32GBX2 RAM 3600 MHz'de çalışmıyor

Hatem İsen

Decapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Anakart
asus rog strix x570-f gaming oc
İşlemci
AMD ryzen 9 5900x
G.Skill 32GBX2 Trident Z Neo 3600MHz model RAM aldım. RAM'leri bilgisayarıma taktığımda 3200 MHz (eski RAM'lerin frekans ayarı) de ayarlıydı. BIOS menüsünden 3600 MHz'ye ayarladığımda ve işlemi kaydettiğimde bilgisayar herhangi bir tepki vermiyor ve anakartımda RAM ışığı yanıyor. RAM'leri kabul etmiyor. Bunun çözümünü bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Ayrıca sadece 3600 değil birkaç farklı frekanslarda da çalışmıyor. 3200MHz de çalıştırabildim sadece.
Anakartım= ASUS ROG STRIX X570-F Gaming OC.
Eski RAM'lerim= Corsair Vengeance Pro 8gbx4 3200MHz.
İşlemcim= Ryzen 9 5900X.

Son düzenleyen: Moderatör:
G.Skill 32GBX2 Trident Z Neo 3600MHz model RAM aldım. RAM'leri bilgisayarıma taktığımda 3200 MHz (eski RAM'lerin frekans ayarı) de ayarlıydı. BIOS menüsünden 3600 MHz'ye ayarladığımda ve işlemi kaydettiğimde bilgisayar herhangi bir tepki vermiyor ve anakartımda RAM ışığı yanıyor. RAM'leri kabul etmiyor. Bunun çözümünü bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Ayrıca sadece 3600 değil birkaç farklı frekanslarda da çalışmıyor. 3200MHz de çalıştırabildim sadece.
İşlemcim= Ryzen 9 5900X.

Anakartın BIOS'unu resetleyin ve menülerden D.OC.P'ya da XMP'yi bulup mevcut profillerden birisini seçin.
El ile frekans ayarlaması yapmayın.
Olmaz ise BIOS Update yayapın.

Bende aynı anakartın x570-e modeli var, aynı ramler var, AMD 9-3900x var ve 3600 Hz alıyorum XMP'de. Ama hatırlıyorsam 1-2 reset, XMP aç kapa yapmam gerekmişti.

CMOS reset atman lazım. Öyle de olmazsa işlemciyi sök tak, sonra tek RAM tak gir BIOS'a XMP aç 2. RAM'i tak.
Teşekkür ederim deneyeceğim fakat bir sorum daha olacak. Epeyden baktığımda ryzen 9 5900x in 3200 mhz desteklediğini gösteriyor. Böyle üst seviye bi işlemcinin bu kadar düşük mhz desteklemesi mümkün mü sizce? Çünkü eğer 3200 destekliyorsa gerçekten boşuna denemiş olacağım

Teşekkür ederim deneyeceğim fakat bir sorum daha olacak. Epeyden baktığımda ryzen 9 5900x in 3200 mhz desteklediğini gösteriyor. Böyle üst seviye bi işlemcinin bu kadar düşük mhz desteklemesi mümkün mü sizce? Çünkü eğer 3200 destekliyorsa gerçekten boşuna denemiş olacağım

O işlemcinin 3.7 Ghz Base Clock hızı var yani 3600 Mhz RAM'i rahatlıkla destekler.

O işlemcinin 3.7 Ghz Base Clock hızı var yani 3600 Mhz RAM'i rahatlıkla destekler.
Bilgi için teşekkürler

2. ve 4. slota takıyorsun değil mi RAM'leri?
Evet 2 ve 4

İşlemcim= Ryzen 9 5900X.

İşlemi hepinizin söylediği gibi BIOS reset ile hallettim. Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı