Çözüldü 32 GB USB'ye nasıl Linux kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul
Öncelikle merhaba. Benim 32 GB'lik bir USB belleğim var. Ben bu USB'ye Linux kurmak istiyorum. Fakat nasıl kurulacağını ve hangi dağıtımı seçeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi sosyaller.

Çözüm
Peki nasıl kuracağım.

2. bir USB'ye ihtiyacınız var. Birisine Ventoy ya da etcher kullanark Linux isonuzu yazdıracaksınız ve diğer USB'ye de dağıtımı kuracaksınız. Eğer USB'niz yoksa ve 2. bir diskiniz varsa, diskteki önemli dosyaları yedekleyip diske Ventoy kurup oradan USB'ye kurulum yapabilirsiniz. Burada diskten kastettiğim tek bir disk içindeki iki ayrı sanal disk değil direkt olarak iki farklı fiziksel disk.
Ubuntu tabanlı dağıtımlarda kurarken direkt olarak Windows Boot Manager'in yanına kur seçeneğiyle kurabiliyorsunuz. Diğer dağıtımlarda elle bölümlendirme yaparak yine dualboot edebiliyorsunuz.

Sadece Ubuntu tabanına has bir durum değil bu. Calamares kurulum aracı kullanan hemen hemen her dağıtımda da dualboot desteği mevcut. İlla Ubuntu'nun yükleme aracına ihtiyacınız yok.

Daha çok yazılım için kullanacağım.

Gizlilik gayen varsa tailsos diyecektim ama yazılım için her seferinde sıfırlanan bir işletim sistemi iyi olmaz. Herhangi bir dağıtımı USB'ye kurabilirsin ama hafif bir dağıtım tercih etmen daha sağlıklı olur muhtemelen. Linux Lite gibi bir dağıtım kurabilirsin.

Gizlilik gayen varsa tailsos diyecektim ama yazılım için her seferinde sıfırlanan bir işletim sistemi iyi olmaz. Herhangi bir dağıtımı USB'ye kurabilirsin ama hafif bir dağıtım tercih etmen daha sağlıklı olur muhtemelen. Linux Lite gibi bir dağıtım kurabilirsin.
TailsOS'de her seferinde sıfırlanma olayını ayarlayamıyor muyduk?

Sadece Ubuntu tabanına has bir durum değil bu. Calamares kurulum aracı kullanan hemen hemen her dağıtımda da dualboot desteği mevcut. İlla Ubuntu'nun yükleme aracına ihtiyacınız yok.

Peki nasıl kuracağım.

Peki nasıl kuracağım.

2. bir USB'ye ihtiyacınız var. Birisine Ventoy ya da etcher kullanark Linux isonuzu yazdıracaksınız ve diğer USB'ye de dağıtımı kuracaksınız. Eğer USB'niz yoksa ve 2. bir diskiniz varsa, diskteki önemli dosyaları yedekleyip diske Ventoy kurup oradan USB'ye kurulum yapabilirsiniz. Burada diskten kastettiğim tek bir disk içindeki iki ayrı sanal disk değil direkt olarak iki farklı fiziksel disk.

Çözüm

Teşekkür ederim. Peki USB'min yeri yeterli midir?

Yoksa 64 mü lazım.

Teşekkür ederim. Peki USB'min yeri yeterli midir?

Yazılım dosyalarının ve gereçlerin ne kadar alan kapladığını veya alan gereksinimi duyduğunu bilmiyorum. O yüzden net bir şey diyemem. Günlük kullanım için sınırda diyebileceğimiz bir değer ama.

Geri
Yukarı