32 GB RAM Boşa Masraf mı?

RAM alacaksanız onunla Dual Channel bir biçimde çalışacak bir RAM almaya dikkat edin. Ayrıca şu an kullandığınız SSD'nin marka ve modelini, kullandığınız RAM'in marka ve modelini belirtmeniz daha faydalı olacaktır emin olun. Bu arada sadece oyun için istiyorsanız SSD daha mantıklı geldi şimdilik. Daha sonra 32 GB RAM'e yükseltebilirsiniz ona bakılırsa. Ama RAM tek modül ise ve Single Channel çalışıyorsa kesinlikle yanına Dual Channel çalışacak bir RAM al derim.

RAM 32 GB Olunca oyunlar 16 GB RAM olan sisteme göre 2-3 GB daha fazla RAM kullanıyor ve bu da 5-6 FPS, bazen 10 FPS olarak oyuna yansıyor. Özellikle Low %1 FPS değerini yükseltiyor. Yani oyunda FPS droplar azalıyor ve akıcılığı arttırıyor. Bana sorarsan kesinlikle israf değil. Üst düzey bir sistemin varsa oyun kaliteni arttırır. Videoda FPS değerlerine ve RAM kullanımına dikkat et. İmkanım olsa alırdım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zararı olmaz tabii ki. Ama ağır Render işleri ile uğraşmıyorsanız çokta gerekli değil.

Kullanım alanınıza göre değişir. Günümüz oyunlarında (2x8) 16GB RAM yeterli oluyor. Android Studio gibi programlar kullanıyorsanız olabilir.

Depolama konusunda probleminiz yoksa ram alabilirsiniz. Ve evet ileriye dönük kesinlikle işe yarar.

Video edit render gibi işlerle uğraşmıyosan pek gerekli değil. Şu an günümüz oyunları 16 GB'ı yeni yeni zorlamaya başladılar.

Günümüzde normal kullanıcı için öyle. 16 GB yeterli. Tabii sisteminize göre de değişir. Bende RTX 2080 veya o tip yüksek bir kart var diyorsanız zaten sistemi alırken öyle almışsınızdır diye düşünüyorum.

sistemin iyiyse ve imkanın varsa alınır

RAM alacaksanız onunla Dual Channel bir biçimde çalışacak bir RAM almaya dikkat edin. Ayrıca şu an kullandığınız SSD'nin marka ve modelini, kullandığınız RAM'in marka ve modelini belirtmeniz daha faydalı olacaktır emin olun. Bu arada sadece oyun için istiyorsanız SSD daha mantıklı geldi şimdilik. Daha sonra 32 GB RAM'e yükseltebilirsiniz ona bakılırsa. Ama RAM tek modül ise ve Single Channel çalışıyorsa kesinlikle yanına Dual Channel çalışacak bir RAM al derim.
500 GB Samsung Evo SSD + 1 TB WD Blue HDD var. 2*8 GB da Hyperx Fury var. Ram ya da SSD'den 1'ini alabilecek kadar bütçe ayırabiliyorum ancak. Oyun ve genel kullanım.
Değil ben de geçeceğim oynadığım birkaç oyuna yetmiyor. 4 yuva da dolu işim zor epey.
Hangi oyunlar mesela?

İleri derken 2030'lar sanırım.

Bence 32 çok abartı. Daha sonra ekleme yapılacak şekilde alırsın, 3-5 sene sonra bir RAM daha takarsın olur.

Ben günümüzde 32GB RAM'e sahip sistem isteyen oyun bilmiyorum. Ama böyle bir oyun nasıl bir ekran kartı ister, az çok tahmin edebiliyorum.

Amacın sadece oyun ise gerek yok. En yüksek gördüğüm RAM kullanımı 14 GB COD Warzone ve BF5 13 GB oldu. Ancak bazı işler için RAM gerekebiliyor. Geçende bir arkadaş 60 GB RAM kullanımım oluyor ortalama 64 GB boğabiliyor 128 GB yapayım mı diye konu açmıştı. :D

Geri
Yukarı