G.Skill RipjawsV RAM 3000 MHz'de stabil çalışmıyor

ekenf

Hectopat
Daha fazla  
  • Gigabyte B450M S2H Anakart
  • 2 adet 8'er GB G.Skill RipjawsV DDR4 3000 MHz CL16 1.35V RAM
  • Ryzen 5 2600 İşlemci
RAM'lerimin hızı şu an 2133 MHz olarak gözüküyor BIOS'tan XMP profile 1'i seçiyorum 3000'e çıkıyor.
PC'yi kapatana kadar böyle devam ediyor ancak PC'yi kapattığım zaman bilgisayar 3 4 denemede anca açılıyor yani bilgisayar açılıyor güç geliyor ama görüntü gelmiyor ve açıldığı zaman 2133 MHz oluyor tekrar. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

• Gigabyte B450M S2H Anakart
  • 2 adet 8'er GB G.Skill RipjawsV DDR4 3000 MHz CL16 1.35V RAM
  • Ryzen 5 2600 İşlemci
RAM'lerimin hızı şu an 2133 MHz olarak gözüküyor BIOS'tan XMP profile 1'i seçiyorum 3000'e çıkıyor.
PC'yi kapatana kadar böyle devam ediyor ancak PC'yi kapattığım zaman bilgisayar 3 4 denemede anca açılıyor yani bilgisayar açılıyor güç geliyor ama görüntü gelmiyor ve açıldığı zaman 2133 MHz oluyor tekrar. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
aynı sıkıntının birebir aynısını ne fazlası ne azı ben yaşıyorum tamamen benim yaşadığım sıkıntı ya çözümü yok mu anakartın kronik bir sorunu felan mı yada ramlerin ? eğer öyleyse ramleri göndereceğim yenilerini yollasınlar.

Merhaba hocam, RAM profil seçimi yerinde 2933Mhz varsa onu seçip deneyin birde. 3000Mhz değilde 2933Mhz yapın büyük ihtimalle olacaktır.

@Xeon22 Bahsettiğim videodaki gibi Ai Tweaker bölümünde bulunan Memory Frequency yerinden 2933Mhz almak. Asus marka anakartlar bu şekilde diğer markalarında benzer olabileceğini düşünüyorum. Bunu denediniz mi ? ( Dakika 5:30'dan sonrası. )

Destekliyorlar. XMP veya Profile 1 olarak açmayın. Manuel olarak 3000 getirin. Olmaz ise BIOS güncelleyin. İşe yaramazsa 3066 Mhz'de çalıştırarak deneyin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı