3200G sistem önerisi

OuzKaan

Kilopat
Daha fazla  
İyi Sosyal'ler.
Şu an elimde maalesef kullanabileceğim bir bilgisayarım kalmadı. Bu yüzden elimdeki ufacık bütçeyi zorlayarak sistem toplama kararı aldım. Çok büyük bir beklentim yok, oyun olarak Rocket League, Rust, zaman zaman LoL, her zaman Osu! Oynayan birisiyim. Rust'tan umudum yok fakat kalanını idare eder diye düşünüyorum sistem. Umarım yanılmıyorumdur. Bunun dışında Photoshop, müzik, tarzı işlerle de uğraşmayı seviyorum fakat şu anlık sadece günü kurtaracak bir sistem arıyorum. İnşallah zaman içinde sisteme yükseltme yapabilirsem ağır işlere yöneleceğim bu yüzden bahsettiğim oyunlar dışında sistem günlük kullanım amaçlı diyebiliriz.

Yıllarca laptop kullandığım için artık istediğimde yükseltebileceğim bir bilgisayar almak istiyorum. Belki fantezi belki fanatikliğe giriyor fakat aldığım sistemde mümkünse PCI-e 4.0 desteğinin olmasını ve Samsung 980 Pro gibi SSD'leri kullanmak istiyorum. Tabii o SSD bu bütçemle yakın zamanda olacak bir iş değil fakat zamanı geldiğinde tekrar anakart vs. değiştirmek istemem diye düşünüyorum. Dediğim gibi bütçem resmen yok, olabildiğince F/P parçalar bulmaya çalışıyorum uyumluluğu bozmadan. Fakat bilgim yetersiz ve sosyale danışmak her zaman iyi bir fikir o yüzden buradayım. Kafamdaki başlıca sorular;
  • 3200G ile PCI-e 4.0 destekli anakartları kullanabilir miyim?
  • PC part picker isimli sitenin bu kısmından baktığımda uyumlu B550 ve X570 anakartları listeliyor. Kısıtlı seçeneklerin arasından bir, iki model de seçtim aslında ve anakart üreticisinin sitesinde de uyumlu olduğu yazıyor fakat bu uyumluluğun üreticilere bağlı olduğunu ve zaman içinde sorun çıkartma ihtimali olduğunu söyleyen insanlar gördüm sosyalde. Bu konuda endişelendirici bir unsur var mıdır? Veya bu listeye güvenebilir miyim? Seçtiğim kartlarda problem çıkar mı?
İlk başlarda elimdeki HDD ve SSD'leri kullanacağım. İdare etmek için 8 GB RAM almayı düşünüyorum fakat Dual channel olmazsa performans kaybı yaşayacağım bu durumda seçtiğim anakarta göre farklı yol tercih edeceğim. Sanırım kafamdaki senaryoda MSI X570 için 2x4GB RAM alıp sonradan 4x4GB olarak yükseltme yapacağım.

Buraya kadar bir sorun çıkmayacağından çok şüpheliyim ama yine de durum analizi olsun diye;
  • Ryzen 3 3200G.
  • MSI X570-A Pro.
  • 8 GB 3200MHz CL16 (modellere detaylıca bakacağım daha vakit bulamadım. Güzel öneriler yapabilen olursa da teşekkür ederim.)

Bu durumda sizden bu sistem hakkında yorum ayrıca PSU ve kasa için öneri isteyeceğim. Ayrıca bildiğim kadarıyla sipariş ettiğim işlemci ile beraber soğutucu gelmeyecek. Bu konuda çok önemli olduğundan bir de güzel F/P işlemci soğutucu önerebilir misiniz? Yüzeysel olarak bakabilmiştim internette ve Snowman T6 isimli soğutucunun önerildiğini çok gördüm. Bunlar hakkında yorum ve önerilerinizi paylaşabilirseniz çok teşekkür ederim. Unutmadan, PSU konusunda alabileceğim en idarelik PSU'yu almak istiyorum. Yani şu an için 850W bir PSU'ya ihtiyacım yok. Yakın zamanda ekran kartı ekleyebileceğimi düşünmüyorum. Bu olursa zaten yeni PSU almayı dert etmem. PSU önemli olduğundan dolayı kaliteli F/P bir model olursa çok iyi olur. PSU kalitesinden ödün vermek iyi sonuç vermiyor. Siz zaten bilirsiniz işinizi ama en azından 80+ Bronze (kısıtlı bütçem Bronze'a zorladı) sertifikalı olsa iyi olur. Tekrardan herkese iyi sosyaller.

Yeni konular

Geri
Yukarı