bir şey yok abicim.

(Işletim sistemi ve CPU var)

Senin bir tek şey bağlar o da senin eski anakartlarda yok.(UEFİ BIOS DESTEGI)

Harddisklerin MBR ise UEFI kuırulum yapmazsın.

GPT ise yaparsın.

Olayın budur.

Yoksa 32 Bit disk diye bir şey asla yok!

Son düzenleme:
Hocam kimse sorumu cevaplamamış. Onu da atabilirim ama dediğim gibi format olur mu? 64 Bit diskten formatlamak istediğim 32 Bit diske format atabilir miyim? 64 bit atmak istiyorum çünkü ve 32 bite 64 Bit format direkt atılmıyor
Hocam sisteminiz sadece 32 Bit destekliyorsa 64 Bit kuramazsınız. Windows 7 Ultimate sisteme ağır kalmış. Windows 7 Starter 32 Bit, sisteme yeter diye düşünüyorum.

İşletim sisteminin diskle ne alakası var?
Bakın 250 gb olan harddiski kullanıyorum ben ve o harddiskte win 7 32 bit işletim sistemi yüklü. Ben win 7 veya Xp 64 Bit yüklemek istiyorum bu diske ve bildiğiniz üzere 32 Bit sistemi 64 bite direkt çeviremiyorsunuz öyle cdyi takıp format atarak. Bu noktada diğer harddisk ile (win 10 64 bit olan) sistemi başlatıp, 64 Bit format cdsini takıp 250 gb olan yani win 7 32 bit yüklü olan harddiske 64 Bit bir işletim sistemi kurabilir miyim?
Hocam sisteminiz sadece 32 Bit destekliyorsa 64 Bit kuramazsınız. Windows 7 Ultimate sisteme ağır kalmış. Windows 7 Starter 32 Bit, sisteme yeter diye düşünüyorum.
Hocam bir üstteki mesajıma bir bakar mısınız öyle olur mu diye? Ve evet ultimate çok ağır kalıyor starter veya home basic yükleyebilirim.

Bakın 250 gb olan harddiski kullanıyorum ben ve o harddiskte win 7 32 bit işletim sistemi yüklü. Ben win 7 veya Xp 64 Bit yüklemek istiyorum bu diske ve bildiğiniz üzere 32 Bit sistemi 64 bite direkt çeviremiyorsunuz öyle cdyi takıp format atarak. Bu noktada diğer harddisk ile (win 10 64 bit olan) sistemi başlatıp, 64 Bit format cdsini takıp 250 gb olan yani win 7 32 bit yüklü olan harddiske 64 Bit bir işletim sistemi kurabilir miyim?

Hocam bir üstteki mesajıma bir bakar mısınız öyle olur mu diye? Ve evet ultimate çok ağır kalıyor starter veya home basic yükleyebilirim.
Hocam Starter ideal, Home Basic yine ağır kalır. Bu arada sisteminiz destekliyorsa 64 Bit kurabilirsiniz. Yapmanız gereken yeni bir DVD'ye Windows 7'nin istediğiniz bir sürümünü 64 Bit yazmaktır.

Hocam Starter ideal, Home Basic yine ağır kalır. Bu arada sisteminiz destekliyorsa 64 Bit kurabilirsiniz. Yapmanız gereken yeni bir DVD'ye Windows 7 Starter 64 Bit yazmaktır.
Teşekkür ederim hocam, anlamadığım bir şey var sistemimin 64 biti desteklememesi mümkün mü ki? Mesela anakart mı desteklemiyor ne desteklemiyor? Benim bildiğim 32 veya 64 bit olabilir her sistem.

Teşekkür ederim hocam, anlamadığım bir şey var sistemimin 64 biti desteklememesi mümkün mü ki? Mesela anakart mı desteklemiyor ne desteklemiyor? Benim bildiğim 32 veya 64 bit olabilir her sistem.
Hocam bazı sistemler desteklemez. Mesela 64 Bit için ideal 4 GB RAM gerekir ve işlemcinin desteklemesi lazımdır.

Bilmeyen fikri olan herkes yorum yazıyor maşallah. Sosyal ne ara böyle bir platform oldu? İşlemciniz çok iyi değil. Ama grafik biriminiz ile birlikte Windows 10u rahatça kaldırabilecek bir işlemci.64 bit yükleme yapmanızın tek gerekliliği işlemcinizin AMD64 mimari desteği. Bakmadım ama öyle tahmin ediyorum ki işlemcinizin AMD64 mimarisi var.

Sizin donma ve takılma problemleriniz çok yüksek olasılıkla harddisk kaynaklı. Performans izleyicisi ile disk gecikmesini izlerseniz sorunun harddisk kaynaklı olduğunu çok rahat göreceksiniz. Ayrıca 1 GB RAM de günümüz için oldukça çağ dışı. Chrome tarayıcısının standart RAM tüketim miktarı kadar 😂

Son düzenleme:

Geri
Yukarı