3200MHz işlemciye 3600MHz RAM takılır mı?

Arkadaşlar 3600x İşlemcim var sitede 3200mhz kadar destekler diyor.
3600mhz ramim var 3600mhz de çalıştırıyor ama aslında 3200MHZ olarak mı performans veriyor bana?
anakartım 4133MHZ kadar destek sunuyor.

Hayır 3600MHz performansı alıyorsun.

İyi o zaman peki işlemciler de neden desteklediği MHz değeri diye bir ibare yer alıyor?
O ibare RAM'den ibaret değil mi başka bir şey mi?
Birisi 3600MHz'm var işlemcim 3200 destekliyor o yüzden 3200'e çekiyorum yoksa PC'm açılmıyor diyor onda niye böyle bir şey oluyor acaba?

@Kastanbolu Anakart ile alakalı bir durum. Anakart ne kadar RAM hızı desteği veriyorsa o kadar kullanabilir. Kendi işlemcim de 2933 MHz yazıyor fakat ben 4400MHz kullanıyorum örneğin.

Eksik bilgi vermişim 4133MHz anakart olmasına rağmen böyle bir şeyle karşılaşmış ben bundan dolayı şaşırdım.

Selam hocam çoğu arkadaş doğru ama eksik bilgi vermiş. Intel işlemcilerde kısıtlama var işlemcinin desteklediği MHz kadar kullanabilirsiniz AMD işlemcilerde kısıtlama yoktur anakart ne kadar destek veriyorsa o kadar kullanabilirsiniz.

O zaman hocam neden adm işlemci alırken baktığım özellikler kısmında desteklenen bellek hızı 3200MHz diye bir madde var :)
3200MHz en düzgün, ideal çalışabilecek RAM frekansı. İstersen DDR4 2133MHz RAM takarsın ama performans düşer, anakartın destekliyorsa DDR4 5133MHz takarsın performans yükselir.

Selam hocam çoğu arkadaş doğru ama eksik bilgi vermiş. Intel işlemcilerde kısıtlama var işlemcinin desteklediği MHz kadar kullanabilirsiniz AMD işlemcilerde kısıtlama yoktur anakart ne kadar destek veriyorsa o kadar kullanabilirsiniz.

3200MHz en düzgün, ideal çalışabilecek RAM frekansı. İstersen DDR4 2133MHz RAM takarsın ama performans düşer, anakartın destekliyorsa DDR4 5133MHz takarsın performans yükselir.

Anakart B450M K2 4200MHz'yi destekliyor yanılmıyorsam fakat AMD işlemcilerin çoğu gibi bendeki R5 1600 işlemci de 3200MHz'yi destekliyor 3600e çekince görüntü gelmiyor voltaj ayarı ile belki yükseltilebilir

Yeni konular

Geri
Yukarı