3200 MHz'de stabil çalışmıyor

PankyPunch

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, sistem olarak CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram, GIGABYTE GeForce RTX 3070 VISION OC 8GB GDDR6 256 Bit LHR Ekran Kartı, AMD RYZEN 7 5800X 3.8GHz 32MB Önbellek 8 Çekirdek AM4 7nm İşlemci , NZXT KRAKEN X53 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu, Cooler Master MasterBox TD500 750W 80+ Bronze Mesh ARGB USB 3.2 Mid Tower Kasa ve ASUS ROG STRIX B550-E GAMING 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 Wi-Fi HDMI DP ATX Anakart a sahibim. Iki ay önce hazır pc aldım. Iki farklı sorunum var. Bu sorunlara ek olarak kasanın fanları belli devir aralıklarında 2 saniyede bir tekrarlayan "vu" sesi çıkarıyor ve titreşim yaratıyor. Daha önce laptop kullancısıydım bu yüzden bu sesin normal olup olmadığı bilmiyorum ek olarak birazcık sesli çalışıyor kasa, düşük devirde sorun yok ama bazı zamanlarda özellikle oyun vs açılırken kasa 3-4 saniyeliğine motor sesi gibi bir ses çkartıyor ve sonrasında yavaşlıyor. Bu bir sorun mudur yoksa normal mi?

1) Ramler fabrika çıkışı 2133mhz olarak çalışıyordu. 3200mhz e yükseltmek için D.O.C.P profilini açmam gerektiğinde başarılı bir şekilde pc çalıştı ancak pc i reslediğimde pc açılmadı.

2) Her zaman olsada bazı zamanlarda 2-3 saniyeliğine takılma yaşıyorum. Özellikle valoda düşük istemci fps uyarısı alıp 2-3 saniyeliğine takılma yaşıyorum ama dediğim gibi bazı zamanlarda oluyor. Benim aklıma ramler 3200mhz de stabil çalışmadığından dolayı ramde sıkıntı var sıkıntı olduğundan dolayı ise takılma yaşıyorum. Veya başka bir donanımda sıkıntı var

Bu iki soruna çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Son düzenleme:
Sırayla farklı slotlarda farklı RAM'leri tek kanal çalıştırıp sorunun devam edip etmedğini anlamaya çalışın, aırzalıysa illaki birisinde sorun çıkacaktır.

Daha açıklayıcı yazarsanız memnun olurum. Çok fazla anlamadığım için söylüyorum. Kusura bakmayın. Aynı RAM'leri farklı slotlarda farklı RAM derken toplam 4 slot var. Dual RAM değil de tek RAM'i takım ve farklı slotlara teker teker mi takın diyorsunuz?

Geri
Yukarı