350 Liraya Kadar SSD Tavsiyesi

sametcicekkk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Birkaç sorum olacak. Sabırla cevap verebilirseniz sevinirim.

1) Anakartım MSİ Z170A Gaming 5 ve üzerinde 2 adet M.2 bağlantı yolu bulunmakta. SSD tercihimi M.2 olarak mı yoksa normal 2.5 boyutunda olan SSD'lerdenmi yapmalıyım? Kasamda SSD takabileceğim özel hazneler var yer olarak bir sıkıntım yok. Sorum hangisi daha avantajlı ve performanslıdır? Ya da aynı mıdır?

2) 250 GB'lık bir SSD almayı düşünüyorum. Bütçem 350 lira civarında. Aklımda şu an Samsung 850 Evo var ama önerilere açığım.

3) Şu anda kullandığım HDD'de windows ve birçok oyunum yüklü. Ayrıyetten diski ikiye ayırdım 300GB'lık bölümde Windowsum ve oyunlarım var. 700GB'lık kısımda ise dosyalarım bulunmakta. SSD aldığımda dosya kaybı yaşamadan Windows'u kurulumunu nasıl yaparım? SSD bölmüycem. 250GB Windows ve oyunlar için 1TB arşiv için kalacak şekilde.

Şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tercihini M.2 SSD yönünde kullanman, hem daha ferah bir alan hem de kablo karmaşasından kurtulmanı sağlar. Ayrıca daha verimli bir tercih olur. Diğer türlü her iki formunda okuma ve yazma değerleri aynı.
Samsung güzel bir tercih olur. Ben de 250GB 850 EVO M.2 SSD kullanıyorum. Sistem ve 4-5 oyun için yeterli bir alan.
Tavsiyem temiz kurulum yapman yönünde olur. Sistemi almış olduğun SSD'ye kurarsın. Diğer HDD'i biçimlendirmediğin sürece dosya kaybı yaşamanı gerektirecek bir durum yok.

M.2 SSD olan modellerde kontrolcü farkı var. Eğer aldığın M.2 SSD, SATA kontrolcüsüne sahipse hiçbir performans farkı olmayacaktır. Bu kontrolcüye sahip SSD'ler 6Gb/s yani maksimum 550 - 560Mb/s okuma, 520 - 540Mb/s yazma değerleri verirler.
Kontrolcüsü PCIe olan M.2 SSD'ler de mevcut, bunlar 32Gb/s hatta bazı anakartlarda 64Gb/s bant genişliğini kullanarak veri okuyup yazabiliyorlar. Dolasıyla SATA kontrolcülü SSD'lere nazaran 10 kata yakın okuma ve yazma değerlerine ulaşabiliyorsunuz. Tabi fiyatlar da bu durumla doğru orantılı olarak yükseliyor.
Anakartınızda 2 adet M.2 SSD yuvası mevcut ve bu yuvalar hem SATA hem PCIe kontrolcülü SSD'leri destekliyor.
Amazon.com: Samsung 950 PRO -Series 512GB PCIe NVMe - M.2 Internal SSD 2-Inch MZ-V5P512BW: Computers & Accessories, bu ürünü de alıp kullanabilirsiniz...

Hız konusu parana göre değişken SATA' da 600mb/sn iken M2' de 4GB/s gibi muazzam hızlara ulaşabiliyor. Tabi bu hızlara ulaşabilen SSD varmı yada ne kadar bilmiyorum. Şuan piyasadaki en iyi F/P ürünü Samsung 850EVO serisidir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı