32 GB RAM'li sistemde Yetersiz RAM ve mavi ekran hatası

Makaleler
3
Daha fazla  
Ekran kartı
Palit RTX4090 GAMEROCK 24GB 384Bit GDDR6X
Anakart
ASUS PRIME Z790-P WIFI DDR5 S+V+GL 1700p
İşlemci
Intel Core i9 13900KF 2.2GHz 5.8GHz 36MB LGA1700P
Merhaba, bilgisayarımda 32 GB RAM olmasına rağmen sürekli yetersiz RAM hatası alıyorum. Bazen bir oyun açarken bazen de After Effects veya Photoshop da bir şeyler yaparken. Bazen de birden maviş ekran gelip reset atıyor mavi ekranda ki hatayı göremiyorum çok hızlı geçiyor. Bugün CPU temp ile sıcaklığa baktım bazı işlemci çekirdekleri 90 derecelerdeydi. Fan hızını ben sessize almıştım acaba ondan mı oluyor bilmiyorum ama bunun RAM ile de ne alakası var onu da anlamıyorum. Ne yapmam gerektiği hakkında fikrim yok. Yardımcı olabilecek var mı?

Merhaba, bilgisayarımda 32 GB RAM olmasına rağmen sürekli yetersiz RAM hatası alıyorum. Bazen bir oyun açarken bazen de After Effects veya Photoshop da bir şeyler yaparken. Bazen de birden maviş ekran gelip reset atıyor mavi ekranda ki hatayı göremiyorum çok hızlı geçiyor. Bugün CPU temp ile sıcaklığa baktım bazı işlemci çekirdekleri 90 derecelerdeydi. Fan hızını ben sessize almıştım acaba ondan mı oluyor bilmiyorum ama bunun RAM ile de ne alakası var onu da anlamıyorum. Ne yapmam gerektiği hakkında fikrim yok. Yardımcı olabilecek var mı?
Ne tür kurgu/montaj yapıyorsunuz? Eğer abartı işler ise normal.

Sizin yaptığınız ayarlara göre;

- Fan hızını Turboya veya normale alın.
- İşlemci stok fan ise ayrı soğutucu alın.
- İşi yaparken zaten işlemciniz güçlü, render almayın. Render işini en son alın.
- Edit yaparken RAM tüketimini kontrol edin, eğer yüksek ise ve bunu program yiyor ise yaptığınız iş,
ağır demektir. Bu bağlamda Ram yükseltmesi yapmalısınız.

Şuan aklıma gelen bu 4 madde. Eğer her şey normal seyirde ise, ram de arıza olabilir.
Ve tavsiyem her kat çıktıktan sonra CTRL+S ile kayıt etmenizdir. Yoksa çöktükten sonra kalbiniz ağrır :)

Eğer Ram ıkınıyor ise şöyle bir çözüm yapabilirsiniz;

Ekliyorum 2 saniye.

1700601353483.png

Memory seçerek RAM kullanımını ayarlayabilirsiniz.
1700601382767.png

@Evrende Bir Nokta Umarım işinize yarar bu anlattıklarım.

Ne tür kurgu/montaj yapıyorsunuz? Eğer abartı işler ise normal.

Sizin yaptığınız ayarlara göre;

- Fan hızını Turboya veya normale alın.
- İşlemci stok fan ise ayrı soğutucu alın.
- İşi yaparken zaten işlemciniz güçlü, render almayın. Render işini en son alın.
- Edit yaparken RAM tüketimini kontrol edin, eğer yüksek ise ve bunu program yiyor ise yaptığınız iş,
ağır demektir. Bu bağlamda Ram yükseltmesi yapmalısınız.

Şuan aklıma gelen bu 4 madde. Eğer her şey normal seyirde ise, ram de arıza olabilir.
Ve tavsiyem her kat çıktıktan sonra CTRL+S ile kayıt etmenizdir. Yoksa çöktükten sonra kalbiniz ağrır :)

Eğer Ram ıkınıyor ise şöyle bir çözüm yapabilirsiniz;

Ekliyorum 2 saniye.

Eki Görüntüle 2025912
Memory seçerek RAM kullanımını ayarlayabilirsiniz.
Eki Görüntüle 2025913

@Evrende Bir Nokta Umarım işinize yarar bu anlattıklarım.
Teşekkürler evet yıllardır yaptığım için 32GB RAM'in bu iş için çok yeterli olduğunu biliyorum ve bir çok RAM ayarlaması dahi yaptım. Önceki bilgisayarımda çok daha ağır işler yaptığımda böyle bir şey yaşamıyordum kaldı ki bu bilgisayar ondan baya baya güçlü. Bunda da bir kaç aydır başladı bu sorun. Soğutucu bunlar var;

Asus ROG RYUJIN II 240 ARGB v2 240mm Sıvı Soğutucu
MSI MAG MAX F12A-3H A-RGB 3x120mm Fan Kit (3'lü)

Minidump dosyalarını paylaş.
Minidump klasörü boş :(

Teşekkürler evet yıllardır yaptığım için 32GB RAM'in bu iş için çok yeterli olduğunu biliyorum ve bir çok RAM ayarlaması dahi yaptım. Önceki bilgisayarımda çok daha ağır işler yaptığımda böyle bir şey yaşamıyordum kaldı ki bu bilgisayar ondan baya baya güçlü. Bunda da bir kaç aydır başladı bu sorun. Soğutucu bunlar var;

Asus ROG RYUJIN II 240 ARGB v2 240mm Sıvı Soğutucu
MSI MAG MAX F12A-3H A-RGB 3x120mm Fan Kit (3'lü)
Hm. Render alırken mi 90 yoksa normalde mi? Çünkü 90 anormal bir değer. Umarım soğutucunun jelatinini sökmeyi unutmamışsınızdır.

Hm. Render alırken mi 90 yoksa normalde mi? Çünkü 90 anormal bir değer. Umarım soğutucunun jelatinini sökmeyi unutmamışsınızdır.
Yayın yapıyordum yayında oyun oynuyordum. PC kapandı geri açtım açtıktan sonra da değerlere baktım. Değerlerde 70 den birden 90 a çıkıp kayboluyordu sıcaklıklar. Anlık olarak çıkıp iniyordu. Bios ile ilgili bir şey mi acaba bilemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı