35-40 bin TL sistem önerisi

Bütçe
35000-40000 arası ( çok ufak aşabilir )
NVIDIA'nın fiyat politikasından dolayı kartları daha pahalı şu an oyun tarafında çok da farkları kalmadı sadece render tarafında şu an NVIDIA üstün.
Bir de bu kasa uygun mu siz P500A önermiştiniz ama drgb hali kalmamış diye bunu attım.

Sistem oyun amaçlı mı olacak?
evet asıl amacı oyun olacak, bir de seneye bilgisayar mühendisliği okuyacağım için yazılım için de kullanırım illa ki ama asıl amacı tamamen oyun

Bir de bu kasa uygun mu siz P500A önermiştiniz ama drgb hali kalmamış diye bunu attım.

Evet asıl amacı oyun olacak, bir de seneye bilgisayar mühendisliği okuyacağım için yazılım için
De kullanırım illaki ama asıl amacı tamamen oyun

İyidir bu arada 500TL verebilirsin P500A'nın Drgb'siz hali var onu alıp fanları RGB yapadabilirsin:

DDR5 bir sistem kurmaya çalıştım:

RAM 2x: Kingston Fury Beast 8 GB 4800 MHz DDR5 CL38 KF548C38BB/8 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Son düzenleme:
Kasa: Phanteks Eclipse P400A RGB Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası
RGB sizin için olmazsa olmaz ise bu kasa iyi seçim, yoksa Lian Li lancool mesh II tavsiye ederim. Hem daha iyi airflow hem biraz daha geniş.

RAM: Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 BL2K8G32C16U4B Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe ( normalde RGB'lisini alacaktım ama kalmamış sanırım bulamadım. Bulabilirseniz atarsanız çok sevinirim.) ( bir de 3200 MHz yeter mi yoksa bir tık fiyat arttırıp 3600-4000 yapmak daha mı iyi olur?)
RAM yeterli, 3600-4000 için ekstra para vermeye gerek yok. (Onun yerine 4x8'e 32GB corsair vengeance da bakabilirsiniz, şu an 16gb yeterli olsa da belki ileride 32gb lazım olur.)

Soğutucu: https://www.hepsiburada.com/arctic-...fre00101a-p-HBCV00000GAAKU?magaza=Hepsiburada
Bu derece soğutucu çok fazla. 240 yeter de artar.

SSD: Crucial 1 TB P5 Plus CT1000P5PSSD8 M.2 PCI-Express 4.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
1TB NVME M2 SSD için 2000TL'nin üstüne çıkmanıza gerek yok. Ayrıca işletim sistemi için 256GB NVME M2 SSD, oyun ve diğer şeyler için ayrı bir 2GB SATA SSD tercih edebilirsiniz.

Power Supply: MSI MPG A750GF 750 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
A-tier PSU seçmişsiniz. Yine A-tier XPG Core Reactor 750W (1400TL) ya da 850W (1500TL) psu'ları pckolik'de bulabilirsiniz.

Anakart: MSI MAG X570 TOMAHAWK Wi-Fi AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Anakart B550 yeterli olur, X570'e ekstra para vermenize gerek yok. MSI Gaming Edge, Carbon veya ASUS TUG Gaming plus fiyatlarına bakın. İndirimli X570 bulursanız benzer özelliklerde durum değişir tabi.

İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X Sekiz Çekirdek 3.80 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Oyun oynayan birisi için 5600x yeterli. Özellikle çözünürlük arttıkça GPU'ya daha çok yüklenme olur, CPU bottleneck ortadan kalkar. Kaldı ki yeni nesil işlemciler çok güçlü olduğundan 1080p'de bile bottleneck azaldı. (Videoda 13:50 ile başlayan bölüme dikkat:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
)

Ekran kartı XFX 6900XT Black aldım kullanıyorum, çok memnunum, tavsiye ederim. Ancak şunu da belirteyim, ray tracing açık oyun oynarken Nvidia 3080 ve üstünde daha iyi fps alırsınız, şahsen gereksiz bir lüks olduğunu düşünüyorum. Karar sizin.

Arta kalan paranızla iyi bir oyuncu koltuğu, geniş bir masa ya da diğer aksesuar ihtiyacı varsa düşünebilirsiniz. Çoğu kişi göz ardı etse de önemli detaylar olduğunu düşünüyorum özellikle koltuk ve masanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı